سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ایندپندنت گزارش داد:

زندگی در پایتخت داعش، چگونه می گذرد؟ 

شلاق زدن در انظار عمومی- مثلا صد ضربه شلاق به عنوان مجازات برای طیف وسیعی از جرائم- امری عادی است. جنگ و ظهور داعش باعث شده است ساختارهای اجتماعی از هم بپاشد. در سوریه تعداد گدایان بسیار زیاد و پول کمیاب شده است.

صف ها برای دریافت کمک های غذایی، طولانی و فعالیت سازمان های کمک رسانی ممنوع شده است. همچنین شایعاتی درباره رواج واحد پول داعش نیز به گوش می رسد.

تحت حاکمیت گروه تروریستی داعش زندگی جریان دارد، اما ضرب و جرح و مجازات های وحشیانه به موضوعی عادی تبدیل شده است. شهر غبار گرفته و چند صد هزار نفری رقه، اکنون پایتخت داعش است. این شهر از هجده ماه پیش و پس از خارج شدن از کنترل دولت بشار ارسد رئیس جمهور سوریه، به نمونه ای از خلافتی تبدیل شده است که قرار است در آینده تشکیل شود- خلافتی که بر اساس ادعای جهادی ها قرار است در سرتاسر خاورمیانه و حتی فراتر از آن گسترده شود.

پس از سقوط رقه هزاران نفر از شهروندان آن به کمپ های مهاجران در ترکیه و لبنان گریختند و کسانی که در این شهر ماندند باید براساس دکترین ابوبکر البغدادی رئیس داعش زندگی کنند. به گفته گروه کوچکی از فعالان تعداد زیادی در شهر و استان رقه در سکوت و به گونه ای وحشیانه قتل عام شدند. به گزارش انتخاب پلیس داعش در خیابان ها گشت می زند، ضرب و شتم امری عادی است و به طور مرتب رخ می دهد و مجازات ها سریع و وحشیانه است. سربریدن در ملا عام کاملا عادی و هشداری است برای کسانی که جرات می کنند به حاکمیت شبه نظامیان داعش اعتراض کنند. علاوه بر این حملات ائتلاف جهانی به رهبری آمریکا نیز پیوسته ادامه دارد به گونه ای که مقامات آمریکایی ادعا کرده اند در روزهای اخیر چندین حمله به شهر رقه انجام داده اند.

تصور می شود خلبان اردنی ستوان معاذ الکساسبه در عملیاتی در همکاری با این ائتلاف جهانی در نزدیکی رقه دچار حادثه شده و در شب کریسمس هواپیمایش سقوط کرده و خود به اسارت دولت اسلامی درآمده است. اردن یکی از اعضای این ائتلاف جهانی علیه دولت اسلامی است. داعش ادعا می کند یک جنگنده اف شانزده را با موشک هدف قرار داده است که اردن و آمریکا این ادعا را رد می کنند. گزارش های تایید نشده از رقه حاکی از این است که گروهی دو بار تلاش کرده اند این خلبان را نجات دهند که در نتیجه آتش داعش این عملیات با شکست مواجه شده است. فعالان می گویند در این تلاش برای نجات خلبان، نیروهای ائتلاف حملات خود را به شهر رقه افزایش داده اند. در واکنش به این تلاش ها، گشت زنی نیروهای داعش در شهر نیز افزایش یافته است.

نیروهای آمریکایی اعلام کرده اند تا کنون هیچ حمله زمینی یا دیگر اقداماتی را که نیروهای ویژه آمریکایی در آن ها شرکت داشته باشند، برای نجات خلبان اردنی انجام نداده اند. این در حالی است که نیروهای ضربت مشترک نیز گفته است هیچ اطلاعاتی درباره عملیات نجات یا هر گونه عملیاتی که آمریکا یا نیروهای ائتلاف انجام داده باشند، ندارد. این روزنامه انگلیسی در ادامه مقاله خود با نقل قول درباره اوضاع زندگی مردم تحت حکومت داعش و نوع مجازات های آنها برای متخلفان، می نویسد، در ماه اوت داعش موقعیت خود را در بخش های شمالی سوریه با تسخیر پایگاه هوایی طبق در نزدیکی شهر رقه مستحکم تر کرد. برآورد شده است مبارزه طولانی مدت میان نیروهای دولتی و شبه نظامیان داعش جان پانصد نفر را گرفته است. مدت کوتاهی پس از تسخیر شهر در پایان ماه اوت، گزارشگران خبر اعدام سربازان سوریه را به دست نیروهای داعش مخابره کردند.

شلاق زدن در انظار عمومی- مثلا صد ضربه شلاق به عنوان مجازات برای طیف وسیعی از جرائم- امری عادی است. جنگ و ظهور داعش باعث شده است ساختارهای اجتماعی از هم بپاشد. در سوریه تعداد گدایان بسیار زیاد و پول کمیاب شده است. صف ها برای دریافت کمک های غذایی، طولانی و فعالیت سازمان های کمک رسانی ممنوع شده است. همچنین شایعاتی درباره رواج واحد پول داعش نیز به گوش می رسد. بر اساس برآوردهای انجام شده در شهر رقه، تعداد مبارزان خارجی داعش بین هشتاد تا نود درصد مبارزان را در سوریه تشکیل می دهند. این مبارزان یمنی، عراقی، سعودی، انگلیسی، آمریکایی و حتی فرانسوی و روسی هستند. همه آنها سرباز قلمداد می شوند و حقوق خود را به دلار دریافت می کنند.

با وجود سرکوب های شدید علیه هرگونه نشانه های مربوط به غرب، همچنان برنامه عرب آیدل- یک برنامه تلویزیونی عرب زبان- امکان پخش دارد و بسیار پرطرفدار است. با وجود این هیچ کس نمی تواند در شهرهای تحت اختیار داعش با هیچ زنی جز همسر، دختر یا مادرش در خیابان ها راه برود. نتیجه این قانون شکنی شلاق است. یکی از شهروندان ساکن در رقه گفت: در اینجا، هر اشتباه حتی کوچک می تواند به قیمت جانت تمام شود.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-١٠-١٣٩٣, ١۴:۴۶

   

پر مبحث ترین ها