سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

چهارشنبه خونین پاریس از چه چیزی حکایت دارد

11 سپتامبر دیگری در راه است؟

من احمد ام، پلیس مسلمانی که در درگیری کشته شد. شارلی مقدسات مسلمانان را مسخره کرد و من جانم را در عملیاتی از دست دادم که برای دفاع از حق آزادی بیان او بود.

I am Ahmed the dead Muslim cop. Charlie ridiculed Islam and I died in an operation to defend his right to do so.

 

من احمد ام، پلیس مسلمانی که در درگیری کشته شد. شارلی مقدسات مسلمانان را مسخره کرد و من جانم را در عملیاتی از دست دادم که برای دفاع از حق آزادی بیان او بود.

ایمان سهرابی: این 2 جمله در روزهای گذشته به صورت گسترده از سوی روزنامه نگاران مسلمان در شبکه های اجتماعی منتشر شده و با وجود تفاسیر و تحلیل های گوناگونی که در آن نهفته است، رویکرد مسلمانان نسبت به حوادث روز چهارشنبه پاریس را نشان می دهد. «احمد مرابط» یکی از دو قربانی پلیس در حادثه روز چهارشنبه یک پلیس ۴۲ ساله بود که در حال گشت زنی در خیابان منتهی به دفتر نشریه طنز شارلی ابدو بود.

حقیقت اما چیز دیگری است و با وجود واکنش ها و موضع گیری های صریح مسلمانان سراسر دنیا، اقدامات ضد اسلامی در غرب همچنان ادامه دارد. این بار به جای فرانسه، کشور محل برگزاری بازی های جام ملت های آسیا دست به کار شد. روز گذشته روزنامه استرالیایی کارتونی موهن از پیامبر اسلام منتشر کرد. روزنامه استرالیایی «ویکند» کارتونی منتشر کرد که در آن به پیامبر اسلام و مسلمانان جهان توهین شده است. این اقدام آخرین نوع از سلسله اقدامات موهن علیه پیامبر عظیم الشان اسلام و باورهای بیش از یک میلیارد مسلمان در سراسر جهان محسوب می‌شود. شارلی ابدو همواره مسلمانان را هدف تمسخرهای خود قرار داده بود. حتی یک مثال هم نمی توان آورد که به خصوص در طول دو سال گذشته جمعیتی غیر از جمعیت مسلمانان تا این اندازه هدف حمله از سوی کارتونیست ها و طنزپردازان قرار گرفته باشند.

1. طارق رمضان استاد مطالعات اسلام معاصر دانشگاه آکسفورد در نشریه «میدل ایست مانیتور» می نویسد: « می دانید چرا شارلی ابدو به مسلمانان می تاخت؟ چون این کار آسانی بود. من این نشریه را مطالعه می کردم. علت اصلی کارهای آنان موضوع پول بود. به همین خاطر دست اندرکاران شارلی ابدو حمله به مسلمانان و جنجال آفرینی در این باره را اقدامی مناسب برای فروش بیشتر نشریه و درآمدزایی آن دانستند. چه کاری راحت تر از هدف حمله قرار دادن مردمانی حاشیه ای در اروپا یعنی مسلمانان.»

2. ادوارد اچ. اسپنس، اندرو آلکساندرا، آرون کویین و آن دان در کتاب مشترک خود با عنوان «فساد در رسانه ها» که به تازگی توسط حبیب الله معظمی ترجمه و روانه بازار نشر شده است، این قبیل فعالیت ها را تحلیل می کنند و می نویسند: « این کاریکاتورها بی جهت حساسیت های مذهبی گروهی را که از قبل احساس به حاشیه راندن و ضعیف شدن داشتند، زیرپا گذاشتند و چنان که انتظار می رفت، واکنش های خشنی را در پی داشت. روزنامه هایی که این کاریکاتورها را چاپ کردند باید به خاطر بی احترامی ناشایست به باورهای دیگران و همچنین به خاطر بی مسوولیتی مورد انتقاد قرار می گرفتند.» حمله خونین و بی سابقه به دفتر نشریه شارلی ابدو با هر دلیل و منظوری که صورت گرفته باشد، محکوم است چرا که کاربرد سلاح و زور و خشونت برای نفی عقیده دیگری که مورد پسند نیست، امری مذموم و مردود است. اما به نوشته معظمی همان اندازه که داعش و القاعده و شریف و سعید کواشی در حادثه خونین و تاریخی 7 ژانویه پاریس نقش داشتند، شخص اولاند و مدیریت الیزه در این حادثه و با ترویج اندیشه «پیشبرد عقیده با سلاح»(کاری که دو برادر شریف و سعید برای شارلی ابدو انجام دادند) نقش دارند.

3. از سوی دیگر به نوشته استفن لندمن نویسنده گلوبال ریسرچ همه چیز همیشه همان طوری که به نظر می رسد نیست. زمانی که حوادث این چنینی رخ می دهد، عموما ظاهر اتفاقات گمراه کننده است. روز چهارشنبه سه مرد کاملا مسلح به هفته نامه فکاهی شارلی ابدو در پاریس حمله کردند. این نشریه شهرت خود را از انتشار کاریکاتورهایی در مورد مذاهب به ویژه اسلام و شخصیت های سیاسی کسب کرده است. این حمله در روز روشن رخ داد و ۱۲ نفر در آن کشته و هشت تن دیگر زخمی شدند. در تیتر همه رسانه ها عنوان «تروریسم» به شدت به چشم می خورد. اتفاقات روز چهارشنبه بیشتر یادآور حمله روز ۱۱ سپتامبر در آمریکا بود. برنامه ای که با هدف تغییر نظام جهانی و پیشبرد برنامه های سلطه بیشتر در جهان، به اجرا گذاشته شد. چنین حملاتی سوال برانگیز شده اند. مسائل بسیاری در مورد این حملات بی جواب مانده اند و پرونده های این حملات خیلی زود بسته شدند. روند رسیدگی به این حملات این سوال را به وجود می آورد که چه کسانی در حوادث این چنینی برنده و چه کسانی بازنده هستند؟

اکنون باید دید برنامه ریزان اصلی حمله روز چهارشنبه در پاریس چه هدفی را دنبال می کنند. شاید نیروهای عملیاتی سیا قصد داشته باشند برنامه مشابهی را نیز در آمریکا پیاده کنند... شاید همه این حملات در تلاش برای از بین بردن آزادی عمومی صورت گرفته باشند و یا شاید هدف از حمله در پاریس همانند حملات قبلی، شروع جنگ دیگری توسط ناتو و به رهبری آمریکا در خاورمیانه باشد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٠-١٠-١٣٩٣, ١۶:۴۴

   

پر مبحث ترین ها