سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

فرمانده یک باند داعشی در پاکستان دستگیر شد

بروز شده : ٢-١١-١٣٩٣, ١٢:٠٠    نسخه چاپی    
شخصی که منابع امنیتی پاکستان از او به عنوان فرمانده دستگیر شده باند داعش در شهر لاهور یاد کرده اند، 'یوسف السلفی' نام دارد. بنا به گفته این منابع، این شخص در جریان بازجویی اعتراف کرده است که نماینده گروه تروریستی داعش در پاکستان است.

برخی منابع اطلاعاتی پاکستان عصر چهارشنبه از دستگیری فرمانده یک باند وابسته به گروه تروریستی داعش در این کشور و دو نفر از همدستان وی خبر دادند.
 
به گزارش سایت اینترنتی شبکه خبری 'داون'، افراد دستگیر شده در جذب نیرو برای گروه تروریستی داعش و اعزام آنها به سوریه دست داشته اند.

شخصی که منابع امنیتی پاکستان از او به عنوان فرمانده دستگیر شده باند داعش در شهر لاهور یاد کرده اند، 'یوسف السلفی' نام دارد. بنا به گفته این منابع، این شخص در جریان بازجویی اعتراف کرده است که نماینده گروه تروریستی داعش در پاکستان است.

منابع یاد شده که نامی از آنها در هیچ یک اخبار و گزارش های مرتبط برده نشده است، گفته اند که یوسف السلفی، در اصل پاکستانی و تبعه سوریه است که پنج ماه پیش از طریق ترکیه وارد پاکستان شده است.

این منابع می گویند: السلفی بعد از اینکه از سوریه وارد ترکیه شد، در آنجا دستگیر شد اما توانست فرار کند و خود را به پاکستان برساند.

براساس این گزارش، یکی از همدستان این شخص که دستگیر شده است، 'حافظ طیب' نام دارد. او امام جماعت یکی از مساجد لاهور است که در زمینه جذب نیرو برای داعش و اعزام آنها به سوریه دست داشته و بابت جذب هر نفر، 600 دلار از داعش پول دریافت کرده است.

در ماه ها و هفته های گذشته نیز تعدادی از اعضای ارشد طالبان از جمله 'شاهدالله شاهد' سخنگوی پیشین این گروه تروریستی از طالبان جدا شد و اعلام کرد که به داعش پیوسته است.

 

 روایت های مختلف از حضور داعش در پاکستان

پاکستان که سال ها با مشکلی اساسی به نام تروریسم و حضور گروه های مختلف شبه نظامی و تروریستی مواجه است، به صورت بالقوه از پتانسیل بالایی برای حضور عوامل داعش برخوردار است.

عبدالمالک بلوچ سروزیر ایالت بلوچستان پاکستان که عالی ترین مقام دولتی در این ایالت است، روز هفدهم مهر ماه گذشته اعلام کرد که نمی توان احتمال حضور عناصر گروه تروریستی - تکفیری داعش را در این ایالت جنوب غربی پاکستان رد کرد.

«صاحب زاده ابوالخیر محمد زبیر» رییس حزب «جمعیت علمای پاکستان» در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در پاکستان گفت که داعش به داخل پاکستان نفوذ کرده است و از سوی برخی گروه های تروریستی و شبه نظامی در این کشور، حمایت می شود.

وی با هشدار نسبت به خطر حضور داعش در پاکستان گفت: این موضوعی بسیار خطرناک برای کشور است و دولت پاکستان باید برای پیش گیری از فعالیت ها و اقدامات داعش در این کشور، فورا اقدام جدی صورت دهد.

درهمین حال، «فرید احمد پاراچا» معاون حزب جماعت اسلامی پاکستان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت که باور ندارد عوامل داعش در پاکستان نفوذ کرده باشند.

 

او هم به بیانیه های رسمی و منابع دولتی استناد می کند و می گوید که هیچ گونه گزارش رسمی وجود ندارد که حضور داعش را در پاکستان تایید کند.

چندی پیش برخی رسانه های پاکستان عکسی را از نقش بستن نام اختصاری گروه تروریستی داعش به زبان انگلیسی بر ری یک دیوار منتشر کردند و در توضیح این عکس مدعی شدند: این عکس مربوط به یکی از دیوارهای شهر کراچی است و نشان می دهد که داعشی ها در کراچی حضور دارند؛ ادعایی که صرفا از طریق انتشار یک عکس نه چندان مستند، قابل اثبات و استناد نیست.

در اوایل شهریور ماه سال جاری، اخباری در برخی رسانه های پاکستان منتشر شد که افرادی از گروه تروریستی داعش با نفوذ به مناطقی از پاکستان در نزدیکی مرز این کشور، کتابچه هایی را در تبلیغ افکار و عقاید گروه داعش بین مردم منطقه توزیع کردند.

اخیرا هم اخباری منتشر شد مبنی بر اینکه یک کتاب به زبان اردو در تبلیغ سیاست ها و تفکرات داعش، در قالب یک فایل نرم افزاری پی.دی.اف، از طریق پست الکترونیک در اختیار گروهی از خبرنگاران و مردم پاکستان قرار گرفته است.

با وجود تمام این گزارش ها و هشدارها، مقامات دولتی پاکستان همچنان حضور داعش در این کشور را رد می کنند و می گویند تا کنون «گزارش رسمی» مبنی بر حضور عوامل این گروه تروریستی در پاکستان دریافت نکرده اند.

منبع: ایرنا

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢-١١-١٣٩٣, ١٢:٠٠

   

پر مبحث ترین ها