سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پاکستان: روابطی «عالی» با ایران داریم

بروز شده : ٣-١١-١٣٩٣, ٠٠:٣١    نسخه چاپی    
وقتی سازمان ملل بر اساس تصمیم شورای امنیت از ما بخواهد محدودیت هایی علیه گروه ها یا افرادی ایجاد کنیم و حساب های بانکی آنان را مسدود کنیم، این کار را بلافاصله انجام می دهیم.

سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان روز پنجشنبه در نشست خبری هفتگی خود، روابط کشورش با جمهوری اسلامی ایران را 'عالی' توصیف کرد.
 
به گزارش خبرنگار ایرنا، خانم 'تسنیم اسلم' در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر اینکه برخی همسایگان پاکستان (بدون اشاره به نام کشور خاص) این کشور را به ایجاد مشکلات و ناآرامی ها در منطقه متهم می کنند، این موضوع را به کلی رد کرد و گفت: با ایران روابطی عالی داریم. همچنین روابط پاکستان با چین هم در حد عالی است ضمن اینکه روابط اسلام آباد – کابل نیز به طور قابل توجهی بهبود یافته و تقویت شده است.

وی با اشاره تلویحی به اینکه هند تنها همسایه پاکستان است که ادعا می کند اسلام آباد عامل بی ثباتی ها و ناامنی های منطقه است، گفت: این نظر که همه همسایگان پاکستان، این کشور را به عامل بی ثباتی ها و ناامنی متهم می کنند، درست نیست و ما با آن موافق نیستیم.

وی در پاسخ به سوالی در خصوص آخرین وضعیت 'شبکه حقانی' و گروه 'جماعت الدعوه'، که اخیرا اخبار و گزارش های زیادی مبنی بر ممنوع شدن فعالیت این گروه ها از سوی دولت پاکستان منتشر شده است، گفت: البته پاسخ دادن به این سوال در حوزه وظایف وزارت کشور است، اما گروه جماعت الدعوه و بسیاری از گروه های دیگر در فهرست تحریم سازمان ملل قرار دارند و از آنجا که پاکستان هم عضوی از سازمان ملل است، خود را موظف به اقدام علیه گروه ها یا افرادی می داند که نام آنها در فهرست تحریم های سازمان ملل قرار گرفته است.

تسنیم اسلم در پاسخ به این سوال، بطور مشخص و واضع به نام گروه جماعت الدعوه اشاره کرد اما از به زبان آوردن نام گروه شبکه حقانی خودداری کرد و فقط به گفتن عبارت 'گروه جماعت الدعوه و بسیاری از گروه های دیگر' اکتفا کرد.

سخنگوی دستگاه دیپلماسی پاکستان افزود: ما در عمل به تعهدات خود بسیار جدی هستیم و سعی می کنیم این تعهدات را کاملا جدی دنبال کنیم. وقتی سازمان ملل بر اساس تصمیم شورای امنیت از ما بخواهد محدودیت هایی علیه گروه ها یا افرادی ایجاد کنیم و حساب های بانکی آنان را مسدود کنیم، این کار را بلافاصله انجام می دهیم.

این اظهارات سخنگوی وزارت امور خارجه پاکستان، در واقع پاسخ تلویحی او به برخی گزارش ها مبنی بر این است که پاکستان برای ممنوع کردن فعالیت های گروه شبکه حقانی و جماعت الدعوه تحت فشار آمریکا قرار دارد.

وی در ادامه در پاسخ به این سوال که گفته می شود پاکستان بعد از سفر اخیر جان کری و تحت فشارهای آمریکا، علیه گروه جماعت الدعوه اقدام کرده است، این موضوع را رد کرد و گفت: این تصمیم پاکستان در قالب برنامه اقدام ملی این کشور علیه تروریسم گرفته شده و ربطی به سفر اخیر وزیر خارجه آمریکا به اسلام آباد ندارد . این ها اقداماتی که است پاکستان برای حمایت از مردم این کشور انجام می دهد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣-١١-١٣٩٣, ٠٠:٣١

   

پر مبحث ترین ها