سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

کنترل پایتخت یمن در دست «انصارالله»

پس از نخست وزیر، رئيس جمهور يمن هم استعفا کرد

بروز شده : ٣-١١-١٣٩٣, ١٨:۴٧    نسخه چاپی    
شبکه تلویزیونی در خبری فوری گزارش داد یک منبع در ریاست جمهوری یمن از استعفای عبدربه منصور هادی رئیس جمهور یمن خبر داد.

در همین حال، یک منبع نزدیک به عبد ربه منصور هادی رئیس جمهور مستعفی یمن گفت کنترل مبارزان حوثی بر صنعا پایتخت این کشور در ماه سپتامبر یکی از دلایل اصلی استعفای رئیس جمهور بوده است. به گزارش خبرگزاری رویترز از صنعا، منصور هادی از زمان کنترل حوثی ها بر صنعا با این جنبش پیوسته دچار اختلاف و کشمکش بوده است. این منبع نزدیک به نقل از استعفا نامه منصور هادی اعلام کرد با توجه به تحولات اخیر که پیشرفت در روند انتقال مسالمت آمیز قدرت در یمن را از 21 سپتامبر سال 2014 تحت تاثیر خود قرار داده تصمیم گرفته است از سمت خود استعفا کند. وی به نقل از منصور هادی تصریح کرد: «ما متوجه شده ایم که دیگر قادر نخواهیم بود به هدف خودمان که برای دستیابی به آن مشکلات زیادی را پشت سر گذاشته ایم ، برسیم.» شبکه تلویزیونی العربیه در خبری فوری به نقل از شاهدان عینی گزارش داد: افراد حوثی مقر پارلمان یمن را محاصره کرده اند.

گفته می شود پس از انتشار خبر استعفای نخست وزیر یمن، رئیس جمهور این کشور نیز استعفای خود را اعلام کرد اما رئیس پارلمان این کشور با این استعفا مخالفت کرد. شبکه الجزیره خبر داد که پارلمان یمن با استعفای عبدربه منصور هادی رئیس جمهور این کشور مخالفت کرد. رئیس پارلمان یمن از نمایندگان خواست که برای بررسی استعفای رئیس جمهور یمن نشست فوق العاده برگزار کنند.

 از سوی دیگر منابع خبری با اشاره به بازگشت تدریجی آرامش به «صنعا»، تاکید کردند جنبش «انصارالله» همچنان کنترل اوضاع در پایتخت یمن را در دست دارد. به گزارش فارس جنبش «انصار الله» یمن همچنان کنترل «صنعا» پایتخت یمن را در دست دارد، این درحالی است که منابع خبری از دستیابی به توافق بین این گروه و رئیس جمهوری این کشور خبر می‌دهند. خبرگزاری فرانسه با اعلام این خبر تاکید کرد که اوضاع در صنعا رو به عادی شدن است و اغلب مغازه‌ها روز پنج‌شنبه در صنعا باز بودند، اگرچه صدها نفر مقابل دانشگاه صنعا در اعتراض به اوضاع متشنج حاکم بر این کشور تظاهرات کردند. این درحالی است که انصارالله همچنان کنترل اوضاع در پایتخت را پس از درگیری‌ گارد ریاست جمهوری با کمیته‌های مردمی و محاصره کاخ ریاست جمهوری که 35 کشته و 94 زخمی برجا گذاشت، در دست دارند. انصارالله به موجب توافقنامه‌ای که 9 بند را در برمی‌گیرد، متعهد شده است که از کاخ ریاست جمهوری و اطراف آن و تمام نقاط دولتی نزدیک این کاخ که در غرب صنعا قرار دارد، عقب‌نشینی کنند. آنها همچنین متعهد شدند، از منطقه‌ای که مقر نخست وزیر یمن در آن قرار دارد و در مرکز صنعا واقع شده نیز عقب نشینی و مدیر دفتر نخست وزیر یمن را نیز آزاد کنند.

پس از این اقدام جماعت انصار الله، رئیس جمهوری یمن با اصلاح قانون اساسی این کشور موافقت کرد تا به موجب آن تمام گروه‌ها و جریان‌های سیاسی به حاشیه رانده شده در این کشور حضور و مشارکت عادلانه‌ای در موسسات و دستگاه‌های دولتی و سیاسی کشور داشته باشند. درگیری‌ها در صنعا پس از آن در روزهای اخیر شدت گرفت که انصارالله از کسب مدارکی خبر داد که نشان می‌داد طرحی برای کودتا وجود دارد و به همین دلیل رئیس دفتر رئیس جمهور را بازداشت کردند. قرار است رئیس دفتر رئیس‌جمهوری نیز بزودی آزاد شود.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣-١١-١٣٩٣, ١٨:۴٧

   

پر مبحث ترین ها