سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دیدار اوباما از عربستان فراتر از یک حرکت نمادین بود

بروز شده : ٨-١١-١٣٩٣, ٠٨:۵٣    نسخه چاپی    
بی شک اوباما در صدد دادن تضمین مجدد به سلمان در مورد تداوم حمایت امریکا از امنیت این پادشاهی فارغ از پیامد آن بر خواهد آمد.

یک تحلیلگر امریکایی دیدار باراک اوباما رییس جمهوری امریکا از عربستان سعودی را بسیار فراتر از یک حرکت نمادین در تداوم حمایت واشنگتن از این پادشاهی در زمان انتقال قدرت در سطح رهبری ارشد سعودی ها دانست.
 
به گزارش شبکه خبری بلومبرگ از ریاض،' دیوید اوتاوی' تحلیلگر ارشد اندیشکده مرکز بین المللی ' وودرو ویلسون ' برای اندیشمندان در یک پست الکترونیکی نوشت :' این دیدار علامت اذعان اوباما به نقش تعیین کننده عربستان در نشان دادن حمایت اعراب از حملات نظامی تحت رهبری امریکا علیه گروه موسوم به دولت اسلامی ( داعش ) در عراق و سوریه است. '

اوباما پس از درگذشت ملک عبدالله پادشاه پیشین عربستان سعودی سفرش را به هند کوتاه کرد و برای ابراز همدردی با ملک سلمان پادشاه جدید راهی این کشور شد.

به گفته یک مقام دولت اوباما رییس جمهوری امریکا، موضوع مناقشه برانگیز حقوق بشر را به عنوان بخشی از مذاکراتش در مورد مقابله با ایدئولوژی افراط گرایی مطرح کرد ولی به موارد خاص از جمله محکوم شدن یک وبلاگ نویس به یکهزار ضربه شلاق اشاره ای نکرد.

بلومبرگ در گزارش خود خاطرنشان کرد که دو کشور بر سر نحوه برخورد با جنگ داخلی در سوریه و تعامل با ایران در منطقه اختلاف نظر دارند.

عربستان سعودی برای آمریکا در مقابله با بحران یمن که دولت آن پس از قیام نیروهای حوثی سقوط کرده،حائز اهمیت است.

امریکا کنسولگریش در یمن را روز دوشنبه به روی عموم بسته است.

بی شک اوباما در صدد دادن تضمین مجدد به سلمان در مورد تداوم حمایت امریکا از امنیت این پادشاهی فارغ از پیامد آن بر خواهد آمد. '

اوباما که سرپرستی هیاتی از مقامات جاری و سابق هردو حزب از جمله وزنه های سنگین سیاست خارجه از جمله جیمز بیکر وزیر خارجه امریکا در نخستین جنگ خلیج فارس در سال 1991 و کاندولیزا رایس مشاور امنیت ملی در طول جنگ 2003 عراق و برنت اسوکرافت مشاور امنیت ملی در دوران زمامداری دو رییس جمهوری جمهوریخواه را به عهده داشت، سه شنبه عربستان را ترک کرد.

منبع: ایرنا

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٨-١١-١٣٩٣, ٠٨:۵٣

   

پر مبحث ترین ها