سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

فعالیت فرهنگی داعش در مالزی

بیشتر این کتاب ها با موضوع جهاد بوده است. 'آیا تاریخ تکرار می شود'، 'سلفی گری'، 'تربیت جهادی' و 'جهاد تنها راه به سوی خلافت' از جمله عناوین کتاب ها و جزواتی بوده است که افراط گرایان با توزیع و فروش آن در مالزی تلاش دارند به تفکرات تروریستی دامن بزنند.

کتاب هایی که تفکرات گروه تروریستی داعش ، سلفی گری و افراط گرایی را بین مردم ترویج می کند در برخی کتاب فروشی های مالزی کشف شد.
 
 'احمد زاهد حمیدی' وزیر کشور مالزی روز جمعه پس از افشای فروش کتاب هایی برای ترویج افراط گری و در راستای تروریست ها در برخی کتاب فروشی های این کشور، این امر را تایید کرد و خواستار مقابله با این اقدام شد.

به نوشته تارنمای روزنامه 'هاریان مترو' مالزی، وی گفت: وزارت کشور مالزی بر ضد ناشران و توزیع کنندگان کتاب ها و نشریاتی که این تفکرات را ترویج می کنند، اقدام خواهد کرد.

وزیر کشور مالزی، گفت که بخش کنترل بر انتشار قرآن نیز به طور مستمر به موادی که خشونت را ترویح می کنند، نظارت می کند.

وی از مردم مالزی خواست در صورتی که با نشریه هایی که تفکرات افراطی را ترویج می کنند مواجه شدند، دولت را در جریان قرار دهند.

برخی رسانه های مالزی از روز سه شنبه اقدام به افشای فعالیت ناشران و توزیع کنندگان کتاب در حاشیه کوالالامپور کردند که به صورت مخفیانه اقدام به فروش کتاب هایی برای ترویج دیدگاه های افراطی می کردند.

بنابراین گزارش، در برخی از مطالب این کتاب ها با استناد به اختلاف دیدگاه رهبران اسلامی افراط گرایان تلاش داشتند دیدگاه های خشن خود را توجیه و از آن سوء استفاده کنند.

 

بیشتر این کتاب ها با موضوع جهاد بوده است. 'آیا تاریخ تکرار می شود'، 'سلفی گری'، 'تربیت جهادی' و 'جهاد تنها راه به سوی خلافت' از جمله عناوین کتاب ها و جزواتی بوده است که افراط گرایان با توزیع و فروش آن در مالزی تلاش دارند به تفکرات تروریستی دامن بزنند.

رسانه های مالزی دی ماه نیز از کشف فروشگاه هایی در مالزی خبر دادند که در آن ها اقلام تبلیغاتی گروه تروریستی داعش و طالبان از جمله پرچم، کلاه و لباس هایی با نمادهای این دو گروه تروریستی به فروش می رسید که نگرانی مقامات این کشور را از افزایش فعالیت های تروریستی بدنبال داشت.

پلیس مالزی طی ماه های گذشته ده ها افراط گرا را که قصد پیوستن به گروه تروریستی داعش را داشتند، بازداشت کرد و هم اکنون این افراد در زندان بسر می برند. تاکنون دستکم شش مالزیایی عضو داعش در عملیات انتحاری و یا در درگیری با ارتش سوریه نیز کشته شده اند.

تروریست ها در بین نظامیان مالزی نیز نفوذ کرده و 'هشام الدین حسین' وزیر دفاع مالزی این امر را تایید و اعلام کرده است نظارت بر نظامیان افزایش یافته است.

به گزارش ایرنا، تشکیل شبکه ای به وسیله گروه های ستیزه جو و تروریست مالزی، اندونزی و فیلیپین با استفاده از شبکه های اجتماعی زنگ خطر را برای این منطقه به صدا درآورده است.

پیش از این نیز واحد مالایی زبان با نام 'کتیبه نوسانتارا لید دولت اسلامیه' یا 'واحد شبه جزیره مالایا برای دولت اسلامی در عراق و سوریه' در گروه تروریستی داعش تشکیل شده بود.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-١١-١٣٩٣, ٠٢:٢٩

   

پر مبحث ترین ها