سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تاکتیک ناموفق سران یورو در قبال یونان جدید

حزب سیریزا با انتقاد از کمک‌های مالی ارائه شده به یونان ( به سبک و سیاق فعلی) و انتقاد نسبت به فرمان پذیری آنتونیوس ساماراس نخست وزیر سابق و راستگرایان میانه توانست آرای مردن ناراضی را جلب کند.

این روزها آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان ترجیح می‌دهد در قبال تحولات داخلی یونان سخنی به میان نیاورد. البته این سکوت کوتاه و مقطعی، ریشه در تغییر تاکتیک بازی اروپای واحد در قبال آتن است. مقامات اروپایی ترجیح می‌دهند در برهه حساس و تعیین کننده فعلی، در انتخاب اعضا و افرادی که به سود یا زیان دولت تسپیراس اعلام موضع می کنند نهایت دقت و ظرافت را به خرج دهند. مقامات منطقه یورو به خبوی نسبت به نفرت افکار عمومی یونان نسبت به آنگلا مرکل و حزب دموکرات مسیحی آلمان آگاه هستند. طی سالهای اخیر، ابراز خشم  یونانی ها علیه مرکل در تظاهراتهای مختلف،به موضوعی عادی در اعتراضهای ضد ریاضتی تبدیل شده بود. هم اکنون شهروندان یونانی با رای معنادار خود به حزب سیرزا و الکسیس تسپیراس، انتقام خود را از آنگلا مرکل و حزب دموکرات مسیحی آلمان گرفته اند. در این میان، حزب سوسیال دموکرات آلمان در صدد است تا حد زیادی بازی مرکل را در قبال آتن متعادل جلوه دهد.حضور سوسیال دموکراتها در دولت ائتلافی مرکل بهترین فرصت جهت مانور حداقلی برلین در مقابل آتن و ایجاد پیوندی حداقلی میان حزب سیریزا با سرزمین ژرمنها محسوب می شود. شاید اگر دولت ائتلافی برلین متشکل از سوسیال دموکراتها (که طرفدار طرح های ریاضتی نیستند) و دموکرات مسیحی ها نبود و به مانند ادوار گذشته توسط ائتلاف مخصوص مرکل و دموکراتهای آزاد و سوسیال مسیحی ها اداره می شد، اساسا دیگر ارتباطی میان آتن و برلین به لحاظ سیاسی متصور نبود. هم اکنون مقامات اروپای واحد از مرکل خواسته اند تا در مقابل یونان و تحولات آن سخنی به میان نیاورد تا خاطرات تلخ دوران "‌دیکتاتوری دموکرات مآبانه‌" مرکل بر شهروندان یونانی از ذهن آنها محو شود. فراتر از آن، مقامات اروپای واحد به خوبی آگاه هستند که "پیروزی سیریزا" یک تحول نقطه‌ای و مقطعی در اروپا محسوب نمی شود. افزایش محبوبیت چپگرایان ضد یورو در اسپانیا و ایرلند و احتمال پیروزی آن‌ها در انتخاباتهای سراسری پیش رو نشان از آغاز تحولاتی جدید در غرب، با محوریت سیریزا و احزاب ضد ریاضتی در منطقه یورو می باشد.

در این میان، مقامات اروپای واحد و منطقه یورو دیگر نه سخنی از " خروج یونان از منطقه یورو" به میان می آورند و نه به مانند سالهای انزوای سیریزا، از ادبیات سخت و تند در قبال آتن استفاده می کنند. یکی از افرادی که در غیاب نسبی مرکل سعی دارد سکان هدایت رفتار اروپای واحد در قبال آتن را در دست بگیرد، رئیس پارلمان اروپاست. مارتین شولتز در خصوص آنچه در یونان می گذرد معتقد است: "نخست وزیر یونان باید از نقش خود به عنوان یک مبارز انتخاباتی که می خواهد برنامه های حزبش را به هر قیمتی اجرایی کند به نقش نخست وزیر یونان تغییر چهره دهد. سفر وی به پایتخت کشورهای اروپایی نشان می دهد که تسیپراس به دنبال هماهنگی و توافق با اروپا ست و نه موضع گیری در مقابل ما. دولت جدید یونان باید این مسئله را بپذیرد که یک تغییر دولت به این معنی نیست که یک کشور بتواند از همه تعهدات سابق خود شانه خالی کند. قراردادها و توافق های انجام شده در پارلمان یونان تصویب شده اند. در مقابل کمک های مالی باید روند اصلاحات در این کشور در پیش گرفته شود. اگر یونان به تعهدات خود پایبند باشد وام دهندگان بین المللی نیز به وظایف مالی خود عمل می کنند. ما همه اقدامات لازم برای دستیابی به یک راه حل عاقلانه را انجام می دهیم."

با این حال به نظر می رسد نخست وزیر یونان چندان از اظهارات رئیس پارلمان اروپا در قبال خود و حزب متبوعش راضی به نظر نرسد. " تقابل با اروپا" از ابتدا نیز هدف تسپیراس نبوده است اما وی در راستای گذار از وضعیت اقتصادی موجود در آتن و توقف سیاستهای ضد ریاضتی، چاره ای جز انتخاب این گزینه ندارد.از سوی دیگر، حزب سیریزا با انتقاد از کمکهای مالی ارائه شده به یونان ( به سبک و سیاق فعلی) و انتقاد نسبت به فرمان پذیری آنتونیوس ساماراس نخست وزیر سابق و راستگرایان میانه توانست آرای مردن ناراضی را جلب کند. از این رو در هر معامله ای با اروپای واحد و منطقه یورو، تسپیراس نگرانی های اقصتادی و دغدغه های انتخاباتی و سیاسی شهروندان کشورش را لحاظ خواهد کرد. در این جا نارضایتی سران یورو برای تسپیرس که در پی پایه ریزی قدرت گیری سایر احزاب چپگرای افراطی در اروپاست محلی از اعراب نخواهد داشت.

تاکتیک جدید منطقه یورو و اروپای واحد در قبال یونان، استفاده از چهره ای های معتدل تر ( مانند رئیس پارلمان اروپا) جهت رسیدن به توافق با دولت جدید آتن است. از دید مقامات اروپایی، این توافق باید در نهایت به " ادامه اجرای سیاستهای ریاضتی" در آتن ختم شود اما تسپیراس هم در دوران مبارزات انتخاباتی و هم پس از آن نشان داده است که زیر بار چنین خواسته ای نخواهد رفت. همین موضوع بر حجم و شدت نگرانی مقامات اروپایی در قبال نخست وزیر جدید یونان می‌افزاید.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-١١-١٣٩٣, ١٩:۴٢

   

پر مبحث ترین ها