سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

در آستانه برگزاری مانور مشترک نظامی آمریکا و کره جنوبی

افزایش تنش میان 2 کره

بروز شده : ۴-١٢-١٣٩٣, ١۵:١٧    نسخه چاپی    
وزارت دفاع کره جنوبی روز گذشته اعلام کرد که ارتش این کشور قاطعانه به اقدامات تحریک‌آمیز احتمالی از سوی کره شمالی در زمان برگزاری رزمایش سالانه سئول ‌واشنگتن پاسخ خواهد داد.

ایمان سهرابی: "کیم مینگ سئوک"، سخنگوی وزارت دفاع کره جنوبی تصریح کرد: رزمایش‌های این کشور با آمریکا ماهیت دفاعی دارند و برای دفاع از حمله احتمالی از سوی کره شمالی انجام می‌شود. به گزارش ایسنا وی خاطرنشان کرد که اگر کره شمالی اقدامات تحریک آمیزی انجام دهد و یا کره جنوبی را تهدید کند، سئول ساکت نخواهد نشست و به هر اقدام تحریک آمیزی پاسخ خواهد داد. وزیر دفاع کره جنوبی گزارش ها را درباره ارتباط رزمایش مشترک با واشنگتن با روابط دو کره رد کرد. لازم به ذکر است با وجود درخواست مکرر کره شمالی برای توقف رزمایش مشترک سئول و واشنگتن، وزیر دفاع کره جنوبی امروز دوشنبه تاکید کرد که این رزمایش ماه آتی طبق زمان مقرر برگزار می شود و مرتبط با روابط دو کره نیست. بر اساس این گزارش آمریکا و کره جنوبی در پی برگزاری رزمایش مشترک سالانه در اوایل مارس با هدف دفاع از شبه جزیره کره و گسترش همکاری های نظامی و قابلیت های دفاعی خود هستند. برگزاری این رزمایش درحالی است که پیونگ یانگ هشدار داده است کره شمالی در قبال اقدامات تحریک آمیز همسایه اش می ایستد و هر فردی را که چنین اقداماتی انجام دهد، دفن می کند.

 پیونگ یانگ پیش از این از کره جنوبی خواسته بود که رزمایش سالانه‌اش با آمریکا را متوقف کند اما مقامات آمریکا و کره جنوبی در برگزاری این رزمایش‌ها تاکید کردند. آمریکا که نزدیک به 30 هزار نیروی ثابت در کره جنوبی مستقر کرده هرساله چندین مانور نظامی مشترک با این کشور برگزار می‌کند. از همین رو کیم جونگ اون رهبر کره شمالی، از ارتش این کشور خواسته است تا در آستانه مانور مشترک آمریکا و کره جنوبی در شبه جزیره کره، آمادگی خود برای نبرد را تضمین کنند. رسانه دولتی کره شمالی روز دوشنبه گزارش داد که "کیم جونگ اون در یک سخنرانی تاریخی در کمیسیون مرکزی نظامی حزب حاکم کره شمالی، تاکید کرده است که ارتش باید به طور کامل برای واکنش به هر گونه جنگ از سوی دشمن، آماده باشد." رهبر کره شمالی بر لزوم این مساله تاکید کرده است که ارتش این کشور باید همه تلاش خود را بر تلاش های مربوط به آمادگی برای نبرد، متمرکز کند. کیم که روز گذشته در نشست کمیسیون نظامی و کمیته مرکزی حزب حاکم سخن می گفت، اعلام کرد که اوضاع امنیتی در کره و همچنین خارج از این کشور بدتر از هر زمان دیگری از زمان به قدرت رسیدن وی در سه سال گذشته بوده است.

کیم جونگ اون تاکید کرد با وجود آنکه نیروهای ارتش کره شمالی به خوبی از کشور حفاظت کرده اند، زمان آن فرا رسیده است تا توان نظامی را افزایش دهیم. کره شمالی تاکنون 3 آزمایش هسته ای انجام داده و نسبت به انجام چهارمین آزمایش نیز هشدار داده است. شورای امنیت سازمان ملل پیش از این تحریم های اقتصادی و تجاری زیادی را علیه پیونگ یانگ اعمال کرده است. تنش در شبه جزیره کره احتمالا با آغاز مانورهای نظامی آمریکا و کره جنوبی، طی ماه آینده، تشدید خواهد شد. در حالی که کره شمالی، برگزاری این مانورها را اقدامی تجاوزکارانه می داند ولی سئول و واشنگتن مدعی هستند که ماهیت این مانورها، دفاعی است.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-١٢-١٣٩٣, ١۵:١٧

   

پر مبحث ترین ها