سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

حال و روز احزاب صهیونیستی در آستانه انتخابات

بروز شده : ۴-١٢-١٣٩٣, ١۵:٢٢    نسخه چاپی    
یک وبگاه فلسطینی در پرداختی به نتایج نظرسنجی‌های اسرائیلی در آستانه انتخابات این رژیم نوشت: احزاب اسرائیلی با اشتباهات فاحش خود نتوانسته‌اند حالت اولیه ورود به انتخابات را حفظ کنند و صهیونیست‌ها در مورد احزاب انتخاباتی خود مرددند.

نتایج نظرسنجی‌هایی که سازمان‌های متعدد اسرائیلی انجام داده‌اند حاکی از وجود یک نوسان میان حزب لیکود به رهبری «بنیامین نتانیاهو» نخست‌وزیر و «اردوگاه صهیونیستی» به رهبری «اسحاق هرتزوگ» رهبر معارضان و «زیپی لیونی» وزیر دادگستری است. این نتایج در هر هفته تغییر می‌کند و انتظار می‌رود تا ساعت‌های پایانی روز انتخابات یعنی 17 مارس 2015 (26 اسفند) ادامه یابد.

بنا به گزارش وبگاه خبری «المنار» فلسطین، اما دیگر احزاب اسرائیلی در حالتی از موضع‌گیری سیاسی به سر می‌برند. احزاب تبلیغات انتخاباتی خود را با نتایج قابل توجه آغاز کردند اما نتوانستند آن را حفظ کنند و این موضوع به چند دلیل از جمله مدیریت بد واشتباهات کشنده اتفاق افتاد.

به عنوان مثال حزب «خانه یهودی» به رهبری «نفتالی بنت» موفق نشد «دایره هدف قرار دهندگان» را در تبلیغات انتخاباتی گسترش دهد و در وارد کردن ستاره‌های جدید به حزب شکست خورد. این اتفاق زمانی افتاد که حزب خانه یهودی نتواست یک فوتبالیست سابق و دارای اصالتی شرقی را به لیست خود برای نامزدی «کنست» وارد کند و هوادارن این حزب آن را اهانتی برای خود تلقی کردند و تلاشی برای ترویج این موضوع که «صهیونیست دینی» محدود به پوست سفید با یهودیان غربی است، دانستند.

 

همانطور که حزب «همه ما» به رهبری «موشه کحلون» نتوانست جایگاه خود را حفظ کند. حزبی که در آغاز تبلیغات انتخاباتی، همه آن را پدیده انتخابات آینده می‌دانستند اما کحلون در طرح‌های خود برای مبارزه با فقر و سنگینی بار معیشت شکست خورد و در نظرسنجی‌های بعدی بسیار سقوط کرد تا اینکه هم ردیف «یائیر لاپید» رهبر حزب «آینده ای وجود دارد» شود.

 

اما احزاب باصطلاح مذهبی توانستند جایگاه خود برای انتخابات آینده را حفط کنند جز اینکه نظرسنجی‌ها نتایج برعکس قابل توجهی را نشان می‌دهد همانطور که حال و روز «آویگدور لیبرمن» رهبر حزب «اسرائیل خانه ما» اینگونه است. نظرسنجی‌ها حاکی از آن است که هر یک از دو جناح راستگرا و چپگرا موفق نشده‌اند آرا را به سمت خود جلب کنند و معنایش آن است که میزان آرای آینده بستگی به مسائلی  دارد که در داخل رقابت انتخاباتی هر دو جناح اتفاق می‌افتد .

 

نهایت اینکه این نظرسنجی‌ها به یک موضوع بسیار مهم اشاره دارد و آن این است که صاحبان رأی هنوز مردد هستند و حزبی را که قرار است به آن رأی دهند، مشخص نکرده‌اند.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-١٢-١٣٩٣, ١۵:٢٢

   

پر مبحث ترین ها