سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

چرا نتانیاهو و اوباما از هم نفرت دارند؟

در باره این که نفرت بین این دو شکل شخصی گرفته است، تردید کمی وجود دارد.

یکی از رهبران یهودیان آمریکایی مدعی است، آن مقام امریکایی که چندی پیش با «بزدل» نامیدن نتانیاهو سر و صدای زیادی به پا کرد، شخص اوباما بوده است. سخنرانی روز سه‌شنبه نخست وزیر رژیم اسرائیل در کنگره امریکا، آخرین پرده از اختلافات وی با رئیس‌جمهور آمریکا بود. صرف‌نظر از این که مناسبات داخلی و واقعیت‌های حاکم بر سیاست خارجی آمریکا چه تاثیری بر آینده سیاست دولت اوباما در مسائل جهانی و از جمله مساله هسته‌ای ایران خواهد داشت، روابط شخصی نتانیاهو و اوباما چندان خوب نیست.

رسانه‌های هوادار نخست‌وزیر در آخرین ارزیابی خود از چرایی شکل‌گیری این اختلافات سراغ ریشه‌های خانوادگی و رنگین‌پوست بودن اوباما رفته‌اند. هاویو رتیگ گور نویسنده «تایمز آو اسرائیل» که سابقه مدیریت ارتباطات در آژانس یهود را دارد و حوزه تخصصی کار وی مسائل هویتی جامعه یهودیان در سرزمین‌های اشغالی و آمریکا است در مقاله که در ادامه می‌آید، با مرور زندگی و افکار عمومی به چرایی نفرت شکل گرفته بین وی و نتانیاهو پرداخته است. شایان توجه این است که این نوشته اگر چه نگاهی نو به این اختلاف است ولی برخی مسائل موثر دیگر بر رفتار سیاست خارجی آمریکا و نیز شرایط منطقه‌ای را نادیده گرفته است.

رهبران اروپایی از نخست‌وزیر انگلیس گرفته تا رئیس‌جمهور فرانسه در این مراسم حضور داشتند ولی اوباما غایب بود. کاخ سفید مدعی بود که وی به دلیل شلوغی برنامه کاری و تعهدش برای سفر به آسیا، فرصت حضور در این برنامه را نداشته است. ادعایی که به نوشته روزنامه اشپیگل، اروپایی‌ها را شوکه کرد.

اولین سفرهای اوباما به خاورمیانه نیز شباهت‌هایی به همین رفتار داشت. اولین سفر وی به خاورمیانه، سفر به ترکیه در آوریل 2009 بود. وی در سخنرانی خود در پارلمان ترکیه، موضعی کاملا مخالف ادعاهای جورج بوش را اتخاذ کرد و گفت: «دموکراسی در ترکیه دستاورد خود شما است؛ کسی از بیرون آن را به شما تحمیل نکرده است».

شیکاگو

در یکی از جلسات اخیر شورای روابط خارجی (رژیم) اسرائیل، پروفسور شلومو آوینری چهره برجسته سابق وزارت خارجه، سیاست خارجی اوباما را «استانی» نامید. چنین اصطلاحی برای توصیف سیاست خارجی ایالات متحده عجیب بود ولی آوینری به نکته مهمی اشاره کرده بود. زندگی‌نامه اوباما با عنوان «رویاهایی از پدرم»، توضیحی قابل توجه از تجربیات یک فعال و هماهنگ‌کننده فعالیت‌های اجتماعی (اوباما) در شیکاگو است که به ذهن اوباما تزریق شده است و ریاست‌جمهوری وی را شکل داده است. در این کتاب وی واکنش خودش به این عقیده که بچه‌های فقیر در شیکاگو به دو دسته بچه‌های خوب و بد تقسیم می‌شده‌اند را توضیح می‌دهد و می‌گوید نمی‌توانسته این تقسیم‌بندی را بپذیرد. «اگر کار یک بچه خاص به زندان یا یک گروه خلافکار کشیده شود، آیا این سرنوشت اثبات این ادعا است که وی ذات بدی داشته است، یا این که سرنوشت وی نتیجه معضلات موجود در این دنیا است؟» یک آموزگار در دهه 1980 به وی گفته بود که در هر جامعه‌ای، مردان جوان میل به خشونت دارند، یا این میل مهار می‌شود و در راه درست هدایت می‌شود یا این که آن جوانان، خودشان و جامعه را به تباهی خواهند کشید.

بیت‌المقدس

به عقیده هواداران (رژیم) اسرائیل، همین رویکرد اجتماعی بود که سبب شد اوباما مرتکب اولین اشتباه استراتژیک خود در مورد این رژیم شود. به عقیده آنها، اولین بار در موضوع این رژیم بود که عقاید اجتماعی اوباما به واقعیت‌های ژئوپلتیک برخورد کرد. اوباما در سخنرانی خود در قاهره وقتی از دفاع از (رژیم) اسرائیل و عمیق بودن اتحاد خود با آن سخن می‌گفت، شهرک‌سازی‌های (رژیم) اسرائیل را غیرقانونی دانست. این موضع متفاوت از مواضع سابق آمریکا بود که شهرک‌سازی را تنها بر خلاف مصلحت می‌دانستند. اوباما همچنین اظهار داشت که ادعاهای (رژیم) اسرائیل بر این سرزمین ریشه در مصائب ناشی از هولوکاست دارد در حالی که اسرائیلی‌ها مدعی پیوند چندهزار ساله خود با این سرزمین هستند.

نگاه اجتماعی اوباما به مناقشه اعراب و اسرائیل هم تسری یافت. تعهد اولیه و جدی اوباما برای ایجاد سازش میان (رژیم) اسرائیل و فلسطینی‌ها در محاسبات استراتژیک ریشه نداشت، بلکه ادامه همان رویکرد اجتماعی اوباما بود. ولی ژئوپلتیک متفاوت از فعالیت اجتماعی است و آن چیزی که در شیکاگو صادق است، ممکن است در بیت‌المقدس صادق نباشد. اولین امتیازی که اوباما از نتانیاهو گرفت، یعنی تعلیق ده ماهه ساخت شهرک در بخش‌هایی از بیت‌المقدس، روند سالهای بعد در تلاش‌های اوباما برای ایجاد سازش را نیز تعیین کرد.

بنابراین این واقعیت که (رژیم) اسرائیل تحت فشار اوباما به محدودیت در شهرک‌سازی تن داده بود، برای مردم فلسطین به این معنا بود که رهبران آنها تاکنون از دشمن منفور و اشغالگر آنها و اصلی‌ترین حامی آنها یعنی کاخ سفید، چیزهای کمی درخواست می‌کرده‌اند. در نگاه اسرائیلی‌ها، کاخ سفید که خود پذیرفته بود پایگاه دفاع از صهیونیسم است، از اسرائیلی‌ها امتیازی را گرفته بود که رهبران فلسطینی‌ها از (رژیم) اسرائیل حتی تقاضا هم نکرده بودند.

واشنگتن

کاخ سفید در دوره اوباما از نتانیاهو نفرت دارد. بسیاری از ناظران روابط (رژیم) اسرائیل و آمریکا اغلب به این نفرت اشاره می‌کنند ولی کمتر چرایی آن را توضیح داده‌اند. نفرت اوباما از نتانیاهو عمیق است و این نفرت گاهی از زبان مشاوران و مقامات ارشد هر دو طرف نیز بیان می‌شود.

در باره این که نفرت بین این دو شکل شخصی گرفته است، تردید کمی وجود دارد. یکی از رهبران یهودیان آمریکایی مدعی است، آن مقام امریکایی که چندی پیش با «بزدل» نامیدن نتانیاهو سر و صدای زیادی به پا کرد، شخص اوباما بوده است.

از نظر اوباما، نتانیاهو مانند رفیق الشباز، یکی از اعضای یک گروه تبهکار در جنوب شیکاگو است که در دهه 1980 به اسلام گروید و به یک فعال اجتماعی تبدیل شد. او هم در برخورد با جامعه کره‌ای‌ها و اعراب در شیکاگو رفتاری مانند رفتار نتانیاهو با اعراب دارد، یعنی بازی با حاصل جمع صفر که یک طرف باید ببرد و دیگری باید ببازد.

در مقابل، نتانیاهو که هم متحد نزدیک ایالات متحده است و هم پر سر و صداتر از آن که بتوان او را نادیده گرفت، بی هیچ ملاحظه‌ای علیه ایده‌های اوباما که هویت سیاسی وی را شکل می‌دهد، سخنرانی می‌کند.

در مقابل نتانیاهو هم از اوباما نفرت دارد. نتانیاهو معتقد است که نابینایی اوباما در برابر واقعیات ژئوپلتیک در اعتماد اوباما به ایده‌هایی ریشه دارد که درستی آنها اثبات نشده است. نتانیاهو معتقد است که (رژیم) اسرائیل، به خاطر اشتباهات اوباما نه تنها در موضوع درگیری با فلسطینی‌ها بلکه در زمین واقعی نبرد یعنی در موضوع هسته‌ای ایران، هزینه‌های زیادی خواهد پرداخت.

به همین سبب، در نظر نتانیاهو، هر استراتژی آمریکا که با عقب‌نشینی (رژیم) اسرائیل شروع شود، به شکست خواهد انجامید؛ بلکه اول باید طرف مقابل (رژیم) اسرائیل به طور کامل از مواضع خود دست بکشد.

در موضوع ایران هم برداشت نتانیاهو از بی‌کفایتی استراتژیک اوباما مشابه است. به عقیده وی اوباما قصد دارد از تحریم‌هایی که همه دنیا با ان همکاری کرده‌اند دست بکشد؛ اوباما امتیازهای زیادی داده و امتیازهای کمی گرفته است.

به عقیده نتانیاهو سد تحریم‌ها علیه ایران در حال ترک برداشتن است و هیچ تضمینی وجود ندارد که اگر ایران توافق احتمالی هسته‌ای را نقض کند، بتوان تحریم‌ها علیه ایران را از سر گرفت. به عقیده وی این استدلال دولت آمریکا که باید بین توافق هسته‌ای با ایران یا جنگ با این کشور یکی انتخاب شود، بدان معنا است که دولت آمریکا بیشتر از ایران به توافق هسته‌ای نیاز دارد.

شرایط به جایی رسیده است که با توجه به اتفاقات سالهای گذشته، اوباما در هر مساله‌ای که دخالت کند، به صورت مانعی بر سر راه حل آنها در خواهد آمد. برای هر دو نفر، شکاف بین این آنها عمیق‌تر از شکاف بین دموکرات‌ها و جمهوری‌خواهان یا شکاف اسرائیلی- فلسطینی و حتی بیشتر از اختلاف بر سر موضوع ایران است.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۶-١٢-١٣٩٣, ١٧:١٧

   

پر مبحث ترین ها