سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تحلیل رسانه های خارجی از نامه 47 سناتور جمهوری خواه

حماقت بزرگ جمهوری خواهان

روز دوشنبه گذشته، 47 سناتور جمهوری خواه نامه ای را خطاب به مقامات عالی ایران نوشتند تا به آنها اطلاع دهند رئیس جمهور آمریکا نباید مورد اعتماد قرار بگیرد.

 ایمان سهرابی: آنها در این نامه چنین توضیح دادند که هر آنچه که باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا وعده دهد، ممکن است پس از آنکه وی دیگر در سمت رئیس جمهور نباشد و نامزد مورد نظر آنها این سمت را در اختیار بگیرد، لغو شود. حملات لفظی شدید حزب جمهوریخواه آمریکا که توسط سناتور «تام کاتن» سازماندهی شده بود را نمی توان دقیقا موازی با سخنرانی های آشوب برانگیز اعضای حزب «فدرالیست» در جریان جنگ سال 1812 دانست. اما این دو اتفاق به یکدیگر نزدیک است. مردم آمریکا هرگز حزب فدرالیست را بابت انجام اقداماتی که نزدیک به خیانت بود، در دوران جنگ فراموش نخواهند کرد. از این گذشته تحلیل نشریات‏ خبرگزاری ها و رسانه های مختلف از این نامه طی روزهای گذشته در نوع خود جالب است.

تحلیل رویترز از نامه 47تن سناتور آمریکایی

خبرگزاری رویترز در گزارشی به قلم «الیزابت کابز هافمن» اقدام 47 تن از سناتورهای آمریکایی در نامه نگاری به ایران را به بوته نقد کشید. هافمن در این گزارش نوشته است:  زمانی که سناتورهای آمریکایی و اعضای کنگره این کشور، یک رئیس جمهور جنجالی را دور می زنند تا به صورت مستقیم با دشمن ارتباط برقرار کنند، چه اتفاقی رخ می دهد؟ این اقدام باعث تضعیف ثبات حزب خود آنها و همچنین تضعیف انسجام و یکپارچگی ملت خواهد شد. این موضوعی است که برای «فدرالیست ها» به عنوان حزب سیاسی پرافتخار «جرج واشنگتن»، «جان آدامز» و «الکساندر همیلتون» رخ داد.

نیویورک تایمز: نامه اخیر جمهوری خواهان به ایران، حماقتی بیش نبود

نیویورک تایمز نیز در همین رابطه نوشت: جمهوری خواهان با ارسال نامه اخیر به ایران، فقط تلاش های گذشته خود را برای کارشکنی در مذاکرات هسته ای بی نتیجه کرده اند. این پایگاه اینترنتی در سرمقاله خود نوشت، جان مک کین نامزد سابق جمهوری خواهان در انتخابات ریاست جمهوری، پس از کمک به شعله ور شدن اختلافات شدید درباره توافق احتمالی هسته ای با ایران، اکنون خطای خود را تصدیق می کند. وی در گفت و گوی روز سه شنبه خود با شبکه خبری فاکس نیوز گفت« شاید این کار بهترین شیوه برای مخالفت با این موضوع نبود.»

نشنال اینترست: نامه سناتورهای آمریکایی به ایران اقدامی نسنجیده بود

پایگاه اینترنتی نشنال اینترست هم در گزارشی به قلم دانیل آر. دیپتریس نوشت: نامه سناتورهای آمریکایی به ایران اقدامی نسنجیده بود. طبیعی است زمانی که 77 سناتور عضو یک حزب نامه ای را امضا می کنند، این اقدام توجه همه را به خود جلب می کند. اما به عقیده من، حتی تام کاتن، سناتور تازه کار ایالت آرکانزاس که در جنگ عراق حضور داشته است، هم احتمال نمی داد که نامه اش به سران ایران با چنین واکنش شدیدی رو به رو شود. تعدادی از سناتورهای جمهوریخواه از جمله باب کروکر، رئیس کمیته روابط خارجی سنا از امضای این نامه خودداری کردند.

واشنگتن پست: نامه کذایی باعث مشهور شدن یک جوان شد

نامه جمهوری خواهان به ایران هر نتیجه ای که داشته باشد، برای تام کاتن سناتور جوان پیروزی بزرگی برای شناخته شدنش بود. این عقیده پایگاه اینترنتی واشنگتن پست در مطلبی به قلم پل والدمن بود. او در این مطلب نوشت: اکنون تعداد زیادی از آمریکایی ها از جمله برخی از جمهوری خواهان معتقدند بازی ایران تام کاتن سناتور جمهوری خواه ایده وحشتناکی است.

ایندیپندنت: نامه جمهوری خواهان به ایران فقط ناشی از انزجار از اوباما بود

همچنین ایندیپندنت نوشت: نامه سرگشاده جمهوری خواهان آمریکا به ایران تقریبا هیچ ارتباطی با سیاست خارجی نداشت و فقط ناشی از انزجار آنها از اوباما بود و به لحاظ فنی می توان آن را خیانت قلمداد کرد. اینکه جمهوری خواهان سنا به این مسئله توجه داشته اند که دولت شان در حال مذاکره با ایران به منظور بازداشتن آن از دستیابی به سلاح هسته ای است، خبر خوبی است. هر چه باشد این معامله بزرگی است اما نه به دلایل قدرت طلبانه حزبی که توجه آنها را به این مسئله معطوف داشته است.

لس آنجلس تایمز: نامه سناتورهای آمریکایی به نفع ایرانی ها بود

لس آنجلس تایمز عقیده داشت مداخله سناتورهای آمریکا در مسائل خارجی، برخلاف قانون اساسی و تضعیف اختیارات رئیس جمهور آمریکا است. پایگاه اینترنتی این روزنامه آمریکایی در سرمقاله خود نوشت، مخالفت جمهوری خواهان در کنگره با هرگونه توافق میان ایران و شش قدرت دنیا درباره آینده برنامه هسته ای تهران، موضوع جدیدی نیست. استقبال گرم هفته گذشته جمهوری خواهان از بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل- به عنوان مخالف هر گونه توافق هسته ای با ایران- در کنگره این موضوع را اثبات کرد.چ

مشاوران جمهوریخواه سنا: نامه به ایران یک شوخی بود

این در حالی است که پایگاه اینترنتی آنتی وار در گزارشی به قلم جیسون دیتز نوشت: مشاوران جمهوریخواه سنای آمریکا اعلام کردند تلاش بی سابقه جمهوریخواهان سنا برای مانع تراشی در مذاکرات هسته ای آمریکا و ایران با ارسال اخیر نامه به ایران - که در آن به طور علنی به ایران درباره قصدشان برای لغو هرگونه توافقی پس از پایان ریاست جمهوری باراک اوباما هشدار داده بودند- نوعی شوخی فرح بخش بود. حتی ده‌ها هزار آمریکایی با امضای درخواستی خطاب به کاخ سفید خواستار شکایت از 47 سناتور جمهوری‌خواهی شدند که تلاش کردند در اقدامات باراک اوباما، رئیس جمهور این کشور برای رسیدن به توافق هسته‌ای با ایران کارشکنی کنند. بیش از 155 هزار نفر روز چهارشنبه این درخواست را علیه سناتورهای یادشده امضا کردند، سناتورهایی که به گفته مردم آمریکا با نوشتن یک نامه سرگشاده به رهبران ایران مرتکب «خیانت» شده‌اند.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-١٢-١٣٩٣, ١٧:۴۶

   

پر مبحث ترین ها