سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اندونزی، استرالیا را به عجیب‌ترین وجه تهدیدکرد

اندونزی در تازه ترین هشدار خود به اصرار بیش از حد استرالیا به منظور متوقف کردن حکم اعدام دو نفر از شهروندان این کشور که به دلیل قاچاق مواد مخدر به اندونزی، محکوم به اعدام شده اند،

استرالیا را به سونامی انسانی تهدید و اعلام کرد که در صورت تداوم چنین رویه ای پناهجویان را به سوی استرالیا روانه می کند.

به گزارش ایرنا، چند خارجی از جمله دو شهروند استرالیا قرار است در اندونزی اعدام شوند، اما استرالیا در هفته های گذشته از دولت جوکو ویدودو رییس جمهوری اندونزی درخواست کرده از این اقدام خودداری کند.

استرالیا تاکنون چندین بار خواستار عفو شهروندان خود شده و تونی ابوت نخست وزیر این کشور نیز در اظهاراتی مبنی بر بازگشت کمک یک میلیارد دلاری که در سال 2004 و پس از وقوع سونامی اندونزی به این کشور کرده بود، باعث خشم و عصبانیت مردم و دولت اندونزی شد، به طوری که تاکنون مردم چندین کیسه سکه به بهانه اعتراض به سفارت استرالیا در جاکارتا تحویل داده اند و عباراتی از قبیل تونی ابوت ساکت شو و یا بگو متاسفم را برای نشان دادن اعتراض خود خطاب به تونی ابوت بیان کرده اند.

تدجو ادی پوردیجاتنو، وزیر امنیت اندونزی گفت که کشورش می تواند سونامی انسانی پناهجویان را در مقابل اقداماتی که استرالیا انجام داده به سوی این کشور بفرستد.

وی گفت که اندونزی تلاش های گسترده ای برای جلوگیری از مهاجرت غیرقانونی مهاجران سایر کشورها به استرالیا انجام داده است و اگر کانبرا به سیاست فعلی خود ادامه دهد، ما نیز اجازه می دهیم مهاجران به سوی استرالیا حرکت کنند.

تدجو ادی پوردیجاتنو افزود در حال حاضر 10 هزار مهاجر در اندونزی به سر می برند که اگر به آنها اجازه داده شود به سوی استرالیا حرکت می کنند و این کشور با سونامی پناهجویان روبرو می شود.

از اظهارات اخیر مقامات اندونزی می توان دریافت که این کشور از پناهجویان به عنوان ابزار سیاسی برای حل مناقشات خود با استرالیا استفاده می کند، همان طور که در گذشته نیز به طور یقین برای تامین خواسته های خود، از این موضوع بهره برده است.

سیاست های سختگیرانه استرالیا که در حال حاضر 10 هزار مهاجر را در اندونزی مجبور به اسکان کرده، در کنار نوع رفتار این کشور با پناهجویانی که به استرالیا سفر کرده اند، باعث انتقادات گسترده ای علیه شخص تونی ابوت شده است.

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-١٢-١٣٩٣, ٢٢:۴٣

   

پر مبحث ترین ها