سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

انصارالله يمن: عربستان درصدد ايجاد شکاف بين انصارالله و علی عبدالله صالح است

سعودی ها به مدت 35 سال از صالح حمایت کردند و اکنون صالح حاضر نشده است با ما بجنگد... نجنگیدن صالح با ما به علت علاقه به ما نیست بلکه به علت ترس از ما است

 یکی از مسئولان جنبش انصار الله (حوثی ها) یمن روز چهارشنبه گفت عربستان تلاش می کند بین این جنبش و متحدش علی عبدالله صالح رئیس جمهور سابق یمن شکاف ایجاد کند.

به گزارش خبرگزاری رویترز از دبی، جنبش انصار الله (حوثی ها) تاکنون به مدت هفت روز در برابر حملات هوایی به فرماندهی عربستان مقاومت کرده و با حمایت یگان های ارتش یمن که به علی عبدالله صالح وفادار هستند به پیشروی در چند جبهه ادامه داده است. محمد البخیتی عضو شورای سیاسی انصار الله گفت عربستان در نهایت تلاش می کند به ائتلاف این جنبش با صالح پایان دهد و صالح را به کودتا برضد حوثی ها تشویق کند. وی هشدار داد رئیس جمهور سابق در صورتی که دست به چنین کاری بزند، به پایان خط خواهد رسید.

البخیتی در مصاحبه تلفنی با رویترز از صنعا گفت: «سعودی ها به مدت 35 سال از صالح حمایت کردند و اکنون صالح حاضر نشده است با ما بجنگد... نجنگیدن صالح با ما به علت علاقه به ما نیست بلکه به علت ترس از ما است».

به گفته تحلیلگران، صالح که از سال 2002 تا 2009 با حوثی ها جنگید، در ماه های اخیر به حوثی ها کمک کرد کنترل پایتخت یمن را به دست بگیرند و حزبش نیز در جهت تضعیف عبدربه منصور هادی در پارلمان عمل کرد. به عقیده این تحلیلگران، هدف نهایی صالح کمک به حوثی ها برای شکست دادن دشمنان مشترک و سپس کسب نفوذ در یمن و در نهایت کودتا علیه حوثی ها و منصوب کردن پسرش احمد به عنوان رئیس جمهور یمن است. صالح خواستار توقف حملات هوایی عربستان به یمن شد و در مقابل متعهد شد هیچ یک از افراد خانواده اش به دنبال ریاست جمهوری در یمن نخواهد بود ولی ریاض تاکنون دست کم به طور علنی پاسخی نداده است.

البخیتی گفت: اکنون صالح در موقعیتی دشوار قرار دارد. آنها (سعودی ها) از او می خواهند با ما بجنگد و علیه ما اقدام کند ولی اگر او دست به چنین کاری بزند به پایان راه خواهد رسید.
البخیتی توضیح نداد چگونه عربستان تلاش کرده است صالح را علیه انصار الله بشوراند.

البخیتی همچنین گفت: پیش بینی می کنیم حمله ای زمینی به یمن صورت گیرد به ویژه پس از آن که عملا ائتلاف عربستان فروپاشید... تثبیت مشروعیت هادی بدون مداخله زمینی در یمن غیرممکن است.

به گفته این عضو شورای سیاسی انصار الله، مذاکرات بین گروه های یمنی با حمایت سازمان ملل درباره انتقال سیاسی قدرت در یمن از زمان آغاز حملات هوایی به این کشور متوقف شده و طرح جدیدی برای از سرگیری آن ارائه نشده است. وی افزود انصار الله از ازسرگیری مذاکرات تا زمانی که هادی در آن مشارکت ندارد یا به ریاست جمهوری باز نمی گردد استقبال می کند. این شرط انصار الله با هدف اعلام شده ریاض از جنگ تفاوت دارد.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما البخیتی گفت، در صورتی که نیت همه طرف های سیاسی صادقانه باشد درباره انتصاب رئیس جمهور توافقی و دولت شراکت ملی توافق به دست خواهد آمد. وی افزود، حضور هادی به عنوان یکی از طرف های مذاکره کننده مردود است زیرا او به موضوع مذاکره تبدیل شده است و طرف گفتگو نیست. برخی طرف ها دل به بازگشت او بسته اند ولی ما با این مسئله مخالفیم.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٣-٠١-١٣٩۴, ١٢:٠٠

   

پر مبحث ترین ها