سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ادامه تجاوز هوایی عربستان به یمن

انتقاد دیده‌بان حقوق بشر از حملات ائتلاف عربی به یمن

بروز شده : ۴-٠٢-١٣٩۴, ١٧:١٩    نسخه چاپی    
در حالی که در ادامه تجاوزات عربستان علیه یمن مناطق مختلفی از شهرهای عدن و تعز در این کشور و همچنین انبار کمکهای بشردوستانه برای یمن هدف حمله و بمباران جنگنده‌های ائتلاف عربی قرار گرفت، خبرها حاکی از ورود اولین گردان‌ گارد ملی عربستان برای مشارکت در تجاوزات علیه یمن در مرزهای جنوبی عربستان است.

جنگنده‌های ائتلاف عربی به رهبری عربستان عصر روز پنجشنبه حملات هوایی گسترده‌ای را علیه مقر فرماندهی دفاع هوایی و پایگاه هوایی استان "الحدیده" یمن صورت دادند. منابع محلی اعلام کردند، انفجارهای قوی در مقر گردان 130 دفاع هوایی که از قدرتمندترین اردوگاه‌های دفاع هوایی یمن به شمار می‌رود، رخ داد. این در حالی است که این منابع همچنین از وقوع شدیدترین بمباران ائتلاف عربی علیه پایگاه‌هایی در عدن خبر دادند.

از سوی دیگر، جنگنده‌های ائتلاف عربی شش پایگاه وابسته به گروه انصارالله یمن (حوثی‌ها) را در منطقه "الضالع" تخریب کردند. حملات هوایی عربستان پایگاه‌های "القشاع"، "المظلوم"، "عبود" و مدرسه "الوبح" و یک ساختمان امور اجتماعی را تخریب کرد.

این منابع اعلام کردند که درگیری‌هایی نیز میان نیروهای گردان 35 وابسته به منصور هادی، رییس جمهوری مستعفی یمن از یک سو و میان حوثی‌ها و نیروهای هوادار علی عبدالله صالح ،رییس جمهوری سابق یمن در غرب تعز رخ داد.

 

همچنین اولین گردان‌های گارد ملی عربستان برای محافظت از مرزهای عربستان و مشارکت در عملیات نیروهای مسلح آل سعود علیه یمن وارد مرزهای جنوبی عربستان شدند. پیش‌تر سلمان بن عبدالعزیز پادشاه عربستان دستور مشارکت نیروهای گارد ملی عربستان را در تجاوز علیه یمن صادر کرده بود. گارد ملی عربستان یکی از ارکان ارتش عربستان محسوب می‌شود که متشکل از نزدیک به 100 هزار نیرو است که تحت فرماندهی "متعب بن عبدالله بن عبدالعزیز" فعالیت می‌کند.

درهمین حال، دیده‌بان حقوق بشر نیز اعلام کرد که حملات هوایی به انبار سازمان آکسفام در استان صعده واقع در شمال یمن که کمک های بشر دوستانه برای یمن را در خود جای می‌دهد، آسیب وارد کرد که این امر نقض آشکار قوانین جنگی محسوب می‌شود.

این سازمان تاکید کرد قانون جنگ به وضوح بر این مساله دلالت دارد که غیرنظامیان و مکان‌های غیرنظامی نباید هدف حمله قرار گیرند. این سازمان تاکید کرد، تخریب انبار کمکهای بشردوستانه خسارات بسیاری را به مردم یمن که بدور از منطقه بمباران هستند، وارد کرد .این حملات کمک رسانی در هرمنطقه یمن را تهدید می‌کند.

این سازمان اعلام کرد، انبار آکسفام به حد کافی برای نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان شناخته شده‌ است و این امر تردیدهایی را درخصوص عمدی بودن این حمله برانگیخته‌ است. این حملات که بصورت عمد و با نیت جنایی صورت می‌گیرد، جنایات جنگی محسوب می‌شود.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-٠٢-١٣٩۴, ١٧:١٩

   

پر مبحث ترین ها