سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

جوزف نای: هیلاری بیاید سیاست آمریکا نسبت به ایران تغییر نمی کند

بروز شده : ۶-٠٢-١٣٩۴, ١٧:۵٢    نسخه چاپی    
جوزف نای مبدع مفهوم قدرت نرم و هوشمند در گفتگویی در خصوص سیاست آمریکا در قبال ایران صحبت کرده است.

جوزف نای یکی از برجسته ترین اساتید روابط بین الملل به شمار می رود و در زمان ریاست‌جمهوری بیل کلینتون یک سال معاون وزیر دفاع در امور امنیت بین‌المللی بود. پیش از آن نیز رئیس شورای ملی اطلاعات کلینتون بود. تقریبا هیچ رئیس‌جمهوری در چند ده سال اخیر نبوده که با او دیدار نکرده باشد، مشاوره‌اش را به خدمت نگرفته باشد و یا به مفاهیم مورد استفاده او ارجاع نداده باشد. دولت اوباما هم از این قاعده مستثنی نیست و نای همواره از مشاورین این دولت بوده است. جان کری، وزیر خارجه امروز، بخصوص به او اتکا می‌کند. نای امروز عضو «هیئت مشاورین سیاست خارجی» است، گروهی مهجور اما تاثیرگذار از مشاورینِ کری. هفته نامه صدا گفتگویی با این استاد برجسته دانشگاه هاروراد انجام داده که مشروح آن در پی می آید.

بعضی‌ها می‌گویند دوره اوباما دوره‌ای استثنایی در سیاست خارجه آمریکا بوده و پس از او هر کس که بیاید، چه جمهوری‌خواه باشد و چه دموکراتی مثل کلینتون، اوضاع عوض می‌شود، نظر شما چیست؟

به نظرم اگر کلینتون بیاید خیلی عوض نمی‌شود چون به هرحال او وزیر خارجه خود اوباما بود. اما اگر رئیس‌جمهور بعدی جمهوری‌خواه باشد، شرایط متفاوت خواهد بود. البته آن هم بستگی دارد که چه جمهوری‌خواهی باشد. اگر جب بوش باشد حتما کمی متفاوت خواهد بود و شاید هم خیلی. اگر رند پل یا تد کروز باشد، حتما خیلی متفاوت خواهد بود. اگر رند پل باشد، سیاست خارجی بیشتر درون‌نگر خواهد شد. اگر تد کروز باشد، بیشتر تهاجمی. در نتیجه سوالی که شما مطرح کردید تا اندازه زیادی به این بستگی دارد که چه کسی می آید و چه کسی پیروز می شود.

 

مشخصا در مورد ایران، به نظرتان سیاست‌های هیلاری متفاوت خواهد بود؟

به نظرم کلینتون کمی تندروتر خواهد بود اما فکر نمی‌کنم تغییر چشمگیری داشته باشد. گشایشی که منجر به مذاکرات در مورد برنامه هسته‌ای ایران شد در زمان وزارت خارجه کلینتون بود و کارمندان او بودند که از همان آغاز کار را انجام دادند. همین است که فکر نمی‌کنم خیلی تفاوت داشته باشد.

 

از نظر فرهنگ موجود در وزارت خارجه چطور؟ اگر کلینتون رئیس‌جمهور شود، تغییر قابل توجهی در افرادی که سر کار هستند و مناطق مورد توجه خواهیم داشت یا نه؟

فکر نمی‌کنم تغییر بزرگی پیش بیاید. بعضی از افراد نزدیک به او و مشاورینش در زمان او به وزارت خارجه رفتند و بعضا همان‌جا هم ماندند. من تغییر بزرگی نمی‌بینم. اگر او رئیس‌جمهور شود، آن آدم‌ها به قدرت باز می‌گردند. باید به گذشته نگاه کنیم. اگر کلینتون رئیس‌جمهور شود، وزارت خارجه مثل زمان وزیری خود او می‌شود.

 

در خاورمیانه این ایده فراوان مطرح می شود که آمریکا صرف نظر از اینکه بخواهد، نمی تواند از این منطقه عقب نشینی کند چرا که در بسیاری از مناطق خاورمیانه درگیر شده است. نظر شما در این خصوص چیست؟

 

من هم معتقدم آمریکا نمی‌تواند از خاورمیانه عقب بکشد و نباید هم چنین باشد. بعضی‌ها به این اشاره می‌کنند که آمریکا به زودی دیگر نیاز به واردات انرژی از این منطقه نخواهد داشت. اما به دلایل مختلفی مثل توازن نظامی خاورمیانه، مساله جلوگیری از گسترش تسلیحات هسته‌ای و مساله حقوق بشر، علاقه زیادی به خاورمیانه وجود دارد و پشت کردن کامل به آن غیرممکن است.

 

نظر شما راجع به مذاکرات با ایران چیست؟ چه این بیانیه لوزان که تا بحال به دست آمده و چه مسیر کلی مذاکرات؟ به نظرتان به نفع آمریکا بوده‌اند؟

تا جایی که این توافق را می‌فهمیم (چون واضح است که درک کاملی از آن نداریم)، من از آن پشتیبانی کرده‌ام.

 

می‌خواهم از مفهوم «قدرت نرم»‌ صحبت کنم. خیلی‌ها در ایران و خاورمیانه می‌گویند ریاست‌جمهوری جمهوری‌خواهان به «قدرت نرم» آمریکا در جهان لطمه می‌زند. به نظرتان این حرف درست است؟

نه لزوما. آمریکا در گذشته و در دوره روسای جمهورِ جمهوری‌خواهی همچون بوش (البته بوش اول)، ریگان و آیزنهاور هم قدرت نرم داشته است. به نظرم مساله به این سادگی و مربوط به احزاب نیست.

 

شما در کتاب آخرتان اشاره‌ای به بمب‌های هسته‌ای قدرت‌های مختلف می‌کنید اما به نظر فکر نمی‌کنید که قدرت چندانی به دولت‌ها می‌دهند. آیا به نظرتان بمب هسته‌ای نمی‌تواند قدرت عظیمی به یک دولت ببخشد؟

 

به نظرم این باور عمومی که تسلیحات هسته‌ای می‌توانند قدرت یک دولت را متحول کنند ناصحیح است. یک باور دیگر هم هست که مثلا وقتی کشوری سلاح هسته‌ای داشته باشد هرگز سایر دولت‌ها به آن حمله نمی‌کنند. اما مثلا نمونه آرژانتین را داریم که بر سر جزایر فالکلند به بریتانیایی که سلاح هسته‌ای هم داشت حمله کرد. این حرف که تسلیحات هسته‌ای می‌توانند «برابری‌ساز» باشند درست نیست چرا که قدرت جنبه‌های مختلف بسیاری دارد. در منطقه‌ای مثل خاورمیانه، بمب هسته‌ای فقط باعث کاهش امنیت تمام طرفین می‌شود. هر چه این تسلیحات گسترده‌تر شوند، احتمال این‌که یکی از دولت‌های منطقه آن‌ها را به کار ببرد بالاتر می‌رود و این برای تمام کشورهای منطقه خطرناک است.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۶-٠٢-١٣٩۴, ١٧:۵٢

   

پر مبحث ترین ها