سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

بانک جهانی: بحران مالی خطرناکی غزه را تهدید می کند

بروز شده : ١-٠٣-١٣٩۴, ٢٠:١٩    نسخه چاپی    
بانک جهانی خواستار کمک های بین المللی برای جلوگیری از بروز 'بحران مالی خطرناک' در باریکه غزه شد.

 
به گزارش روزنامه فرانسوی 'لوموند'، بانک جهانی در گزارشی که امروز (جمعه) منتشر شد، اعلام کرد: باریکه غزه احتمالا بالاترین نرخ بیکاری را در سراسر جهان دارد و کشورهای کمک کننده و نیز مسئولان فلسطین اشغالی باید برای جلوگیری از بروز بحران مالی خطرناک، اقدامی کنند.

بر پایه این گزارش، جنگ و تحریم که از سال 2007 میلادی بر غزه تحمیل شده است، به وضوح تاثیر مخربی بر اقتصاد این منطقه و در نتیجه کاهش 50 درصدی تولید ناخالص داخلی، گذاشته است.

این بانک از تشکیلات خودگردان، کمک کنندگان بین المللی خواسته است تا برای 'اصلاح وضعیت' و 'برطرف کردن نگرانی ها در مورد کندی رشد اقتصادی' به منظور جلوگیری از بروز 'بحران خطرناک مالی' اقدام کنند.

بانک جهانی با اشاره به افزایش نرخ بیکاری در باریکه غزه در سال 2014 میلادی، عنوان کرد: این نرخ به 44 درصد رسیده و احتمالا بیشترین میزان بیکاری در سراسر جهان محسوب می شود.

در این سند آمده است: 39 درصد از ساکنان غزه زیر خط فقر زندگی می کنند و این در حالی است که از هر پنج نفر، چهار تن از کمک های بین المللی بهره مند می شود.

در این گزارش با اشاره به ضرورت تشکیل دولت وحدت ملی در کرانه باختری و باریکه غزه برای بازسازی اقتصاد منطقه، برای رفع محاصره و از سرگیری نقل و انتقال کالاهای اساسی ابراز امیدواری شده است.

این گزارش یک سال پس از تهاجم رژیم صهیونیستی در باریکه غزه که در جریان آن دو هزار و 200 فلسطینی به شهادت رسیدند و نیز در آستانه نشست دوسالانه ای به منظور هماهنگی کمک های بین المللی برای فلسطین منتشر شده است.

روز چهارشنبه نیز صندوق بین المللی پول در گزارش تازه خود از اقتصاد فلسطین، روند بازسازی باریکه غزه را بسیار کندتر از پیش بینی ها دانست.

این نهاد پولی همچنین دلیل تاخیر در روند ساخت و ساز را ناکافی بودن کمک های بین المللی دانست و عنوان کرد: در ماه اکتبر2014 (مهر/ آبان 1393 ) و در جریان کنفرانس قاهره، سه میلیارد و 500 میلیون دلار برای بازسازی غزه وعده داده شد که تا نیمه ماه آوریل 2015 (فروردین 1394 ) تنها 30 درصد آن تامین شده است.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١-٠٣-١٣٩۴, ٢٠:١٩

   

پر مبحث ترین ها