سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

بخشی از تحریم‌های اتحادیه اروپا و آمريكا علیه ایران تعلیق شد

در همين ارتباط مايكل مان سخنگوي كاترين اشتون گفت كه گروه 1+5 قصد دارند مذاكرات در مورد راه حل جامع و نهايي اختلافات با ايران را در ماه فوريه آغاز كنند.
دولت آمريكا و اتحاديه اروپا در پاسخ به اقدامات روز دوشنبه ايران در توقف غني سازي 20 درصدي اورانيوم بخشی از تحریم‌ها علیه ایران را معلق كردند.

به گزارش ایسنا، شورای وزیران اتحادیه اروپا در نشست خود که صبح دوشنبه (به وقت ژنو) برگزار شد، قانون تحریم‌ها را براساس توافق ژنو بین ایران و 1+5 اصلاح کرد.

اتحادیه اروپا در چاچوب توافق هسته‌ای ژنو رسما بخشی از تحریم‌های ایران را تعلیق کرد.

شورای اتحادیه اروپا در راستای اجرای برنامه اقدام مشترک توافق شده میان ایران و 3+3 که از روز دوشنبه به اجرا درآمده است، بخشی از تحریم‌های اعمالی علیه ایران را به مدت شش ماه به تعلیق درآورد.

اتحادیه اروپا در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرد: «با به تعلیق درآوردن برخی از تحریم‌ها اتحادیه اروپا وظیفه خود را در اولین گام در جهت دستیابی به راه‌حل جامع برای برطرف کردن نگرانی‌های موجود درباره مساله هسته‌یی ایران برداشته است.

بر اساس تصمیم روز دوشنبه، محدودیت موجود درباره بیمه و انتقال یا فروش نفت خام ایران به مشتریانش برداشته شده است.

همچنین محدودیت در واردات، فروش و انتقال محصولات پتروشیمی و خدمات مرتبط با آن برداشته شد. ایران قادر است نفت خام و محصولات پتروشیمی خود را انتقال دهد هم‌چنین اقدامات لازم برای رفع محدودیت در زمینه کشتی‌رانی انجام شده است.

این محدودیت‌های تعلیق شده در دوره شش ماهه انجام می‌شود.

همچنين بي بي سي به نقل از دولت آمريكا اعلام كرد به دنبال اعلام آژانس بين‌المللي انرژي اتمي مبني بر اجراي موافقتنامه ژنو توسط ايران، دولت آمريكا هم بخشي از تحريم ها شامل توقف تلاش ها براي كاهش خريد نفت ايران، تعليق تحريم شهروندان غير آمريكايي كه در بعضي مبادلات مرتبط با صادرات پتروشيمي ايران و معاملات طلا و فلزات گرانبها شركت دارند و موارد ذكر شده در موافقتنامه را معلق كرده است.

در همين ارتباط مايكل مان سخنگوي كاترين اشتون گفت كه گروه 1+5 قصد دارند مذاكرات در مورد راه حل جامع و نهايي اختلافات با ايران را در ماه فوريه آغاز كنند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-١٠-١٣٩٢, ١۵:۴٨

   

پر مبحث ترین ها