سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام:

از غربی ها و آمریکا انتظار داریم در موضوع هسته ای تحت تأثیر تبلیغات اسرائیلی ها قرار نگیرند

براساس تفکرات مردم ، قدم اوّل را برداشتیم و از غربی ها و آمریکا انتظار داریم، تحت تأثیر تبلیغات اسرائیلی ها قرار نگیرند و این حرکت به نهایت خوبی برسد.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام در پاسخ به سخنان رئیس مجلس الجزایر در مورد انرژی هسته‌ای و توافقات ژنو، گفت: براساس تفکرات مردم ، قدم اوّل را برداشتیم و از غربی‌ها و آمریکا انتظار داریم، تحت تأثیر تبلیغات اسرائیلی‌ها قرار نگیرند و این حرکت به نهایت خوبی برسد.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی آیت الله هاشمی رفسنجانی، دراین دیدار با اشاره به سوابق مبارزاتی مردم آن کشور علیه استعمارگران، گفت: وجه اشتراک مردم ایران و الجزایر در مبارزات، علاوه بر محتوای اسلامی و آزادیخواهی، استفاده از مساجد به عنوان پایگاه مردمی بود.

وی همچنین با یادآوری خاطرات سفر خویش به الجزایر در اوّلین سالهای پس از پیروزی انقلاب که به عنوان رئیس مجلس شورای اسلامی انجام شده بود، افزود: اگرچه همیشه دارای مواضع مشترک در مسایل سیاسی بودیم، ولی همکاری های اقتصادی، علمی و فرهنگی دو کشور گسترش معقول نیافت و امیدواریم در شرایط فعلی، روابط گذشته، با بهبود در آینده، جبران شود.

آیت الله هاشمی رفسنجانی، در پاسخ به ابراز نگرانی های رئیس مجلس الجزایر از شرایط کشورهای اسلامی گفت: درگیری های داخلی در کشورهای اسلامی، باعث شد که مسلمانان از مسئله اصلی جهان اسلام یعنی فلسطین، غافل شوند و خیال اسرائیل راحت شود.
رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، با ابراز خرسندی از اجلاس روسای مجالس کشورهای اسلامی، اظهار امیدواری کرد که با بحث های جدید و تصمیمات جدّی نگذاریم کشورهای اسلامی در آسیا و آفریقا پایگاه تروریست شوند که کارشان افکندن بذر تفرقه بین مسلمانان و خوش خدمتی به دشمنان اسلام است.

وی با تسلیت کشته شدن گروهی از مردم الجزایر در سقوط هواپیمای نظامی و آرزوی موفقیت مردم آن کشور در انتخابات پیش رو، در پاسخ به سخنان رئیس مجلس الجزایر در مورد انرژی هسته ای و توافقات ژنو، گفت: براساس تفکرات مردم ، قدم اوّل را برداشتیم و از غربی ها و آمریکا انتظار داریم، تحت تأثیر تبلیغات اسرائیلی ها قرار نگیرند و این حرکت به نهایت خوبی برسد.
آقای محمد ولدخلیفه نیز با بیان چرایی و چگونگی سفرش به ایران، گفت: برای تقویت روابط ایران و الجزایر و رسیدن به نتایج مثبت در اجلاس روسای مجالس کشورهای مسلمان، تلاش می کنیم.

رئیس مجلس ملی الجزایر، امنیت و آسایش را ضرورت امروز ملت های مسلمان دانست و گفت: دولت ها و ملت های مسلمان باید نسبت به توسعه کشورهای خود و برخورداری از مواهب الهی تلاش کنند.
وی با ابراز نگرانی از اوضاع نابسامان بعضی از کشورهای اسلامی گفت: اختلاف نظرها را می پسندیم، ولی آنچه این روزها در کشورهای اسلامی می بینیم، تنازعات خونین بین مسلمانان تندرو و افراطی است که براساس افکار اسلامی و انسانی پسندیده نیست.

وی با اعلام وجود 27 حزب در مجلس الجزایر، گفت: در روند دمکراسی مخالفت ها هم طبیعی و هم مصلحت عمومی جوامع است.
آقای محمدولد خلیفه در ادامه سخنان خویش برخورداری از مواهب صلح آمیز انرژی هسته ای را حق همه مردم جهان دانست و گفت: غربی ها نگران شکستن انحصار دانش هسته ای هستند و وقتی می شنوند دانشمندان ایرانی پیشرفت کرده اند، هیاهو می کنند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-١١-١٣٩٢, ١٩:٣٢

   

پر مبحث ترین ها