سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

لاريجاني:

درد غربی ها ماجراجویی سیاسی است نه مسئله هسته‌ای ایران

بروز شده : ٩-١٢-١٣٩٢, ١۶:۵٨    نسخه چاپی    
تدبیری که از طریق مذاکره انجام می شود قبلا نیز وجود داشت؛ در شرایط فعلی مذاکرات فعلا توافقات مقدماتی و برای یک مدت شش ماهه است که تا یک دوره شش ماهه دیگر نیز قابل تمدید است؛ لذا در این شرایط ما باید به یک توافق بلند مدت و جامع دست یابیم.
رئیس مجلس شورای اسلامی گفت:مراکز هسته ای ایران زیر نظر آژانس فعالیت می کنند بنابراین درد غربی ها مسئله هسته ای ایران نیست بلکه ماجراجویی سیاسی است و به دنبال سنگ اندازی پیش روی ملت ایران هستند.

علي لاريجاني در دیدار با جمعی از روحانیون بازنشسته سپاه پاسداران که در منزل پدری رئیس مجلس در قم انجام شد، با بیان اینکه وضعیت کشور هم نقاط قوت و هم نقاط ضعف دارد افزود: کشور در یک مقطع حساسی قرار گرفته است و نقاط قوت و ضعفی دارد و اگر واقع بینانه درد را خود بشناسیم، امکان درمان هست و صحبت درباره کشور، مفید است.

وي گفت: ممکن است که عده ای حرف های نیش داری بزنند اما این ها در حرف است و اگر بخواهند تعرضی به جمهوری اسلامی انجام بدهند، جرات ندارند و این در حالی است که ایران در مواضع خود در مقابل آمریکا و اسرائیل همچنان ایستادگی می کند و در منطقه و خاورمیانه نقش دارد و بسیاری از معضلات منطقه با کمک ایران قابل حل است.

رئیس مجلس شورای اسلامی افزود: از نظر بین المللی هم مشکلاتی که بیشتر به چشم می آید همین مسئله هسته ای هست که جنس آن، حقوقی نیست زیرا اگر جنس آن حقوقی باشد، براساس مقررات آژانس عمل می شود و می آیند و بازرسی می کنند و نظارت می کنند و دلیلی هم ندارد که نظامات خاصی برای ایران بگذارند زیرا گاهی در حرف هایشان می گویند که برای ایران باید نظامات سخت گیرانه در نظر گرفته شود.

وی ادامه داد: مراکز هسته ای ما زیر نظر آژانس فعالیت می کنند بنابراین درد آنها مسئله هسته ای ایران نیست بلکه ماجراجویی سیاسی است و به دنبال سنگ اندازی پیش روی ملت ایران هستند و روش های مختلفی را آزموده اند و گاهی تهدید کرده اند، گاهی مشکلات دیگری در منطقه علیه ایران درست کرده اند و گاهی به دعوای شیعه و سنی دامن می زنند و مسئله را به یک مجاری می کشانند که به ملت ایران فشار تحمیل کنند.

لاریجانی افزود: شاید در چند سال گذشته از این مسئله به عنوان یک اهرم فشاری علیه ایران استفاده کرده اند و در تبلیغات خودشان عنوان کرده اند که ما یک فشاری به ایران آوردیم و ایران به میز مذاکره برگشت اما ایران هیچ گاه از مذاکره ابایی نداشت و آن ها بودند که میز مذاکره را ترک می کردند.

نماينده مردم قم در مجلس گفت: تدبیری که از طریق مذاکره انجام می شود قبلا نیز وجود داشت؛ در شرایط فعلی مذاکرات فعلا توافقات مقدماتی و برای یک مدت شش ماهه است که تا یک دوره شش ماهه دیگر نیز قابل تمدید است؛ لذا در این شرایط ما باید به یک توافق بلند مدت و جامع دست یابیم.

وی ادامه داد: گاهی مشاهده می کنیم که برخی از افراد نسبت به مفاد توافق نامه انتقاداتی دارند اما آنچه که مهم است توافق نهایی است که باید علاوه بر اینکه از دستاوردهای هسته ای ایران صیانت شود مسئله هسته ای ایران از طریق سیاسی حل شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ایران اعتقادی به سلاح هسته ای ندارد افزود: اما غربی ها این موضوع را بهانه می کنند؛ فناوری هسته ای دانشی است که برای همه حوزه ها از جمله اقتصادی، بهداشتی و سایر موارد قابل استفاده است؛ ضمن اینکه ایران در سایر علوم نیز پیشرفت هایی داشته است؛ بنابراین نگرانی غربی ها از موضوع هسته ای ایران بهانه است و این موضوع از طریق سیاسی قابل حل است.
telegram 19dey.com
شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-١٢-١٣٩٢, ١۶:۵٨

   

پر مبحث ترین ها