سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

فراكسيون اعتدال از راه مي رسد/تغيير آرايش سياسي در مجلس

اين فراكسيون متشكل از نمايندگان طرفدار سياست هاي دولت خواهد بود و اعضاي آن از ۸۰ تا ۱۴۰ نفر متغيير اعلام شده است. زمان اعلام موجوديت فراكسيون جديد نيز احتمالا در اوايل سال ۹۳ خواهد بود.
حدود دو سال از آغاز مجلس نهم با حضور دو فراکسیون سیاسی اصولگرايان و رهروان ولايت می گذرد. پس از روی کار آمدن دولت تدبیر و امید مرزهای گرایشات سیاسی در مجلس شورای اسلامی در حال شفاف تر شدن است و زمزمه های تشکیل فراکسیون سوم به گوش می رسد.

به گفته برخی نمايندگان مجلس شوراي اسلامي اين فراكسيون متشكل از نمايندگان طرفدار سياست هاي دولت خواهد بود و اعضاي آن از ۸۰ تا ۱۴۰ نفر متغيير اعلام شده است. زمان اعلام موجوديت فراكسيون جديد نيز احتمالا در اوايل سال ۹۳ خواهد بود.

در اين باره ابراهیم نکو، نماینده مردم رباط کریم در مجلس شورای اسلامی، می گوید: «قرار است این فراکسیون با حضور نمایندگان حامی دولت تشکیل شود.» وی که حمایت از برنامه‌های دولت را فلسفه تشکیل فراکسیون اعتدال می‌داند، در عین حال می گوید: «ما وکیل‌الدوله نیستیم و بعد از تشکیل این فراکسیون هم، وکیل‌الدوله نخواهیم بود.» نكو با تاکید بر اینکه بعد از تعطیلات نوروز رسماً تشکیل فراکسیون اعتدال را جشن خواهیم گرفت، مدعی شده که فراکسیون متبوعش با عضویت حدود ۱۴۰ نماینده تشکیل خواهد شد.

وی همچنین گفته است: ضعف‌های فراکسیون رهروان ولایت موجب عزم ما برای تشکیل فراکسیون اعتدال شده است.

اين در حالي است كه يكي از خبرگزاري ها در مصاحبه با يكي از نمايندگان اصلاح طلب مجلس كه مايل نيست نامش برده شود، عنوان مي كند: «تخمین می زنیم حدود ۸۰ تا ۱۰۰ نماینده مجلس شورای اسلامی عضو این فراکسیون شوند، اما آقای مطهری معتقد است حتی اگر ۳۰ تا ۴۰ نماینده هم عضو این فراکسیون شوند، از ابتدای سال ۹۳ اعلام موجودیت خواهیم کرد.»

طبق گفته هاي اين نماينده، علیرضا محجوب (نمايندگان تهران)، علی مطهری و عابد فتاحی نماینده مردم ارومیه از موسسان این فراکسیون هستند. وی در خصوص واکنش فراکسیون های اصولگرای مجلس شورای اسلامی در قبال تصمیم نمایندگان مستقل برای اعلام موجودیت، می گوید: حداد عادل رئیس فراکسیون اصولگرایان مجلس شورای اسلامی اعلام کرده در صورت تشکیل فراکسیون سوم، دو فراکسیون اصولگرای مجلس به یکدیگر نزدیک تر خواهند شد.

وی که عضو فراکسیون اصولگرای رهروان ولایت بوده با بیان اینکه بیش از یک سال است که در جلسات این فراکسیون شرکت نکرده، می افزاید: علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی نیز پس از اطلاع از تصمیم ما برای تشکیل فراکسیون سوم، خواستار گفتگو در این خصوص شد. وی با بیان اینکه محمدرضا تابش عضو این فراکسیون نشده، توضیح می دهد: طرفداران دولت نگران هستند که تعداد زیادی از نمایندگان عضو این فراکسیون نشوند بنابراین مخالف تشکیل فراکسیون سوم مجلس هستند.

عابد فتاحی، نماینده اصلاح طلب مجلس و یکی از فعالان فراکسیون جدید نیز تشكيل این فراكسيون را در سال نو قطعي می داند. فتاحي مي گويد: فراکسیون اعتدال مجلس قطعاً در اولین هفته‏ های سال ۹۳ تشکیل خواهد شد و مووسان آن مشخص شده‏ اند و توافق تشکیل این فراکسیون را امضا کرده اند. وي در ادامه عنوان مي كند كه فراكسيون جديد با حضور ۱۰۰ نماينده تشكيل خواهد شد.

این نماینده اصلاح طلب می افزاید: سابقه نشان داده است که مجلس دو ضلعی نمی تواند در این شرایط کارآیی داشته باشد، چون در تقابل بین اصولگرایان سنتی و اصولگرایان تندروتر مواضع و حرف های بسیاری از نمایندگان به چشم نمی آید. ما نیاز به یک پارلمان سه ضلعی داریم و ضلع سوم باید رسمیت پیدا کند. تا الان صبر کردیم بلکه قسمتی از معتدلان اصولگرا فضای مجلس را کنترل کنند که اینطور نشد. حتی در جریان هایی مثل جریان انتقاد از وزیر علوم همان طیف هایی که خود را معتدل می دانند با تندروها همراه شدند. الان وزیری را که حتی معاون خود را هم هنوز انتخاب نکرده، می خواهند بزنند. در این شرایط تشکیل فراکسیون اعتدال در مجلس خیلی منطقی و طبیعی است.

در نهايت اينكه به نظر مي رسد اعضاي فراكسيون جديد تماما از فراكسيون رهروان ولايت جدا شوند كه در اين صورت شاهد شكل گيري فضاي سه قطبي در مجلس شوراي اسلامي با وزني تقريبا برابر خواهيم بود كه البته فراكسيون جديد مستظهر به پشتيباني دولت در خارج از مجلس نيز خواهد بود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-١٢-١٣٩٢, ١٣:۴٢

   

پر مبحث ترین ها