سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آیت الله مکارم: دولت به تنهایی نمی تواند مشکلات را حل کند

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر این که نباید اجازه دهیم ارزش های اسلامی در مطبوعات، فیلم ها و رسانه ها کمرنگ شود، بیان کرد: اگر ارزش ها در جامعه تضعیف شد، قدرت ما در مقابل دشمن ما شکسته می شود.
یکی از مراجع تقلید شیعیان جهان دولت به تنهایی نمی تواند مشکلات اقتصادي و فرهنگي را حل کند، گفت: هیچ کار مهمی در هیچ کشوری جز با هماهنگی و همراهی ملت ها انجام نمی شود، برای مبارزه با این مشکلات مردم باید با صرفه جویی و جلوگیری از ریخت و پاش ها همکاری کنند.

آیت الله العظمی ناصر مکارم شیرازی در درس خارج فقه خود در مسجد اعظم قم، با بیان این که بدان امت کسانی هستند که غرق در ناز و نعمت و بی خبر از توده های محروم و گرسنه هستند، بیان کرد: شنیده شده در برخی سفره هایی که در برخی هتل های تهران می دهند 18 نوع غذا مصرف می شود. چندی قبل نیز شنیده شد که بستنی های طلا و امثال آن در تهران پیدا شده؛ اینها مصداق بارز اسراف و تبذیر است.

آیت مکارم شیرازی تاکید کرد: تا جلوی این ریخت و پاش ها گرفته نشود الطاف الهی شامل حال ما نخواهد شد، خدا نکند کسانی که می خواهند با این مسائل مبارزه کنند در میان آنها کسانی باشند که خودشان اهل فساد باشند.

وی بیان داشت: امیدواریم مقامات قضایی و مسئولان محترم در رده های مختلف با این گونه مسائل مبارزه کنند و جلوی اشرار امت را بگیرند.

تاکید بر اهمیت دادن به ایام فاطمیه

این مرجع تقلید در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر این که باید به ایام فاطمیه اول و دوم بسیار اهمیت داد، گفت: همه باید به این ایام اهتمام کنند البته در فاصله بین این دو مراسم اگر مراسم ساده ای داشته باشند که خالی از گناه باشد اشکالی ندارد.

آیت الله مکارم شیرازی بیان کرد: وهابیت و تکفیری ها می خواهند این ایام کمرنگ باشد، اما ما باید سعی کنیم، مسائلی مطرح نشود که دشمنی بین مسلمانان را بیشتر کند و به مقدسات دیگر مذاهب توهین شود، هرچه می توانید در مقام و منزلت حضرت زهرا(ع) و مصائب آن حضرت بگوئید اما مسائل اختلاف انگیز در این برنامه ها نباشد چراکه در این شرایط ضرر بسیاری برای پیروان مکتب اهل بیت دارد.

وی در ادامه سخنان خود با بیان این که ما مشکلات اقتصادی و فرهنگی داریم، ابراز کرد: دولت به تنهایی نمی تواند این مشکلات را حل کند، هیچ کار مهمی در هیچ کشوری جز با هماهنگی و همراهی ملت ها انجام نمی شود، برای مبارزه با این مشکلات مردم باید با صرفه جویی و جلوگیری از ریخت و پاش ها همکاری کنند.

استاد درس خارج فقه حوزه با تاکید بر ضرورت صرفه جویی مردم در بخش های مختلف، گفت: مساله اقتصاد مقاومتی که از اهم مسائل است شرط اول آن اصلاح الگوی مصرف و صرفه جویی مردم است.

وی بیان کرد: برای حل مسائل فرهنگی نیز مردم باید همکاری لازم را داشته باشند.

آیت الله مکارم شیرازی ابراز کرد: البته درباره مذاکرات مربوط به انرژی هسته ای که امیدواریم به جایی برسد، اما هرگز نباید خیال کنیم به طور قطع به جایی می رسد، باید این فرض را داشته باشیم که اگر به نتیجه نرسید چه کنیم، گرفتار سردرگمی نشویم. برنامه اقتصاد مقاومتی برای این است که در چنین شرایطی دچار مشکل نشویم.

دشمنان زیاده خواه هستند

وی افزود: زیاده خواهی دشمنان نشان می دهد که اینها قانع نیستند، هنوز مساله هسته ای تمام نشده صحبت از مسائل دیگر و مراکز نظامی است، این ها بهانه های کودکانه ای است که ماهیت آنها را نشان می دهد.

آیت الله مکارم شیرازی ادامه داد: البته اگر مذاکرات به جایی برسد که ان شاءالله خواهد رسید و یا نرسد فضای دنیا را در تحریم ها سست و شل کرده و می کند، مردم دنیا می فهمند این تحریم ها مغرضانه و کینه توزانه است، ایران حاضر شده به صورت منطقی مذاکره کند.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با تاکید بر این که نباید اجازه دهیم ارزش های اسلامی در مطبوعات، فیلم ها و رسانه ها کمرنگ شود، بیان کرد: اگر ارزش ها در جامعه تضعیف شد، قدرت ما در مقابل دشمن ما شکسته می شود. آنچه باعث پیروزی ما در جنگ شد، ارزش ها، دعای کمیل ها و زیارت عاشوراها و ایمان قوی مذهبی بود، ما اگر این ارزش های اسلامی را تضعیف کنیم پناهگاهی در مقابل دشمنان نخواهیم داشت.

وی خاطرنشان کرد: این که دشمنان همیشه شعار آزادی بی قید و شرط می دهند برای این است که به دنبال کمرنگ شدن ارزش ها در جامعه ما هستند. ارزش های دینی حافظ نظام و کشور و عزت و آبروی ما است؛ تا دیروز با روسیه دوست بودند امروز چه می کنند؟ از دوستان خود جاسوسی و شنود می کنند.

گلایه مردم از تورم

این مرجع تقلید در ادامه با اشاره به گلایه های مردمی درباره تورم و وضعیت معیشت، ابراز کرد: در این باره نامه های زیادی به دفتر ما ارسال می شود. باید یکی از برنامه های اقتصادی مبارزه با غول تورم باشد تا پشت مردم زیر بار سنگین تورم خم نشود.

آیت الله مکارم شیرازی تصریح کرد: البته دولت محترم برنامه هایی برای مبارزه با تورم دارد که دعا می کنیم در این راه موفق باشند، مردم نیز در این راستا همکاری های لازم را داشته باشند تا یک عده اجازه سوء استفاده پیدا نکنند.

ایشان در پایان با تبریک سال جدید به ملت بزرگ و شریف ایران، گفت: امیدواریم سال آینده سالی پر از برکت، موفقیت، پاکی، قداست و پیروزی برای ملت بزرگ ایران باشد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-١٢-١٣٩٢, ١٢:١۴

   

پر مبحث ترین ها