سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ظریف: برنامه‌های دفاعی روی میز مذاکره نیست

وی افزود: من بر این عقیده ام که طرح اقدام مشترک ژنو چارچوب ضروری برای دستیابی به یک توافق نهایی را به ما می دهد. کار سخت و جدی که بر مبنای طرز فکر و نگرش واقع بینانه باشد یک توافق را امکان پذیر می کند. در این راستا ما به یک اراده سیاسی و صداقت و دوری از مواضع حداکثری نیاز داریم. اگر یک طرف سعی کند در طرف مقابل رعب ایجاد کرده و دیدار کنندگان را به زمین بزند در این صورت هیچ یک از طرفین پیروز نخواهند شد و همه چیز مانند قبل می شود.
وزیر امور خارجه ایران گفت: برنامه های دفاعی ما در دستور کار این مذاکرات ایران و قدرت‌های جهانی نیست.

به گزارش باشگاه خبرنگاران ،محمد جواد ظریف در گفتگو با روزنامه اتریشی " در اشتاندارد" در پاسخ به این سؤال که چه چیزی شما را برای دستیابی به یک توافق هسته ای تا این حد مطمئن کرده است، این در حالی است که هنوز تاکید می شود که طرفین هنوز از هم دورند گفت: بسیار ساده است، ما هیچ سلاح اتمی در اختیار نداریم و نمی‌خواهیم داشته باشیم ،بنابراین تصور نمی کنم که دستیابی به توافقی که از یک سو حق ایران در آن حفظ شود و از سوی دیگر نگرانی ها در خصوص برنامه هسته ای ایران را کاهش دهد، کار سختی باشد.

وی افزود: من بر این عقیده ام که طرح اقدام مشترک ژنو چارچوب ضروری برای دستیابی به یک توافق نهایی را به ما می دهد. کار سخت و جدی که بر مبنای طرز فکر و نگرش واقع بینانه باشد یک توافق را امکان پذیر می کند. در این راستا ما به یک اراده سیاسی و صداقت و دوری از مواضع حداکثری نیاز داریم. اگر یک طرف سعی کند در طرف مقابل رعب ایجاد کرده و دیدار کنندگان را به زمین بزند در این صورت هیچ یک از طرفین پیروز نخواهند شد و همه چیز مانند قبل می شود.

ظریف در پاسخ به این پرسش که چه موقع کار بر روی متن توافق نامه نهایی آغاز خواهد شد گفت: من خودم آخرین بار پیشنهاد دادم که ما در ماه "می" کار بر روی پیش نویس این طرح را آغاز کنیم. در سه ماهه اخیر هر یک از طرفین دیدگاه ها و نظرات خود را در این باره که در یک توافق نامه نهایی باید مندرج شود بیان و تشریح کردند. ما زمینه را برای یک توافق نهایی آماده کرده ایم.طرح پیش نویس یک تمرین مشترک است که واضح است که در آن مانند یک گروه کر همه صداها هماهنگ نیست. نه طرف ایرانی و نه طرف مقابل نباید جداگانه به طرح نهایی رسیده و آن را به به سادگی ارائه دهد. هر دو طرف مذاکرات باید در موقعیتی باشد که این توافق را به صورت جداگانه به رسمیت بشناسند . طبیعتا در این زمینه ایران ارجح تر است، چون ما درباره برنامه هسته ای ایران صحبت می کنیم. این برای ملت ایران بسیار مهم است که منزلت، برابری و احترام متقابل آنها در این توافق حفظ شود.

ظریف در پاسخ به این سوال که آیا تمایل ایران برای تولید سوخت راکتور برای بوشهر، با محدود کردن غنی سازی اورانیوم به کمتر از پنج درصد منافات ندارد گفت: همه چیز تنها در چارچوب مذاکرات مورد بحث قرار می گیرد. همه طرف ها دیدگاه های خود را در این باره که چه گزینه هایی امکان پذیر است ارائه می دهند. اختلاف هایی طبیعتا در جزئیات وجود دارد. شاید اگر ما نوشتن یک طرح کلی و پیش نویس را آغاز کنیم آسان نباشد که یک عبارت را پیدا کنیم که همه آن را مناسب ارزیابی کنند. اما ما باید اراده سیاسی برای دستیابی به مرحله پایانی را ایجاد کنیم. اگر ما روی مواردی که درباره آن بحث کرده ایم کار کنیم این امکان پذیر است. چار چوب مرجع ما طرح اقدام مشترک ژنو است. وقتی ما در این باره مذاکره کرده ایم، این مسئله را آشکار کرده ایم که ما به یک هدف نیاز داریم که برای هر دو طرف اعتبار دارد و آن این است که ایران یک برنامه هسته ای دارد و این برنامه صرفا اهداف صلح آمیز را دنبال می کند.

ظریف در بخش دیگری از این گفتگو درباره این مسئله که اعمال محدودیت ها روی برنامه هسته ای ایران که در توافق نامه نهایی اعمال می شود تا چه مدت اعتبار دارد گفت: هنوز هیچ چیزمشخص نیست. همه موارد شامل این محدودیت ها نمی شود، مثلا بخش تحقیق و توسعه ،این ها بخشی از علم هستند و هیچ محدودیت فکری وجود ندارد....
وی در بخش دیگری از این گفتگو با تاکید بر اینکه بعد از توافق نهایی برنامه هسته ای ایران مانند برنامه هسته ای هر کشور فاقد سلاح هسته ای دیگر برخورد می شود گفت، و ما می خواهیم همواره یک کشور فاقد سلاح هسته ای باقی بمانیم و حقیقتا آرزوی ما این است که هر کشوری این گونه باشد. ما اعتقاد داریم که سلاح اتمی امنیت نمی آورد.

وزیر خارجه کشورمان درباره برنامه های موشکی ایران و اینکه این مسئله می تواند از توافق جلوگیری کند گفت: برنامه های دفاعی ما در دستور کار مذاکرات نبوده و روی میز قرار ندارد. هدف این مذاکرات این است که تعیین کنیم ایران هیچ سلاح اتمی ندارد و زمانی که ما هیچ سلاح اتمی نداریم بنابراین این تضمین خوبی است برای اینکه ما هیچ سلاح اتمی را تولید نمی کنیم. وقتی که این برنامه هسته ای منحصرا غیر نظامی است به این مفهوم است که هرگز کلاهک هسته ای وجود نخواهد داشت. ما هرگز آن را تولید نکرده ایم و نخواهیم کرد.

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که پس در این مذاکرات موضوع کلاهک هسته ای و نه موشک های ایران مطرح است گفت: یک بار دیگر باید بگویم که من اینجا مذاکره نمی کنم. موضوعات دفاعی ایران مورد بحث نیستند.این مسئله مطرح است که ایران هیچ برنامه تسلیحات اتمی ندارد و این به زودی مشخص می شود، بنابراین ما نه این تسلیحات را داریم و نه می خواهیم.

ظریف در ادامه درباره همکاری های ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: ما یک روند بسیار سازنده ای را با آژانس بین المللی انرژی اتمی آغاز کرده ایم که در آن هم مسائل در حال حاضر و هم مسائل مربوط به گذشته مورد بحث قرار می گیرد. ما در مسیر مثبت و موثری گام بر می داریم تا توافق نامه موقت را اجرایی کنیم.

ظریف در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا تهران تنها می خواهد مسئله اتمی را حل کند یا مناسبات خود با غرب را به صورت عمومی برای حل مسائل دیگر ازجمله سوریه هم در نظردارد گفت: ما حالا روی مسئله بسیار مهم هسته ای تمرکز می کنیم. این مسئله باید قبل از اینکه ما به چیز دیگری فکر کنیم حل شود.در اولین جلسه مذاکرات من گفتم که ما باید به این بحران غیر ضروری(سوریه) پایان دهیم و افق های جدیدی را باز کنیم. من بر این عقیده نیستم که ما باید بیش از حد بلند پروازانه عمل کنیم. ما نمی توانیم این مسئله را همچنان پیچیده تر کنیم. هر چیزی درزمان خودش.

"محمد جواد ظریف" 54 ساله از ماه اوت ( مرداد ماه) بعنوان وزیر امور خارجه ایران در دولت روحانی مشغول به کار است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-٠١-١٣٩٣, ١۶:٢۶

   

پر مبحث ترین ها