سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رئیس جمهور: ارتش هیچگاه از دولت سهم‌خواهی نکرده است

امام تاکید کردند که نیروهای نظامی در کار سیاسی مداخله نکنند. ضمن اینکه نیروهای ارتش کاملا به مسایل سیاسی آگاهی دارند اما هرگز در دسته‌بندی‌ها و بازی‌های سیاسی مداخله نمی‌کنند و ارتش هرگز از ملت و دولت منتخب مردم سهم‌خواهی نکرده و همواره دنبال دفاع از کشور بوده است.
رئیس‌جمهور با اشاره به اقتدار ارتش و نیروهای مسلح کشورمان، تاکید کرد که یکی از دلایل اقتدار مذاکره‌کنندگان هسته‌ای کشورمان، حمایت و قدرت نیروهای مسلح از جمله ارتش است.
رئیس جمهور: ارتش هیچگاه از دولت سهم‌خواهی نکرده است

حجت الاسلام والمسلمين حسن روحانی در مراسم روز ارتش در تهران سخنرانی کرد. این مراسم با رژه نیروهای ارتش همراه بود.

وی با اشاره به آمادگی ارتش در دفاع از میهن، تاکید کرد: نماد حرفه‌ای دفاع از میهن اسلامی است. ارتش بدون نگاه به خط کشی‌های سیاسی همواره دفاع از آب و خاک و میهن عزیز و نظام مردمی را به عنوان هدف بالای خود مدنظر قرار داده است.

رئیس‌جمهور در بخش دیگری از سخنان خود به مذاکرات هسته‌ای اشاره کرد و گفت: اگر امروز مسئولان مذاکره و خط مقدم صلح، در مذاکره با قدرت‌های بزرگ شجاعانه از منافع کشور دفاع می‌کنند، پشتوانه آنها رأی و نظر مردم، هدایت‌های رهبری و اقتدار نیروهای مسلح و ارتش جمهوری اسلامی ایران است.

روحانی افزود: ما در مذاکرات به دنیا اعلام کردیم و می‌کنیم که ما اهل تجاوز و جنگ نیستیم و ما اهل منطق و گفت‌وگو هستیم. ما به کشوری تجاوز نمی‌کنیم ولی در برابر تجاوز قاطعانه می‌ایستیم. اقتدار و حمایت نیروهای مسلح و حمایت مردم دلیر ماست که مسئولان مذاکره را توانمند ساخته است تا از منافع ملی کشور به خوبی دفاع کنند.

رئیس‌جمهور در ادامه سخنان خود در مراسم روز ارتش گفت: اگر امروز نیروهای دیپلماسی شما و افسران میدان صلح در مبارزه سیاسی و مذاکرات منطقی با قدرت در صحنه حضور دارند و در مذاکره با قدرت‌های بزرگ شجاعانه از منافع کشور دفاع می‌کنند، پشتوانه آنها رای و نظر مردم، هدایت‌های رهبری و اقتدار نیروهای مسلح و ارتش جمهوری اسلامی ایران است.

وی همچنین تاکید کرد: حمایت نیروهای مسلح، اقتدار آنها و همچنین حمایت مردم است که مسئولان مذاکره‌کننده ما و خط مقدم دیپلماسی کشور را توانمند ساخته است تا از منافع ملی کشور به خوبی دفاع کنند.

روحانی با بیان اینکه "ارتش جمهوری اسلامی ایران همواره نشان داده است که به توصیه امام پایبند است"، یادآور شد:‌ امام تاکید کردند که نیروهای نظامی در کار سیاسی مداخله نکنند. ضمن اینکه نیروهای ارتش کاملا به مسایل سیاسی آگاهی دارند اما هرگز در دسته‌بندی‌ها و بازی‌های سیاسی مداخله نمی‌کنند و ارتش هرگز از ملت و دولت منتخب مردم سهم‌خواهی نکرده و همواره دنبال دفاع از کشور بوده است.

رئیس‌جمهور با اشاره به رویارویی ارتش و مردم در برخی کشورها، خاطرنشان کرد: ما در این سال‌ها هیچگاه شاهد دولت نظامی در جمهوری اسلامی ایران نبوده‌ایم و گردش قدرت بدون خشم و خشونت صورت گرفته است. ارتش با اقتدار و انضباطش را رعایت می‌کند؛ در همه امور حتی در امور مالی که می‌بینیم برای صرف هر ریال، شناسنامه‌ای در ارتش وجود دارد.

وی با بیان اینکه "نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران همواره در کنار مردم و در مسیر خواست مردم هستند"، افزود: آنها به عنوان نیروهای مسلح مردمی از امنیت کشور دفاع می‌کنند و مانند ارتش برخی از کشورهای دیگر نیستند که اگر انقلاب و قیامی رخ داد وارد صحنه شوند و مردم را کنار بگذارند و به فکر تصاحب انقلاب باشند. در این سال‌ها برخلاف برخی از کشورهای منطقه، ما هرگز شاهد دولت نظامی در کشورمان نبوده‌ایم و گردش قدرت در کشور بی‌خشم و خشونت و در چارچوب قانون صورت گرفته است.

روحانی با بیان اینکه "روز ارتش، یادگار امام راحل است"، یادآور شد: در روزهای اولیه پس از پیروزی انقلاب اسلامی گروهک‌های که بصورت شبه انقلابی در جامعه ظهور و بروز داشته‌اند نعره انحلال ارتش را مطرح کردند و این امام بزرگوار بود که ارتش را امید ملت لقب بود و روز 29 فروردین سال 1358 را به عنوان روز ارتش نامگذاری کرد.

روحانی با بیان اینکه "ارتش جمهوری اسلامی ایران که فرزندان این آب و خاک در آن حضور دارند، به‌حق نماد حرفه‌ای دفاع از میهن اسلامی است"، گفت: ارتش بدون نگاه به خط‌کشی‌های سیاسی، حزبی و فرقه‌ای همواره دفاع از آب و خاک کشور و نظام و مردم را به عنوان هدف والای خود مدنظر قرار داده است. این ارتش همان نیروی‌های هستند که پس از 50 سال تبلیغ دیگران در پادگان‌های‌شان، آن روز که پای اسلام‌، مردم و انقلاب به میان آمد در کنار مردم و در کنار انقلاب اسلامی خود را قرار دادند و افتخاراتی چون 19 و 21 بهمن را آفریدند و انقلاب اسلامی پیروز شد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: بعد از پیروزی انقلاب اسلامی در سخت‌ترین روزهای این نظام،‌ میهن و مردم کشور و نظام را تنها نگذاشتند و در ماه‌های اولیه سال 58 نیروهای زمینی‌،‌ هوایی و هوانیرو ارتش در مناطقی که آشوب‌طلبان که تحریک قدرت‌های بیگانه می‌خواستند برای کشور ایجاد مشکل کنند با حضور و فداکاری خود لیاقتشان را به جامعه نشان دادند.

وی با بیان اینکه "ارتش به‌حق نماد اسلام‌خواهی،‌ میهن‌دوستی و مردم‌سالاری است"، خاطرنشان کرد: نیروهای ارتش در طول سال‌های پس از پیروزی انقلاب اسلامی در تمام صحنه‌ها و فراز و نشیب‌ها همواره در خط دفاع از کشور،‌ نظام و رهبری قرار گرفته‌اند، در دوران دفاع هشت ساله سینه سپر کرده و به وظیفه شرف، مردانگی و عزت خود عمل کردند و در صدها عملیات کوچک و بزرگ حضور پیدا کردند. آنجا که سپاه طراح عملیات بود، در کنار سپاه ایستادند و از کشور در برابر متجاوزین دفاع کردند و در این راه فرماندهان عزیزی از نامجو، فلاحی، فکوری گرفته تا کشوری، شیرودی، بابایی،‌ ستاری،‌ صیاد شیرازی و ده‌ها فرمانده بزرگ دیگر را تقدیم کردند.

رئیس شورای عالی امنیت ملی با بیان اینکه "امروز ارتش جمهوری اسلامی ایران ارتشی خودکفاست و از فناوری‌های خوبی برخوردار است"، افزود: ارتش جمهوری اسلامی ایران در کنار دانش، فناوری و دانش‌محوری، همواره اخلاق‌مدار و ولایت‌مدار است. عشق آحاد پرسنل آن به قرآن مجید، فرهنگ اسلام و پیامبر بزرگوار، اهل بیت و ولایت فقیه نشانگر ولایت‌مداری این نهاد نظامی، مردمی و انقلابی است.

روحانی ادامه داد: ارتش جمهوری اسلامی ایران و سایر نیروهای مسلح، لنگر ثبات منطقه هستند و پایگاه‌هایی برای ثبات کل منطقه آشوب‌زده خاورمیانه به حساب می‌آیند.

رئیس‌جمهور خطاب به همسایگان جمهوری اسلامی ایران، گفت: امروز همسایگان ما بدانند که ارتش جمهوری اسلامی ایران و سایر نیروهای مسلح حامی ثبات و امنیت در کل منطقه هستند و تمام کشورهای منطقه که می‌خواهند مستقل زیست کنند و در صلح باشند، می‌توانند به نیروهای مسلح این سرزمین اتکا داشته باشند.

روحانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود با بیان اینکه "نیروهای مسلح ما وظیفه‌شناس هستند"، گفت: ارتش جمهوری اسلامی ایران با اقتدار و انضباط در تمام امور از جمله امور مالی عمل می‌کند، به نحوی که ما در ارتش برای صرف هر ریال شناسنامه‌ای را شاهد هستیم.

وی با بیان اینکه "نیروهای مسلح و ارتش ما قدرت اصلی‌شان اتکا به معنویت و ایمان به خداست"، تصریح کرد: این نیروها در سایه اتکا به ایمان‌، اخلاق و فناوری‌های روز به عنوان ارتشی مجهز و بازدارنده هستند.

رئیس‌جمهور اضافه کرد: ما همواره در طی نیروهای مسلح، بازدارنده بوده‌ایم. در طول 200 سال گذشته به کشوری تجاوز نکردیم و در برابر تجاوز دیگران مقاومت کردیم. نیروهای مسلح ما با اتحاد، هماهنگی و برادری و فرماندهی واحد توام با معنویت همواره توانسته‌اند قدرت بازدارنده در برابر چشم طمع دیگران باشند.

روحانی همچنین گفت: تردیدی وجود ندارد که ایران اسلامی با وجود چنین فرزندان دلیر و شجاعی هرگز اجازه نخواهد داد که تجاوزی در این کشور شاهد باشیم، چراکه کاری که نیروهای مسلح ما در هشت سال دفاع مقدس و بعد از آن انجام داده‌اند دشمن را آگاه کرد که این سرزمین، سرزمین شیران است و فرزندان آن اجازه نمی‌دهند که نسبت به این سرزمین قصد شومی و توطئه‌ای اجرا شود.

رئیس‌جمهور با اشاره به وحدتی که در حال حاضر بین مردم و نیروهای مسلح وجود دارد، تاکید کرد: به خاطر این ارتباط و رابطه طلایی است که ما شاهد این جشن و سرور هستیم، چراکه روز ارتش روز قدرت ملت و اتکا ملت به نیروهای مسلح مردمی،‌ فداکار، اسلامی و ایثارگر است. روز ارتش به معنی روز نشاط و شادابی و همه نیروهای مسلح و روز وحدت و اتحاد بیشتر در میان سفوف محکم بین نیروهای مسلح است.

روحانی با بیان اینکه "ارتش جمهوری اسلامی ایران کلمه و شجره طیبه است که ریشه‌های آن مستحکم است و در صحنه فداکارانه حضور دارد"، گفت: تمام مرزهای کشور و قلب کشور در امنیت هستند و این به خاطر وجود نیروهای مسلح در کنار فرماندهی عالم و فقیهی است که می‌تواند معنویت نیروهای مسلح را پیش از پیش حافظ باشد.

وی در پایان گفت: به امید پیروزی تمام ملت ایران و نیروهای مسلح در تمام عرصه‌های انقلاب از جمله صحنه اقتصاد و فرهنگ؛ چراکه امسال سال اقتصاد و فرهنگ است و از همه مردم و نیروهای مسلح می‌خواهیم تا فرصت لازم را برای بازسازی اقتصاد ملی و توسعه فرهنگی و اجتماعی به دولت منتخب خود بدهند و با حضور در تمام صحنه‌ها شاهد اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی و فعالیت بیشتر در عرصه اقتصاد و فرهنگ باشیم.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-٠١-١٣٩٣, ١۶:۵٣

   

پر مبحث ترین ها