سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مذاکرات محرمانه نظام سوریه با مخالفان در ژنو

بروز شده : ٣-٠٢-١٣٩٣, ١٢:١٣    نسخه چاپی    
یک رسانه عرب زبان به نقل از منابع آگاه از مذاکرات محرمانه میان شخصیت‌های درجه دوم نظام سوریه با مخالفان سوری در ژنو پرده برداشت.
یک رسانه عرب زبان به نقل از منابع آگاه از مذاکرات محرمانه میان شخصیت‌های درجه دوم نظام سوریه با مخالفان سوری در ژنو پرده برداشت.
به گزارش خبرگزاری تسنیم، روزنامه السفیر در گزارشی به مذاکرات محرمانه میان حکومت سوریه و مخالفان پرداخته است.

السفیر می‌نویسد: مذاکرات میان دولت سوریه و مخالفان داخلی و خارجی متوقف نشده است و روند سیاسی فعال است اما به شکل کند جریان دارد. هر چند که مذاکرات میان دو طرفین در دو دور قبلی با شکست فاحش روبرو شد و هیچ پیشرفتی رخ نداد اما این سبب نشد که مذاکرات میان طرفین قطع شود و مذاکرات کنونی درباره موضوعات کم اهمیت تر از توقف خشونت و مبارزه با تروریسم و دولت انتقالی است و این مذاکرات تعطیل نشده است.
این رسانه می‌نویسد: بر اساس گزارش‌های دریافتی طرفین از چند هفته قبل آنچه مسیر دوم مذاکرات نامیده می‌شود را آغاز کرده‌اند. این مذکرات به دور از بیانیه ژنو یک و بدون مشارکت ائتلاف ملی مخالفان سوری برگزار می شود.

مذاکرات جاری از سوی یک مرکز اروپایی فعال در زمینه حل و فصل درگیری های مسلحانه جریان دارد.ژنو در پایان هفته جاری میزبان نشست مسیر دوم در چارچوب استراتژی موازی با ژنو یک است و در این نشست 15 شخصیت حضور دارند که برخی نزدیک به نظام سوریه و برخی دیگر از مسئولان سابق،شخصیت های مدنی و معارضان داخلی و خارجی در آن حضور دارند.
هر چند که سازمان ملل به طور رسمی سرپرستی مذاکرات موسوم به مسیر دوم را بر عهده ندارد اما اخضر الابراهیمی نماینده دبیر کل سازمان و اتحادیه عرب در سوریه فردا با دست اندرکاران مذاکرات برگزار خواهد کرد و نشستی در شنبه و یکشنبه برگزار خواهد شد.

منابع سوری بیان کردند: هیئت‌های مختلفی حضور دارند و از هیئت‌های سیاسی و مدنی مخالف در داخل سوریه و خارج این کشور که در نشست‌های قبلی در قالب هیئت ائتلاف ملی مخالفان سوری نبودند در ژنو حضور دارند.برخی از شخصیت‌هایی که از ائتلاف ملی مخالفان سوری خارج شده‌اند منتظر سرانجام مذاکرات جاری هستند تا تصمیم خود را درباره پیوستن یا نپیوستن به آن اعلام کنند.
در این دیدارها افراد نزدیک به دولت سوریه و مسئولان و وزیران سابق در دولت‌های سوریه و برخی افسران مشارکت دارند. یک منبع دیپلماتیک بیان کرد: احتمال پیوستن برخی از شخصیت‌های نزدیک به مخالفان به ویژه نمایندگان جبهه اسلامی به سرکردگی زهران علوش در نشست های آینده وجود دارد.

منابع وابسته به مخالفان سوری اعلام کردند: مذاکرات جاری و محرمانه بودن آن لازم است به ویژه که مذاکرات علنی سابق سرانجامی نداشت و تنش بیشتر را به دنبال داشت. تلاش‌ها برای مذاکرات میان طرفین موضوع تازه‌ای نیست و قبلا نیز به شکل علنی در"کوردوبا" دوبار چنین تلاش‌هایی در اوایل سال جاری و سال گذشته انجام شده است و وزارت خارجه اسپانیا سرپرستی آن را بر عهده داشته است. نشست‌های علنی میان طرفین قبل از گفتگوهای مقدماتی محرمانه که شرایط و بستر لازم را برای توافق فراهم آورد بی فایده و بی نتیجه است.

السفیر نوشت: مذاکرات کنونی بدون دخالت روسیه و آمریکاست این مذاکرات هنوز به مرحله گفتگوهای واقعی نرسیده است و فقط منحصر گفتگو، یافتن نقاط مشترکی که می‌توان درباره آن توافق کرد و آنگاه تبدیل مذاکرات به روند کامل گفتگو است.
یک منبع سوری می‌افزاید: گفتگو در حال حاضر در سطح شخصیت‌های درجه دوم نظام سوریه و برخی مخالفان سوری در جریان است وبیشتر درباره آتش بس و آشتی ملی در برخی مناطق سوریه است به ویژه که در 48 منطقه آتش بس و آشتی میان ارتش سوریه و گروه های مسلح مخالف صورت گرفته است که این در غوطه شرقی و غربی در حومه دمشق است. در این مذاکرات تلاش می‌شود که این موضوع را تعمیم بخشند. در حال حاضر چارچوب سیاسی وسیعی برای توافق و آتش بس در جریان است تا زمینه برای آتش بس فراگیر فراهم آید.

همزمان منابع آگاه از سفر احمد الجربا رئیس ائتلاف مخالفان سوری به جده و دیدار وی با سلمان بن عبدالعزیز آل سعود و مقرن بن عبدالعزیز ولیعهد و سعود الفیصل وزیر خارجه این کشور خبر دادند که در آن آخرین تحولات سوریه مورد رایزنی قرار گرفت.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣-٠٢-١٣٩٣, ١٢:١٣

   

پر مبحث ترین ها