سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دکتر لاریجانی:

تحریم های غرب دچار رنگ باختگی شده است

بروز شده : ۵-٠٢-١٣٩٣, ١۶:٣٢    نسخه چاپی    
لاریجانی با تاکید بر اینکه تحریم های غرب علیه ملت ایران دچار رنگ باختگی شده است، گفت: مقامات کشورهایی مانند آمریکا با سفر به دیگر مناطق به دنبال این هستند تا این کشورها را علیه ایران متحد کنند، اما حوادث شرایط را تغییر می دهد زیرا ایران در مذاکرات هسته ای بسیار جدی است، اما در این رابطه کشورهای غربی نباید به دنبال تکرار رفتارهای گذشته خود باشند، زیرا هم اکنون با یک ایران مقتدر و هوشمند طرف هستند.
رییس مجلس شورای اسلامی با تاکید بر اینکه خوشبختانه دولت جدید به این باور رسیده که باید به مردم اعتماد کرد و کارهای اجرایی را به آنان سپرد، گفت: راه حل مشکلات کشور رونق تولید از طریق واگذار کردن امور به مردم است.

علی لاریجانی روز جمعه به مناسبت سالگرد واقعه طبس در جمع مردم این شهر با بیان اینکه مسئولان باید با مردم رو راست و شفاف باشند، افزود: اگر مسئولان مشکلات کشور را به مردم بگویند آن زمان مردم هم از آنها حمایت خواهند کرد.

وی ادامه داد: کشور ما در حوزه اقتصاد دچار مشکلاتی است و با اینکه کشوری پولدار در منابع نفت و گار هستیم، اما به دلیل عدم برنامه ریزی صحیح به کشوری مصرف گرا تبدیل شده ایم و سرمایه های خود را خرج مسایل جاری می کنیم و این پول ها تبدیل به سرمایه گذاری نشده است.

رییس مجلس تصریح کرد: در سال های اخیر 600 تا 700 میلیارد دلار درآمد نفت و گاز داشته ایم، اما این سرمایه درست هزینه نشده و نتیجه آن افزایش تورم در کشور بوده است.

وی با بیان این که، تعداد زیادی از جوانان کشور ما کار ندارند و دولت هزینه های سنگین و هنگفتی دارد که باعث شده دستگاه های اجرایی متورم شوند تصریح کرد: متاسفانه فضای کسب و کار در کشور کم و خشکسالی زیاد شده که مسائل نیز به مشکل اصلی کشور تبدیل شده است.

وی با بیان اینکه سرمایه گذاری مولد در کشور باید به سمت تولید برود، خاطر نشان کرد: بطور مثال وزارت نیرو باید از پیشنهاد یک شرکت خصوصی که خواهان سرمایه گذاری برای ساخت نیروگاه در شهر طبس است، استقبال کند.

رییس قوه مقننه تصریح کرد: اینکه رهبر معظم انقلاب فرمودند که باید کارهای اقتصادی را به مردم واگذار کنیم برای این است که نمی توان بدون حضور مردم در صحنه های مختلف، مشکلات کشور را حل کرد.

وی با تاکید بر اینکه دولت نباید خود را جایگزین مردم در مسایل اقتصادی کند، اظهار داشت: هنوز بخش زیادی از صنعت کشور در اختیار دولت است و دولت های قبل هم به این موضوع افتخار می کردند، اما دیدیم که کشور خوب اداره نشد.

لاریجانی دوباره با تاکید بر اینکه راه حل مشکلات کشور اجرای سیاست های اقتصاد مقاومتی و واگذاری امور به مردم است، اظهار داشت: دولت باید کوچک شود، اما برخی حرف هایی می زنند که مثلا اگر در جایی استخدام شوید، مشکلاتان حل می شود و می آیند و یک شبه 100 هزار نیرو وارد دستگاه های اجرایی می کنند تا سر بار دولت شوند.

وی با بیان اینکه بانک ها باید اعطای تسهیلات خود را به بخش کشاورزی و دامداری بیشتر کنند، گفت: مجلس اصرار دارد که بخشی از درآمد حاصل از هدفمندی یارانه ها به تولید و کشاورزی اختصاص یابد.

لاریجانی با اشاره به حضور چهار وزیر در هفته های گذشته در صحن مجلس برای گزارش در زمینه برنامه ای اقتصاد مقاومتی در وزارتخانه خود، گفت: طی چند ماه آینده از این وزرا توضیح خواهیم خواست که برای اجرای برنامه هایی که ارایه کرده اید چقدر موفق بوده و آنها باید به مجلس پاسخگو باشند.

وی با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی باید تمام افراد و دستگاه ها دعوای سیاسی را کنار بگذارند و به درد اصلی مردم یعنی اقتصاد توجه کنند، تصریح کرد: از طرف دیگر به طور حتم سلیقه های سیاسی میان افراد متفاوت است، اما در کشوری که مردم سالاری وجود دارد، اختلاف نظر در تمام امور موضوعی طبیعی به شمار می آید، اما حد این امور به اندازه ای نیست که مسئله اصلی کشور یعنی اقتصاد و بیکاری را فراموش کنیم.

وی با بیان اینکه منافع ملی باید مد نظر همه قرار گیرد، تصریح کرد: اگر از هر جریان سیاسی این موضوع را بپرسیم، این شرایط را می فهمند، اما متاسفانه روزنامه ها و رسانه ها چیز دیگری را می بینند.

رییس قوه مقننه ادامه داد: اقتصاد 70 درصد از مشکلات کشور است و باید رسانه ها توجه ویژه ای به این مسئله داشته باشند، از طرف دیگر این سوال پیش می آید که رسانه ها به چه میزان مشکلات کشاورزان و دامداران را منعکس می کنند و شاهدیم به جای پرداختن به این موضوعات به دعواهای سیاسی پرداخته می شود.

وی با اشاره به اینکه برای توسعه اقتصادی، نیاز به اراده ملی داریم، افزود: متاسفانه برخی رسانه ها با پرداختن به مسایل و دعواهای سیاسی، مردم را متفرق می کنند، رهبر معظم انقلاب امسال را سال حمایت از فرهنگ نامگذاری کرده اند که این موضوع به این معنی است که مردم متحد شوند تا وقت و ذهنشان درگیر مشکل اصلی کشور یعنی اقتصاد شود.

لاریجانی با تاکید بر اینکه تحریم های غرب علیه ملت ایران دچار رنگ باختگی شده است، گفت: مقامات کشورهایی مانند آمریکا با سفر به دیگر مناطق به دنبال این هستند تا این کشورها را علیه ایران متحد کنند، اما حوادث شرایط را تغییر می دهد زیرا ایران در مذاکرات هسته ای بسیار جدی است، اما در این رابطه کشورهای غربی نباید به دنبال تکرار رفتارهای گذشته خود باشند، زیرا هم اکنون با یک ایران مقتدر و هوشمند طرف هستند.

وی ادامه داد: به طور حتم مسئله هسته ای زمانی حل می شود که تمام حوزه های این فناوری به ویژه انرژی هسته ای، تحقیق، توسعه و استفاده از فناوری هسته ای توسط ایران از سوی کشورهای غربی پذیرفته شود.

به گزارش ایرنا، رییس مجلس خاطر نشان کرد: زیرا در این سال ها متوجه شدیم که با چه موجوداتی روبرو هستیم، از این رو این کشورها قطعا نمی توانند با چند مانور و اقدام سیاسی شرایط را تغییر دهند.

لاریجانی با اشاره به موضوعات مطرح شده از سوی مقامات غربی مبنی بر تلاش ایران برای خریدی زمان بیشتر در مذاکرات هسته ای تصریح کرد: ایران به دنبال خرید زمان نیست، لذا این کشورها نباید خودشان را فریب دهند.

وی خاطر نشان کرد: به نظر من اگر کشورهای غربی صادق باشند، مذاکرات هسته ای ظرف دو یا سه ماه به نتیجه می رسد، اما اگر مقاصد دیگر را دنبال کنند، نتیجه ای حاصل نمی شود، بنابراین ما آمادگی داریم تا کل ماجرا را ظرف دو یا سه ماه حل کنیم.

رئیس نهاد قانونگذاری کشور ادامه داد: برخی فکر می کنند که طول دادن مذاکرات به نفع کشورهای غربی است، اما باید به این کشورها گفت که زمان به نفع شما نیست، زیرا فناوری هسته ای ایران در حال پیشرفت است، بنابراین زمان به نفع شما پیش نمی رود.

وی بر لزوم حمایت از دامداران و کشاورزان تاکید کرد و گفت: باید در حوزه اقتصاد روی پای خود بایستیم، از طرف دیگر قطعاً من توصیه های لازم را به وزیر جهاد کشاورزی برای کمک به دامداران و کشاورزان می کنم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به ظرفیت های طبس برای سرمایه گذاری در حوزه معدن، گفت: قطعاً باید زمینه گشایش در آبادانی منطقه فراهم شود، از طرف دیگر مجلس به دنبال تعیین تکلیف وضعیت قیمت برق و منابع آبی طبس است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-٠٢-١٣٩٣, ١۶:٣٢

   

پر مبحث ترین ها