سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

لاریجانی:

دولت مشکل را به خوبی درک کرده است

در کشور فراز و فرودهای سیاسی بوجود آمد که چالش های مصنوعی به بار داشت و نشان داد به درک درست فرهنگی برخی نرسیده اند و باید بدانیم که نقطه قوت کشورمان در تدابیر سیاسی و فرهنگی همگرایی حول یک محور مهم به نام رهبری است که باعث جدی شدن عزم ها و از بین بردن بن بست ها می شود.
لاریجانی گفت: وضعیت فعلی کشور حساس است اما قابل حل و نیاز به همت و تلاش مضاعف دارد که حساسیتش به دلیل شرایط بین المللی و پیچیدگی های آن است و روند فعلی مذاکرات مسیر سهلی را نشان می دهد و ظاهرأ نشان از به نتیجه رسیدن این مذاکرات دارد.
علی اکبر لاریجانی در شورای اداری استان هرمزگان با اشاره به اینکه باید آمادگی کامل را در خود ببینیم، تصریح کرد: هرچه آماده تر باشیم در مذاکرات با دست قوی تری به پیش می رویم و این آمادگی با اجرای دستورات رهبری در بحث اقتصاد مقاومتی حاصل می شود و روی هم رفته نشان می دهد که شرایط فعلی در حال گذار است و مذاکرات به نتیجه ختم می شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه در حوزه اقتصاد با نقایصی روبه رو هستیم، اضافه کرد: به طور کلی وضعیت سرمایه گذاری و رشد اقتصادی کشور در وضعیت نامطلوبی است و در سال های قبل با رشد اقتصادی منفی پنج و نیم رو به رو بودیم که بخشی از آن مربوط به تحریم هاست اما بخش عمده آن به عدم برنامه ریزی و مدیریت مناسب برمی گردد.
وی ادامه داد: در صنعت با رشد منفی مواجه ایم که جای تأسف دارد و با این آمار رشد منفی نمی توان کشور را اداره کرد بلکه باید به فکر شکوفایی بود و در مدیریت و برنامه ریزی کشور تغییر صورت گیرد.

لاریجانی عنوان کرد: با اوضاع اقتصاد کنونی که به سمت رونق تولید پیش می رویم باید شورای اداری هر استان تبدیل به شورایی برای برنامه ریزی استان ها شود و حوزه اختیاراتشان افزایش یابد.
رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه مشکلات استان را به طور حتم شورای اداری هر استان بهتر از مرکز نشینان می دانند، خاطرنشان کرد: مرکز به عنوان برنامه ریز کلان و شورای اداری به عنوان برنامه ریز خرد باید تصمیم گیری کنند اما شرط آن وجود شورای اداری فعال و جدی است که به خوبی مشکلات را رصد و برای برطرف کردن آن چاره اندیشی کنند.

وی بیان کرد: نقص اساسی ما در عدم آمایش سرزمینی مان است که با وجود تأکید چندین ساله مجلس شورای اسلامی به انجام این کار دولت ها از انجام آن خودداری کرده اند.
لاریجانی با بیان اینکه باید طراح مسائل استان ها باشند تا در مجلس چکش کاری و به نتیجه برسد، افزود: استاندار باید برای تبدیل شورای اداری استان به شورای برنامه ریزی تلاش جدی کند تا بتوان شاهد هرمزگانی آباد بود.

به گزارش ایسنا، رئیس مجلس شورای اسلامی سمت گرایی دولت فعلی را مناسب دانست و عنوان کرد: دولت به خوبی مشکل را درک کرده و تلاش خود را برای رونق اقتصادی به کار بسته است و در قانون بودجه تسهیلات مناسبی برای سرمایه گذاری فراهم شده و در قانون برنامه هم قوانین مختلفی همچون قانون کسب و کار برای سهولت سرمایه گذاران به تصویب رسیده اکه نیاز به اجرا دولت دارد.

وی انگیزه برای سرمایه گذاری را اساس برنامه ها اشاره و اظهار کرد: دولت عزمش را برای این کار جزم کرده است و در استان ها باید به این مهم توجه کرد.
وی ادامه داد: متأسفانه در بودجه کلان عمرانی کشور با ضعف عمده ای روبه رو هستیم زیرا آنقدر بودجه جاری مان زیاد است که مجالی برای بودجه عمرانی نمی گذارد و در سالجاری 110 هزار میلیارد تومان برای بودجه جاری و تنها 15 هزار میلیارد تومان برای بودجه عمرانی تعیین شده است که ناشی از عریض و طویل بودن دستگاه های اجرایی است.

لاریجانی با تأکید بر کوچک کردن دستگاه های اجرایی اضافه کرد: هرچند این کار ساده نیست اما مجلس به دولت این امر را تکلیف کرده تا شاهد صرف بودجه کشور در بخش عمران و آبادانی و توسعه کشور باشیم.

رئیس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه زمینه های سرمایه گذاری در کشور فراهم است و حضور بخش خصوصی در برخی طرح های توسعه بندرشهید رجایی مرا خوشحال کرد، تصریح کرد:قوه قضاییه و دادگستری، سپاه و ارتش باید در تمامی استان ها کمر همت بسته و سبب فعال سازی بخش خصوصی شوند تا شاهد جهش اقتصادی باشیم و هرمزگان از این مزیت ها برخوردار است و باید زمینه های سرمایه گذاری را فعال و با تدبیر دولتمردان همایشی در جهت آشنایی و معرفی فرصت های سرمایه گذاری، تسهیلات و پتانسیل های هرمزگان برگزار و در آنجا بتوان سرمایه گذاران مناسبی را جذب کرد.
وی ادامه داد: با چنین اقداماتی که تجربه موفق آن در سایر استان ها وجود دارد باید ظرفیت های خود را به سرمایه گذارارن بشناسانیم و گامی اساسی برای رشد اقتصادی برداشته شود.

لاریجانی با بیان اینکه اگر شرایط رشد اقتصادی وجود داشته باشد می توان قوانینی را برای سرمایه گذاری در شهرهای کوچک به تصویب رساند تا امور سهل تر انجام گیرد، اظهار کرد: سیستم بانکی باید به کمک سرمایه گذاران بیاید این در حالی است که از اتاق بازرگانی به بنده گفته شد این امر به طور کامل صورت نگرفته است و طبق قانون تسهیلات در اختیار سرمایه گذاران قرار نمی گیرد با فرض اینکه برخی معوقات بانکی دارند اما اکثر سرمایه گذاران چرخ صنعت را بر دوش دارند و برای داشتن حساب جاری نیاز به ستهیلات بانکی دارند.

وی فضای سالم سیاسی را برای کسب و کار مفید دانست و عنوان کرد: همراهی فضای سیاسی برای توسعه اقتصادی یک شرط است و این فضای مناسب بین مسوولان استان هرمزگان وجود دارد که ارزشمند و قابل تقدیر است.
لاریجانی موضوع اساسی سیاسیون را رشد اقتصادی اشاره و اظهار کرد: اختلاف نظر سیاسی در برخی از موارد در کشور وجود دارد که می تواند مفید واقع و باعث ترقی شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص تأکید مقام معظم رهبری به توجه ویژه در بخش فرهنگی نیز تصریح کرد: به درستی مقام معظم رهبری بر بخش فرهنگ تأکید کرده اند چون بستر توسعه از فرهنگ نشأت می گیرد و باید از بستر دینی استفاده کرده و در مجموع شرایط و مزیت های معارف اهل بیت را سرلوحه امور قرار داده و باید فضا را برای رشد فرهنگی جامعه فراهم کنیم تا منجر به فضای توسعه ای کشور شود.

وی کشور ایران را دارای یک حکومت دینی دانست و عنوان کرد: اینکه یک فقیه بزرگ محور و رأس امور کشور است یک مزیت مهم و شایسته است که رد بسیاری از کشورها وجود ندارد و با نظرخواهی از مراجع و هدایت و اعتقاد به ولی فقیه باید در تمامی امور حرکت کنیم.

لاریجانی ادامه داد: در کشور فراز و فرودهای سیاسی بوجود آمد که چالش های مصنوعی به بار داشت و نشان داد به درک درست فرهنگی برخی نرسیده اند و باید بدانیم که نقطه قوت کشورمان در تدابیر سیاسی و فرهنگی همگرایی حول یک محور مهم به نام رهبری است که باعث جدی شدن عزم ها و از بین بردن بن بست ها می شود.

رئیس مجلس شورای اسلامی در پایان از استاندار هرمزگان خواست با جمع آوری گزارشات و مشکلات این استان جلسه ای را با حضور نمایندگان هرمزگان در خانه ملت با رئیس مجلس شورای اسلامی برگزار تا بتوان هرچه سریعتر زمینه را برای توسعه عمران و آبادانی هرمزگان فراهم کرد.
لاریجانی همچنین در ابتدای سخنان خود گفت: باید به این ظرفیت ها در تمامی ابعاد توجه کرد و با اتکا به شرایط موجود کشور باید بگویم که ساماندهی چند مأموریت مهم باید در اولویت کاریمان باشد وگرنه مشکلات فعلی مان برطرف نمی شود

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: امروز از برخی پروژه های مهم استان هرمزگان همچون توسعه بندرشهید رجایی و پالایشگاه ستاره خلیج فارس بازدید کردم که کاملأ نشان می داد استان هرمزگان از چه ظرفیت و پتانسیل بالایی برخوردار است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-٠٢-١٣٩٣, ٢٢:۴٧

   

پر مبحث ترین ها