سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پس از دیدار با اشتون:

ظریف :بحث خوب و مفصلی به نسبت جلسات قبل داشتیم

ما هیچ چیز جز حقوق‌مان نمی‌خواهیم و از آن کوتاه نمی‌آییم؛ چون ما دنبال سلاح اتمی نبوده و نیستیم و آن را برای امنیت‌مان مفید نمی‌دانیم و مشکلی نداریم که برای دنیا مشخص شود که ما دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم.
وزیر خارجه ایران گفت‌وگوهایش با کاترین اشتون را خوب و مفصل خواند.

محمدجواد ظریف پس از دیدار دو جانبه‌اش با کاترین اشتون در شامگاه سه‌شنبه در جمع خبرنگاران با بیان این‌که بحث خوبی درباره نحوه و چارچوب کار داشتیم گفت: درباره نحوه ادامه کار و چارچوب کار گفت‌وگو شد و یک بار دیگر توافق کردیم که روند باید این گونه باشد که دو طرف به صورت مشترک کار را به پیش ببرند و با همدیگر برای ادامه کار برنامه ریزی کنند.

او ادامه داد: ما دیدگاه‌های کلی‌مان را در جلسه صبح چهارشنبه مطرح می‌کنیم و بعد طرف 1+5 با یکدیگر مذاکره می‌کنند و سپس مذاکره را ادامه می‌دهیم.

ظریف گفت: بحث خوب و مفصلی به نسبت جلسات قبل داشتیم.

وزیر امور خارجه کشورمان با اشاره به حساسیت این دور از مذاکرات که دو طرف وارد مرحله نگارش می‌شوند اظهار کرد: این دوره حساسیت بیشتری دارد چون ما وارد نگارش می‌شویم. مرحله نگارش مرحله‌ای است که نیاز است طرفین هم با اعتماد به نفس و هم با اطمینان از روش برخورد طرف مقابل وارد گفت‌وگو شوند و فکر می‌کنم جلسه سه‌شنبه شب چارچوب مناسبی را برای پیش بردن کار فراهم کرد.

رییس هیات مذاکره‌کننده کشورمان در پاسخ به این سؤال که آیا فکر می‌کنید تا 29 تیر ماه (پایان مدت شش ماه) مذاکرات به نتیجه برسد؟ اظهار داشت: معتقدم ممکن است، البته به این بستگی دارد که طرف مقابل تا چه حد با حسن نیت و واقع بینی وارد مذاکرات شود.
وی افزود: ما هیچ چیز جز حقوق‌مان نمی‌خواهیم و از آن کوتاه نمی‌آییم؛ چون ما دنبال سلاح اتمی نبوده و نیستیم و آن را برای امنیت‌مان مفید نمی‌دانیم و مشکلی نداریم که برای دنیا مشخص شود که ما دنبال سلاح هسته‌ای نیستیم.

وی با بیان اینکه ما می‌خواهیم چارچوب کلی توافق مشخص شود، عنوان کرد: البته این موضوع مثل یک جدول است که همه آن باید با هم حل شود و تا وقتی که جدول تمام نشده هنوز ممکن است نقاطی باشد که چیزی را که قبلا نوشته‌اید پاک کرده و اصلاح کنید و درباره آن دوباره مذاکره کنید. روندی است که باید شروع شود و انشاءالله با حوصله، متانت ولی بدون وقت کشی کار به پیش برود.

او در پاسخ به این‌که چه موانعی بر سر کار است؟ اظهار کرد: وفتی وارد نگارش متن می‌شویم ممکن است یک نقطه و ویرگول هم محل اختلاف باشد و قابل پیش‌بینی نیست و به همین دلیل به جز نشست اردیبهشت، سه نشست دیگر در سطح سیاسی خواهیم داشت و دو طرف تصمیم گرفته‌اند تقریبا نیمه دوم تیرماه را در برنامه‌شان خالی بگذارند تا تمام وقت مذاکره کنیم؛ البته اگر نیاز باشد. در عین حال امکان مذاکرات کارشناسی نیز وجود دارد.
ظریف اظهار کرد: امکان دارد در یک مقطعی اواخر خرداد و اوایل تیر به نشست وزیران خارجه نیاز باشد و همه این‌ها احتمال دارد اما تا وقتی مذاکرات وارد نگارش متن نشود اینها روشن نمی‌شود.

وزیر خارجه کشورمان تاکید کرد: با حوصله و متانت و بدون وقت‌کشی امیدواریم کار پیش رود و این سیاست تیم هسته‌ای کشورمان است.
وی درباره مساله موشکی ایران و طرح آن در مذاکرات هسته‌ای با بیان این‌که در دیدار دو جانبه با خانم اشتون این مساله مطرح نشد تاکید کرد: بحث دفاع ایران و امکانات دفاعی ما موضوع مذاکره‌ نخواهد بود.

ظریف با اشاره به برنامه اقدام مشترک و زمان مذاکرات توافق نهایی و زمان اجرای آن اظهار کرد: ما از ابتدا تلاش داشتیم که با رسیدن به اولین تاریخ، کار توافق جامع را هم پایان دهیم البته به معنای این نیست که ما مجبور به این کار باشیم اما تلاش داشته و داریم که تا پایان تیرماه که اولین تاریخ است کار را به سرانجام برسانیم تا نیاز نباشد درباره تمدید مذاکرات،‌ مذاکره کنیم. اما اگر به آن‌جا برسد که نیاز به تمدید باشد،‌ نیاز به مذاکره داریم.

او هم‌چنین گفت که مذاکرات در وین ادامه پیدا می‌کند.
ظریف هم‌چنین تایید کرد که مذاکرات تا پایان تیرماه پس از مذاکرات اردیبهشت برای سه دور دیگر نیز انجام می‌شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠٢-١٣٩٣, ١١:٢٨

   

پر مبحث ترین ها