سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عراقچی: بحث ها خوب بود اما پیشرفتی در نگارش متن نداشتیم

هر دو طرف مصمم هستند که مذاکرات ادامه یابد و در ماه خرداد یک یا دو دور مذاکراتی خواهیم داشت و تاریخ های آنها تقریبا مشخص است ولی منتظر تایید نهایی برخی هیأت ها هستیم.
عباس عراقچی در جمع خبرنگاران ایرانی گفت: اختلافات 13 گانه نداریم و اختلافات بسیار بیشتر از این تعداد است.
مهمترین محورهای سخنان عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه و عضو ارشد تیم مذاکره کننده ایرانی با 1+5 با خبرنگاران ایرانی که در پایان این دور از مذاکرات هسته ای بیان شد بدین شرح است:

مذاکرات حدود یک ساعت پیش تمام شد. این دور از مذاکرات بسیار نزدیک، فشرده و سخت بود و در سطوح مختلف برگزار شد. هم به صورت دوجانبه و هم چندجانبه و هم در سطح کارشناسان فنی و سیاسی و فنی و خود آقای ظریف و اشتون و ترکیبی از گفتگوهای مفختلف در سطوح مختلف.
بحث ها بسیار جدی بود و در فضای کم و بیش بدون تنش صورت گرفت ولی اختلاف نظرها تقریبا در سطح گسترده ای هنوز وجود دارد.
بحث های خوبی داشتیم اما پیشرفتی در نگارش متن نداشتیم که البته به نظرم این مسأله طبیعی است.

این دور از مذاکرات اولین دور رسمی مذاکراتی بود؛ سه دور گذشته بیشتر تبادل ایده داشتیم و از این دوره رسما وارد مذاکره شدیم و انتظار اینکه در این جلسه به نتیجه نرسیم طبیعی است.
هر دو طرف مصمم هستند که مذاکرات ادامه یابد و در ماه خرداد یک یا دو دور مذاکراتی خواهیم داشت و تاریخ های آنها تقریبا مشخص است ولی منتظر تایید نهایی برخی هیأت ها هستیم.
در این دور که در حقیقت دور اول مذاکرات جدی برای نگارش متن است پیشرفت محسوسی صورت نگرفت.
30 تیر یا 20 جولای گام اول توافق ژنو به پایان میرسد و اگر تا آن تاریخ به توافقی نرسیم باید در خصوص نحوه ادامه توافق ژنو تصمیم بگیریم، می شود آن را تمدید کرد ولی این تمدید فقط برای یک شش ماه دیگر است چون طول دوره توافق یک سال تعیین شده است.
طبیعی است هر دو طرف مواضعی را در مذاکرات اتخاذ کنند و تفسیر های مختلفی از این مواضع می شود انجام داد.

ما در شرایطی نیستیم که ارزیابی دقیقی از این مواضع داشته باشیم.
امیدواریم مذاکرات به شکل منطقی و معقول و واقع بینانه ادامه پیدا کند.
اختلافات 13 گانه نداریم و اختلافات بسیار بیشتر از این تعداد است.

بحث سیستم های دفاعی ما همواره گفتیم و باز هم میگوییم که قابل مذاکره نیست.
جلسه سه جانبه ای که با اشتون و شرمن داشتیم از نظر ما خیلی چیز فوق العاده ای نیست و هرگاه احساس کنیم که به مذاکرات سه جانبه نیاز داریم آن را انجام خواهیم داد و این خیلی مهم نیست که طرف سوم طرف آمریکایی باشد یا روسی و غیره.

با طرف آمریکایی بیشتر از بقیه طرف ها مذاکره داریم چون بخش قابل توجهی از تحریم ها توسط آمریکایی ها بصورت یکجانبه وضع شده است.
رسانه ها به اعداد و ارقامی که درخصوص غنی سازی و سانتریفیوژها مطرح می شود اعتنا نکنند، این اعداد و ارقام قابل اعتنا نیست و انتشار آنها با اهداف خاصی صورت میگیرد.

مهم این است که مذاکرات ادامه دارد و البته اختلافات هست و تلاش ما نزدیک کردن دیدگاه ها به هم است.
به توافقی رضایت خواهیم داد که حقوق مردم ایران را تامین کند. اگر به چنین توافقی نرسیم دنیا به آخر نخواهد رسید و هنوز شش ماه دیگر وقت داریم.
برخی بر این عقیده اند که ممکن است تمدید زمان کار را با توجه به تحولات اروپا و آمریکا سخت تر کند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٧-٠٢-١٣٩٣, ٠٩:٢٩

   

پر مبحث ترین ها