سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

محسن رضایی: مذاکرات، با صداقت دولت و زیر نظر رهبری به پیش می‌رود

بروز شده : ۵-٠٣-١٣٩٣, ١٧:٠۵    نسخه چاپی    
دولت تدبیر و امید با تمام صداقت خود در مذاکرات حاضر شد، اما این طرف آمریکایی است که مانع‌تراشی می‌کند و می‌بینیم مذاکرات با چه سختی پیش می‌رود.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام بر ضرورت حمایت از مذاکرات هسته‌ای تاکید کرد و گفت: از آنجا که این مذاکرات با صداقت دولت تدبیر و امید و زیر نظر رهبری به پیش می‌رود، تمام حمایت خود را از آن خواهیم داشت.
محسن رضایی در جلسه شورای اداری استان کرمانشاه که با حضور جمعی از مسئولان و فعالین اقتصادی بخش خصوصی استان برگزار شد، با بیان اینکه "امروز پس از پشت سر گذاشتن هشت سال دوران دفاع مقدس با جنگ دیگری به نام جنگ اقتصادی روبه‌رو هستیم"، گفت: پیروزی در عرصه جنگ اقتصادی بسیار مهمتر و با ارزش‌تر است، زیرا پیروزی ما در این جنگ گذشته ایران را تثبیت و راه آینده کشور را هموار خواهد کرد.

وی همچنین پیروزی در جبهه جنگ اقتصادی را در تعاملات بین‌المللی ایران بسیار با اهمیت دانست و افزود: سربلندی در این نبرد به دنیا خواهد فهماند که باید ایران را به عنوان یک واحد سیاسی مستقل پذیرفته و با آن تعامل و ارتباط داشته باشند.

رضایی به تغییر الگوی تولید در سطح جهان اشاره کرد و گفت: غافل شدن از این تغییر الگو موجب شد تا ما سال‌های زیادی از دنیا عقب بمانیم و اگر امروز همین روند را ادامه دهیم و خود را به الگوی تولید جهانی نرسانیم بار دیگر سیلی محکم تمدنی خواهیم خورد و سال‌های بیشتری را از دنیا عقب خواهیم ماند.
وی تحریم‌های داخلی را بسیار زیان‌بارتر از تحریم‌های خارجی دانست و در ادامه اظهار کرد: در حال حاضر اختیاراتی که به استان‌ها داده می‌شود در حد روستاهای کشورهای اروپایی است و با این وضعیت نمی‌توان زمینه رشد و شکوفایی اقتصادی در سطح کشور را فراهم کرد.

به گزارش ایسنا، رضایی با اشاره به اداره ایران بصورت ایالتی در دوران پیش از حکومت پهلوی، خاطرنشان کرد: با روی کار آمدن رژیم پهلوی حکومت متمرکز، امنیتی و پادگانی در تهران شکل گرفت که متاسفانه با وجود انقلاب ایران هنوز در اداره کشور تحولی صورت نگرفته و هنوز همان خط مشی ادامه دارد.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام خاطرنشان کرد: در جنگ اقتصادی پیش رو باید به فرماندهان خود که همان کارآفرینان و بخش خصوصی هستند اعتماد داشته باشیم و به آنها انگیزه و نشاط بدهیم و از خطاهایشان نترسیم و تنها بر کار آنها نظارت کنیم.

وی در ادامه از برگزاری همایش اقتصاد مقاومتی در استان کرمانشاه خبر داد و اظهار کرد: در تدارک هستیم تا در سال جاری با محوریت استانداری کرمانشاه و مشارکت تمامی نهادهای استان همایش اقتصاد مقاومتی را در استان برگزار کنیم. در این همایش علاوه بر استان کرمانشاه، استان‌های همدان، کردستان، ایلام، لرستان و به احتمال زیاد زنجان حضور خواهند داشت.
رضایی اضافه کرد: این همایش منطقه‌ای با هدف بررسی راهکارهای بهبود وضعیت اقتصادی با استفاده از مبانی اقتصاد مقاومتی و نیز تشریح ظرفیت‌های استان‌های حاضر در همایش صورت خواهد گرفت که امیدواریم در آن بتوانیم در کنار تئوری‌ها، ارائه راهکارهای عملی نیز به منظور بهبود وضعیت اقتصادی از سوی صاحبنظران داشته باشیم.

وی با اشاره به تدوین کتابچه سیاست‌های کلان نظام، تصریح کرد: در حال حاضر توانایی سیاست‌گذاری در سطح مرکزیت نظام پیدا شده و برای آینده ایران سیاست‌گذاری‌های خوبی صورت گرفته است. در قانون گذاری و تدوین سیاست‌های کلی نظام موفق بوده‌ایم و حال نوبت آن رسیده تا در اجرا نیز به موفقیت مطلوب برسیم.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام به لزوم متحول کردن ایران در تمامی عرصه‌ها اشاره کرد و گفت: اکنون زمان اجرای سیاست‌ها رسیده و در همین راستا با تدوین آئین‌نامه نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام توسط مقام معظم رهبری، مجمع نیز همپای دولت بر تحقق سیاست‌های کلان تلاش و نظارت خواهد کرد.

رضایی با اشاره به ورود ایران به دوران سرنوشت‌ساز خود، اظهار کرد: بسیاری کشورها از جمله چین و کره جنوبی توانستند در بحث اقتصاد خود را به اثبات برسانند، اما خیز ایران برای شکوفایی اقتصادی با اعمال تحریم‌های ناجوانمردانه رو‌به‌رو شد.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، اقتصاد مقاومتی را کاربردی‌ترین راه در این زمینه عنوان کرد و گفت: شکوفایی اقتصادی با وجود تحریم‌ها و فشارهای موجود تنها با بکارگیری سیاست‌های اقتصاد مقاومتی امکان‌پذیر است و ما در این زمینه کار سختی را نسبت به سایر کشورها در پیش داریم.

وی ادامه دارد: دنیا هرگز قبول نخواهد کرد که کشوری مقتدر با اقتصادی شکوفا در شمال خلیج فارس تشکیل شود و با توجه به موقعیت آن در منطقه نزدیک به 45 کشور منطقه با مرکزیت تهران عمل کنند و به همین علت از هر مانع‌سازی در سر راه پیشرفت ایران دریغ نمی‌کند. موقعیت ایران در منطقه به گونه‌ای است که یا باید دولت دست نشانده باشد یا خود به قدرتی مستقل تبدیل شود و در این میان حد وسطی برای ایران وجود ندارد.

رضایی مصداق این حرف را عدم کمک‌های آمریکا به دولت شاه عنوان کرد و یادآور شد: آمریکا در دوران حکومت پهلوی آن طور که به کشورهای ژاپن و آلمان کمک می‌کرد، به ایران کمک نمی‌کرد، زیرا موقعیت ایران به لحاظ دارا بودن منابع غنی انرژی و وجود دین اسلام در آن و نیز نزدیکی به رژیم غاصب اسرائیل آن را به عامل تهدیدی برای به خطر افتادن قدرت آمریکا تبدیل کرده بود.
وی در ادامه اظهار کرد: اینها همه دلایل استراتژیک آمریکا برای ممانعت از پیشرفت ایران است و این در حالی است که برخی روشنفکران ما با خوش‌خیالی رؤیای رابطه با آمریکا و اروپا را دارند.

رضایی به مذاکرات هسته‌ای اخیر نیز اشاره و تصریح کرد: دولت تدبیر و امید با تمام صداقت خود در مذاکرات حاضر شد، اما این طرف آمریکایی است که مانع‌تراشی می‌کند و می‌بینیم مذاکرات با چه سختی پیش می‌رود.
وی در همین راستا، بر ضرورت حمایت از مذاکرات هسته‌ای تاکید کرد و گفت: از آنجا که این مذاکرات با صداقت دولت تدبیر و امید و زیر نظر رهبری به پیش می‌رود، تمام حمایت خود را از آن خواهیم داشت.

رضایی با بیان اینکه "علاوه بر آمریکا و کشورهای اروپایی، برخی کشورهای مسلمان منطقه نیز از قدرت گرفتن ایران بیم دارند"، اظهار کرد: تنها راهکار در این زمینه این است که ملت ایران همانند سال‌های انقلاب و جنگ دست به زانوی خود بگیرد و بلند شود. قطعاً توانایی ما در ایجاد فناوری هسته‌ای در کشور می‌تواند نویدبخش توانایی ما در سایر بخش‌ها از جمله کشاورزی باشد.
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در ادامه خاطرنشان کرد: سند الگوی اقتصاد مقاومتی بر اساس ایجاد شکوفایی اقتصادی در شرایط تحریم و اعمال تحریم‌های احتمالی در آینده تدوین شده و مطالعات بسیار نشان از قابلیت اجرا و عملیاتی شدن آن دارد.

وی وجود نقد و اعتراض را در هر کشور طبیعی دانست و تاکید کرد: باید به سمتی برویم که تیزی حاشیه‌سازی‌ها را کم کنیم و همه حزب‌ها از اصولگرا و اصلاح‌طلب گرفته تا سایر احزاب، همه در اقتصاد مقاومتی وحدت داشته باشند تا موجبات پیروزی ایران را در جنگ اقتصادی فراهم کنیم. خوشبختانه امروز فضای خوبی میان سه قوه وجود دارد و مذاکرات هسته ای نیز در حال پیشروی است و باید از این فرصت برای بسیج ملی در زمینه اقتصاد مقاومتی استفاده کنیم و خود را مانند دوران انقلاب و جنگ به دنیا اثبات کنیم.

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام در پایان صحبت‌های خود اظهار کرد: تمام تلاش دولت در راستای برداشتن تحریم‌هاست، اما باید خود را به شرایطی برسانیم که بتوانیم با وجود تحریم‌ها نیز زمینه شکوفایی اقتصادی را فراهم کنیم.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-٠٣-١٣٩٣, ١٧:٠۵

   

پر مبحث ترین ها