سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پیشرفت «مهم» در مذاکرات ایران و آمریکا/ توافق مهمی داشتیم که درباره آن سخن نمی‌گویم!

منابع دیپلماتیک در گفت وگو با «ایران هسته ای» تایید کرده اند ایران در مذاکرات دوجانبه با امریکا پیشنهادی به این کشور ارائه کرده است ولی جزئیات این پیشنهاد دقیقا معلوم نیست.
فردا: یک مقام امریکایی تاکید کرد در دیدار عراقچی و برنز پیشرفت هایی به دست آمده که می تواند به نهایی شدن توافق میان ایران و 1+5 بینجامد ولی نه ایران و نه امریکا فعلا نمی خواهند درباره آن پیشرفت ها حرف بزنند.

این مقام امریکایی همچنین گفته است نگارش پیش نویس توافق نهایی میان ایران و 1+5 از نشست وین 4 آغاز شده و در وین 5 «ادامه پیدا خواهد کرد».

این مقام امریکایی که نام وی فاش نشده گفته است: «ايران و گروه 1+5 تهيه پيش نويس توافق جامع هسته اي را در آخرين دور مذاکرات شان در ماه مي (اواخر ارديبهشت ماه ) آغاز کردند و اين مساله در دور جديد گفت و گوها که روز دوشنبه آغاز شد، ادامه مي يابد».

وی ادامه داده است: «در واقع در آخرين دور مذاکرات، بخش اندکي از پيش نويس توافق تهيه شد و انتظار مي رود که بخش هاي بيشتر در جريان اين دور مذاکرات تنظيم شود».

وی با تاکيد بر اینکه اختلاف نظر های مهم به قوت خود باقی است، اضافه کرد: «در مذاکرات دو جانبه بين ايران و آمريکا که طي روزهاي دوشنبه و سه شنبه هفته گذشته در ژنو برگزار شد، پيشرفتي به دست آمده است. نه تنها پس از آن دو روز يکديگر را بهتر درک کرديم، بلکه تصور مي کنم که دو طرف مي توانيم موقعيت هايي را تصور کنيم که شايد بتوانيم اختلاف ها را از ميان برداريم».

وی تاکید کرده است: «همانطور که مي دانيد اين توافقي است که به موجب آن بر سر هيچ چيز توافق نمي شود مگر اينکه بر سر همه چيز توافق شود و هيچ کس مايل نيست حرفي از مسائل مورد توافق زند تا زماني که واقعا مجبور به اين کار شود».

اکنون هیچ اطلاعات تایید شده ای در این باره وجود ندارد که پیشرفتی که این مقام امریکایی از آن سخن گفته دقیقا در کجا بوده و اختلاف های مهم کجاست.

منابع دیپلماتیک در گفت وگو با «ایران هسته ای» تایید کرده اند ایران در مذاکرات دوجانبه با امریکا پیشنهادی به این کشور ارائه کرده است ولی جزئیات این پیشنهاد دقیقا معلوم نیست.

تیم ایرانی پس از مذاکرات وین 4 تاکید کرده بود تهیه توافق جامع شروع نشده ولی اکنون مقام امریکایی می گوید این کار در آن مذاکرات آغاز شده و اکنون صرفا ادامه خواهد یافت.

ایران و 1+5 اعلام کرده اند در مذاکرات وین 5 نگارش پیش نویس توافق نهایی آغاز خواهد شد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-٠٣-١٣٩٣, ١٠:٢١

   

پر مبحث ترین ها