سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مالکی طی نطقی رسما قدرت را واگذار کرد:

کنار رفتم تا کشورم وارد بحرانی دیگر نشود/ با العبادی همکاری کامل خواهم داشت

همچنان رهبری حزب الدعوه و ائتلاف دولت قانون را در اختیار خواهد داشت و یکی از چهره‌های سیاسی اصلی در این کشور باقی خواهد ماند.
ساعاتی قبل نخست وزیر عراق از قدرت کناره گیری کرده و از حیدر العبادی نخست وزیر جدید این کشور حمایت کرد.

به گزارش منابع خبری، مالکی تصمیم خود را روز پنجشنبه از تلویزیون ملی عراق و در حالی که حیدر العبادی و بسیاری از چهره‌های سرشناس سیاسی عراق کنار او ایستاده بودند، اعلام کرد.

مالکی در این سخنان تلویزیونی اعلام کرد: به خاطر منافع عالی کشور به نفع برادرم حیدر العبادی از نامزدی برای نخست وزیری عراق کنار خواهم کشید و در آینده نیز منصب یا پست دولتی را قبول نخواهم کرد.
وی با اشاره به دوره نخست وزیری خود گفت: من زمانی نخست وزیری در عراق را به دست گرفتم که کشور تحت اشغال کامل آمریکا بود و دستاوردهای زیادی در این سالها نصیب عراق شد و توانستیم ضربات سنگینی به تروریسم در کشور وارد کنیم.

مالکی ادامه داد: من شخصا مورد حملات و انتقادات ظالمانه‌ای قرار گرفتم و متهم شدم که قصد دارم قدرت را انحصارا در دست بگیرم اما هرچه کردم برای دفاع از وطن و حق مردم عراق بوده است.
وی با اعلام حمایت کامل از حیدر العبادی، نخست وزیر مکلف عراق تاکید کرد: به خاطر اینکه عراق وارد بحرانی دیگر نشود و اینکه خونی در کشور ریخته نشود نامزدی برای نخست وزیری را کنار گذاشتم و با نخست وزیر جدید همکاری کامل خواهم کرد.

مالکی گرچه از نخست وزیری عراق کناره گیری کرد اما همچنان رهبری حزب الدعوه و ائتلاف دولت قانون را در اختیار خواهد داشت و یکی از چهره‌های سیاسی اصلی در این کشور باقی خواهد ماند.

العبادی: سیاست های جدیدی را پی خواهم گرفت
در همین حال حیدر العبادی، نخست وزیر مکلف عراق نیز ساعتی پس از اعلام کناره گیری مالکی در بیانیه‌ای اعلام کرد: من از کشورهایی که به خاطر نخست‌وزیری‌ام تبریک گفتند و تمامی کشورهایی که در مقابله با حمله تروریستی داعش کنار کشور ما ایستاده‌اند، تشکر می‌کنم.

وی که از حمایت داخلی و ارجی قابل توجه پس از اعلام نامش به عنوان نخست وزیر عراق برخوردار شده است اعلام کرد: تایید و استقبال زیاد جامعه بین‌الملل و کشورهای منطقه از ما به خوبی نشان می‌دهد که این کشورها به عراق و جایگاه استراتژیک آن در جهان اهمیت می‌دهند.

العبادی در ادامه با بیان اینکه عراق در روابط خود با تمام کشورهای جهان به احترام متقابل و عدم دخالت در امور داخلی یکدیگر تکیه می‌کند و تاکید کرد کشورش در برخورد جامعه بین‌الملل سیاست جدیدی را در پیش خواهد گرفت.
علی الموسوی مشاور نوری المالکی نیزدر گفت وگوی مطبوعاتی گفت که المالکی از شکایت خود علیه فواد معصوم رییس جمهور عراق نیز انصراف داده است.

همچنین علی الموسوی مشاور نوری المالکی اعلام کرد که مالکی شکایت خود علیه فواد معصوم رئیس جمهور این کشور را نیز پس گرفته است.
هیثم الجبوری نماینده ائتلاف دولت قانون اعلام کرد که نوری المالکی و حیدر العبادی با هم به توافق رسیده‌اند و نوری المالکی شکایت خود را از دادگاه فدرال پس خواهد گرفت.

فواد معصوم رئیس جمهور عراق روز دوشنبه حیدر العبادی نامزد پیشنهادی ائتلاف همپیمانی ملی عراق را برای تشکیل کابینه معرفی کرده بود ولی نوری المالکی نخست وزیر عراق با رد کردن این مسئله تاکید کرد که ائتلاف دولت قانون که مالکی ریاست آن را بر عهده دارد فراکسیون اکثریت پارلمان عراق بوده و حق معرفی نخست وزیر با این فراکسیون است.

نوری مالکی، نخست وزیر عراق روز دوشنبه در اظهاراتی در تلویزیون دولتی این کشور گفت از «فؤاد معصوم»، رئیس جمهور این کشور به‌دلیل نقض قانون اساسی شکایت خواهد کرد. وی گفت رئیس جمهور با دوبار به تأخیر انداختن تشکیل دولت جدید، قانون را شکسته و رسما از وی شکایت خواهد کرد.

آقای مالکی که حزب وی در انتخابات پارلمانی 4 ماه پیش بیشترین آرا را به خود اختصاص داد با بیان اینکه «معصوم» بر اساس قانون اساسی باید تا پایان موعد روز یک‌شنبه، نام نخست وزیر را از بزرگ‌ترین فراکسیون پارلمانی اعلام می‌کرد، وی را به نقض قانون اساسی متهم کرد و گفت که رئیس جمهور به‌دلایل سیاسی قانون را زیر پا گذاشته است.

اکنون حیدر عبادی موظف است ظرف سی روز کابینه جدید خود را معرفی کند و در صورت تایید اعضای کابینه عهده دار دولت عراق شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠۵-١٣٩٣, ٠٧:١٠

   

پر مبحث ترین ها