سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

وزارت خارجه آمریکا:

هواپیمای حامل صد آمریکایی در بندر عباس فرود آمد

وقتی مقامات هواپیمایی کشوری ایران این هواپیما را شناسایی کردند به دلیل آن که باید ساعت ها زودتر از حریم هوایی عبور می کرد آن را در سیستم پرواز خود نیافتن
وزارت امورخارجه امریکا روز جمعه اعلام کرد : یک هواپیمای اجاره ای حامل حدود یکصد امریکایی از پایگاه هوایی امریکا در بگرام افغانستان به مقصد دوبی پس از منحرف شدن به حریم ایران به دلیل مسائل مربوط به برنامه پروازش ، به سلامت در دوبی به زمین نشسته است.

به گزارش خبرگزاری رویترز از واشنگتن ، این هواپیمای شرکت اماراتی ˈ فلای دوبی ˈ که به سمت بندر عباس تغییر مسیر داده بود کمی پیش از فرودگاه این شهر به پرواز در آمد.

یک مقام امریکا گفت : این هواپیما پس از ترک بگرام با چند ساعت تاخیر ، طرح پرواز خود را به روز نکرده بود.
این مقام اظهار کرد : وقتی مقامات هواپیمایی کشوری ایران این هواپیما را شناسایی کردند به دلیل آن که باید ساعت ها زودتر از حریم هوایی عبور می کرد آن را در سیستم پرواز خود نیافتند.

وی افزود : مقامات ایران پس از آن که گفته شد که هواپیما از سوخت کافی برای بازگشت به افغانستان برخوردار نیست نخست خواستار دور زدن هواپیما و فرود آن در بندرعباس شدند.
ماری هارف سخنگوی وزارت خارجه امریکا گفت : برخلاف برخی گزارش های مطبوعاتی ، ˈ هیچ جت جنگنده ایرانی در ایجاد این وضعیت دخالت نداشت. ˈ

وی افزود : ما از تلاش های تمام طرفها برای کمک به رسیدن امن سرنشینان هواپیما به مقصد خود تشکر و قدردانی می کنیم . ˈ
واشنگتن و تهران رابطه خصمانه ای طی چند دهه گذشته داشتند. امریکا در آوریل 1980 پس از پنج ماه از اشغال سفارت این کشور در تهران توسط دانشجویان ایرانی مناسبات سیاسی اش را با تهران قطع کرد.
دو کشور اکنون بر سر فعالیت هسته ای ایران اختلاف دارند و در حال مذاکره با حضور پنج قدرت دیگر جهان برای حل این اختلاف هستند.

منبع: ایرنا
telegram 19dey.com
علي    15 شهریور 1393 13:52
دو سؤال:
1. آيا اگر هواپيماي ايراني چنين وضعيتي داشت و در خاک آمريکا مي نشست، آنها با اين سرعت همکاري مي کردند و اجازه پرواز مي دادند يا پس ساعتها و روزها و بعد از انگشت نگاري ها و بازرسي ها و با هزار منت مجوز پرواز مي دادند؟!
2. آمريکايي ها حاضرند يک مقايسه اي بين اين اقدام و حرکت ايراني ها و رفتار خودشان با هواپيماي مسافربري ما در خليج فارس داشته باشند؟
  • 0

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 1
همه مطالب تاریخ: ١۵-٠۶-١٣٩٣, ١٠:٢١

   

پر مبحث ترین ها