سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اوباما اعتراف کرد:تهدید داعش در سوریه را دست کم گرفتیم

بروز شده : ٧-٠٧-١٣٩٣, ١٠:٣١    نسخه چاپی    
راه حل سیاسی برای این بحران اهمیت کلیدی دارد، راه حلی که حاصل مصالحه میان جوامع سنی و شیعه باشد.
باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا اعتراف کرده است که سازمان های دولتی آمریکا تهدید ناشی از شورشیان افراطی در سوریه را دست کم گرفته بودند.

او در مصاحبه ای صریح گفت که نیروهای آمریکایی در همکاری با قبایل سنی موفق شده بودند القاعده را در عراق شکست دهند، اما اعضای این گروه با بهره برداری از خلاء قدرت در سوریه در قالب داعش که سربرآوردند.

به گزارش بی بی سی ، رئیس‌جمهوری آمریکا در ادامه گفت، سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا همچنین در ارزیابی وضعیت ارتش عراق در مقابله با جریان داعش نیز اشتباه کردند.

اوباما تصریح کرد، تروریست‌ها از درگیری‌های سوریه در پی جنگ داخلی در این کشور نهایت استفاده را کردند و داعش را به راه انداختند و توانستند نیروهای تازه‌ای جذب کنند.

او که با برنامه ۶۰ دقیقه شبکه سی بی اس مصاحبه می کرد، گفت که سوریه برای جنگجویانی که توانسته اند از هرج و مرج در آن کشور بهره برداری کنند "نقطه انفجار" است.

در همین حال روز گذشته نبردهای شدیدی در غرب بغداد پایتخت عراق جریان داشته است.

او تاکید کرد که قوه نظامی تنها بخشی از راه حل مقابله با آنهاست و اینکه همزمان به یک راه حل سیاسی نیاز است.

اوباما گفت: "در جریان هرج و مرج ناشی از جنگ داخلی سوریه، که بخش های عظیمی از کشور کاملا خارج از دامنه حکمرانی مرکزی قرار گرفته، آنها توانستند تجدید قوا کنند و از هرج و مرج بهره بگیرند و جنگجویان خارجی را جذب کنند."

اوباما گفت که تروریست ها با جذب بقایای ارتش قدیمی صدام در عراق موفق به کسب توان نظامی شده اند.

او گفت که راه حل سیاسی برای این بحران اهمیت کلیدی دارد، راه حلی که حاصل مصالحه میان جوامع سنی و شیعه باشد.

هم اکنون ائتلافی از کشورهای عربی و غربی تحت رهبری آمریکا یک عملیات هوایی برای مقابله با داعش را در عراق و سوریه آغاز کرده است.

در روزهای شنبه و یکشنبه ائتلاف نظامی تحت رهبری آمریکا چهار پالایشگاه سیار نفت در نواحی تحت کنترل داعش در سوریه و همچنین یک مرکز فرماندهی این گروه را هدف قرار داد.

فرماندهی مرکزی آمریکا گفت که شواهد اولیه حاکی از موفقیت این حملات توسط آمریکا، عربستان سعودی و امارات متحده عربی است.

همزمان نبردهای تازه ای در شهر تحت محاصره کوبانی در نزدیکی مرز سوریه با عراق گزارش شده است.

جنگجویان کرد سوریه در کوبانی درحال مقاومت در برابر تروریست های داعش هستند اما این نبردها باعث گریختن ۱۴۰ هزار غیرنظامی به سوی ترکیه شده است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٧-٠٧-١٣٩٣, ١٠:٣١

   

پر مبحث ترین ها