سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نوبخت:

با اقتصاد مقاومتی، ما می توانیم

این نکته قابل افتخار است که اعتبارات عمرانی استان ها را در 6 ماهه اول به صورت 100 درصد پرداخت کردیم و از طرف دیگر مبلغ اختصاص یافته در این 6 ماه نسبت به سال قبل بیش از 12 برابر است.
معاون برنامه ریزی و نظارت راهبری ریاست جمهوری با تاکید بر اینکه با برنامه‌ریزی متکی به اقتصادمقاومتی می‌توانیم کشور را اداره کنیم، گفت: می‌خواهیم بودجه‌ای شفاف و روشن و مختصر البته با پیوست‌های آن به مجلس شورای اسلامی تقدیم کنیم اما آنچه نمایندگان باید تصویب کنند، خیلی محدود است.

به گزارش مهر، محمدباقر نوبخت با اشاره به همکاری دولت و مجلس در تدوین و تصویب قانون بودجه سال 93 گفت: از اول فروردین امسال کشور هم دارای قانون بودجه بوده و هم آئین نامه های اجرایی آن مهیا شده بود.

وی افزود: اجرای بودجه از ابتدای سال موجب اقدام برای دست یابی به اهداف ذکر شده در بودجه از همان هنگام شده است.

گزارش 6 ماهه خزانه داری

نوبخت گفت: در گزارش رسمی که خزانه کشور برای 6 ماهه اول امسال داده است، موفق شدیم بیش از 10 هزار و 80 میلیارد تومان برای اعتبارات عمرانی پرداخت کنیم که نسبت به سال گذشته 3.3 برابر افزایش را نشان می دهد.

وی افزود: این نکته قابل افتخار است که اعتبارات عمرانی استان ها را در 6 ماهه اول به صورت 100 درصد پرداخت کردیم و از طرف دیگر مبلغ اختصاص یافته در این 6 ماه نسبت به سال قبل بیش از 12 برابر است.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور ابراز امیدواری کرد که تا پایان امسال 246 طرح ناتمامی که تصمیم بر اتمام آنها در سال جاری گرفته شده و همچنین همه طرح هایی که ریاست جمهوری در سفرهای استانی خود قول اتمام آنها را در امسال داده است، به موقع افتتاح کنیم و مردم باور کنند که آنچه دولت درباره انضباط مالی و بودجه ای اعلام کرده است، به آن عمل می کند.

وی افزود: براساس قیمت تمام شده و میزان بهره وری که یک دستگاه خواهد داشت، بودجه آن را تنظیم می کنیم.

می خواهیم بودجه مختصر به مجلس بفرستیم

نوبخت گفت: نه فقط امسال بودجه را به صورت عملیاتی تقدیم نمایندگان می کنیم بلکه تبصره های تکراری که هر سال با لایحه بودجه همراه می شد و وقت زیادی را از نمایندگان می گرفت، در یک همکاری مشترک با مجلس جدا و به صورت یک لایحه تقدیم می کنیم.

وی تصریح کرد: از این رو ما فرصت داریم که بودجه ای شفاف و روشن و مختصر البته با پیوست های آن تقدیم کنیم اما آنچه نمایندگان باید تصویب کنند، خیلی محدود است، لذا فرصت برای بازبینی و بررسی در زمان مقرر وجود دارد.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور گفت: بیش از آن که خودمان را در اعداد و ارقام بودجه محدود نماییم، باید آثار آن را در زندگی افراد جامعه و رشد اقتصادی و نرخ تورم مشاهده کنیم.

وی، رشد اقتصادی سال 91 را منفی 6.8 درصد و سال 92 را حدود منفی 1.9 دهم درصد (و بدون نفت منفی 1.1 درصد) ذکر کرد و افزود: خوشبختانه بانک مرکزی نرخ رشد اقتصادی سه ماهه اول نسبت به سه ماهه اول 92 را 4.6 درصد مثبت اعلام کرده است.

نوبخت، سیاست دولت ها را در شرایط رکود، انبساطی و در شرایط تورم، انقباضی ذکر کرد و گفت: ما در شرایط رکودتورمی باید در بخش هایی از اقتصاد انبساطی و در بخش هایی انقباضی عمل می کردیم.

وی، یکی از مهمترین ابزارهای مالی را مخارج دولت ذکر کرد افزود: دولت می تواند هزینه جاری انجام دهد که منجر به تقاضا می شود و می تواند هزینه عمرانی کند که موجب تحریک عرضه می شود.

اعتبارات عمرانی را 12 برابر کردیم

نوبخت در ادامه گفت: ما اعتبارات عمرانی را که هر سال این موقع بسیار محدود بود، 12 برابر نسبت به دوره سال گذشته افزایش دادیم.

وی، یکی از اهداف را وادار کردن دستگاه ها در صرفه جویی هزینه های جانبی ذکر کرد و افزود: اینها را محدود کردیم تا کار عمرانی انجام دهیم.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور، هزینه اعتبارات عمرانی سال گذشته را حدود 23 هزار میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: با توجه به زمان تحقق درآمدهای دولت، از این مبلغ 11 هزار میلیارد تومان تا بهمن ماه و 12 هزار میلیارد فقط در اسفندماه داده شد.

وی افزود: مبلغ تخصیص داده شده در اسفندماه 92 با توجه به زمان لازم برای کارهای اجرایی و عملیاتی با خزانه، عملاً در سه ماهه اول 93 به دست پیمانکاران رسید، از این رو با وجود آن که تخصیص های عمرانی امسال عمدتاً در سه ماهه دوم اتفاق افتاد ولی با آن 12 هزار میلیارد تومان، سه ماهه اول امسال فعالیت های عمرانی انجام شد.

نوبخت تصریح کرد: رشد مثبت 4.6 درصدی در سه ماهه اول امسال در مقایسه با رشد منفی سال گذشته به این علت است که سال گذشته در حد 200 میلیارد تومان داده شد در حالی که امسال بیش از 12 هزار میلیارد تومان دادیم.

وی در ادامه با اشاره به ارقام مقایسه ای 4 ماهه اول امسال با سال گذشته در صنعت پتروشیمی، افزود: مقدار تولید 4.4 درصد رشد، مقدار فروش 4.3 دهم درصد افزایش، افزایش فروش به میزان 18 درصد، 8 درصد افزایش صادرات و 4 درصد افزایش ارزش صادرات دیده می شود.

نوبخت گفت: در گروه کشاورزی هم سه ماهه نخست امسال در مقایسه با سه ماهه نخست سال گذشته ارزش تولیدات، 3.3 درصد رشد داشته و در گروه صنایع و معادن رقم از منفی 7 درصد به 8.1 درصد مثبت رسیده است.

کشور را با اقتصامقاومتی می توانیم اداره کنیم

وی افزود: دولت به دنبال دو موضوع است: نخست این که در عرصه داخلی نشان دهیم با اتخاذ سیاست های درست و سنجیده می شود نرخ تورم را کاهش و رشد افتصادی را افزایش داد و دوم اینکه به دنیای زورگویی که ما را تحریم کرده است، نشان دهیم در همین شرایط و با همین برنامه ریزی متکی به اقتصاد مقاومتی می توانیم کشور را اداره کنیم.

نوبخت ضمن ابراز امیدواری برای دفاع از حقوق ایران در عرصه جهانی، تصریح کرد: اگر بنا به هر دلیلی شرایط ما عوض نشد، حتی بدتر شود، ما برنامه ریزی متناسب با آن شرایط را هم داریم.

وی در ادامه گفت: ما اعلام کردیم که می خواهیم قانون را به درستی اجرا کنیم و قانون اجازه داده که از محل افزایش قیمت ها، 50 درصد ین خانوارها تقسیم شود، کسانی هم که با درآمدهای کمتر زندگی می کنند، به وسیله سبد غذایی به آنها کمک کنیم، به افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی، یک سبد سه ماهه اول دادیم و سبد دوم را هم داریم به شکل کارت می دهیم.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور گفت: این پول را برای بهداشت و درمان هزینه می کنیم، امری که توسط مردم در مراجعه به مراکز درمانی مشهود است.

وی افزود: امسال با توجه به تأکید رئیس جمهور بیش از 100 درصد اعتبارات شش ماهه ای که در طرح تحول سلامت می دادیم، به وزارت بهداشت داده شد.

اختصاص 5727 میلیارد تومان به تولید از محل گرانی بنزین

نوبخت در مورد اعتبارات تخصیص یافته به تولید هم گفت: بالغ بر 5727 میلیارد تومان از محل افزایش قیمت 300 تومانی بنزین در نظر گرفتیم که البته به صورت یارانه نقدی داده نخواهد شد بلکه این مبلغ به عنوان مابه التفاوت نرخ سود بانکی با نرخی که دولت برای تسهیلات اعطایی به بخش تولید در نظر دارد، در شش ماهه دوم سال هزینه می شود.

نوبخت افزود: از این مبلغ، بیش از 140 میلیارد تومان اعتبار برای تولیدکنندگان، 1200 میلیارد تومان برای صنعت و معدن، 1000 میلیارد تومان به کشاورزی، 200 میلیارد تومان برای برقی کردن چاه های کشاورزی و یکهزار و 421 میلیارد تاومان به منظور حمایت از تولید برق ارایه کرده ایم.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی رئیس جمهور در پایان با تأکید بر تعهد دولت به حمایت از تولید، گفت: دولت از واحدهای تولیدی از طریق تعهدهایی که به بانک ها داده شده و همچنین از طرح های تولیدی که بتوانند طرح توجیهی داشته باشند، حمایت می کند.
telegram 19dey.com
شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٣-٠٧-١٣٩٣, ٢١:٢٢

   

پر مبحث ترین ها