سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

شرایط در کوبانی و عراق به نفع داعش نیست

شورای امنیت سازمان ملل متحد شب گذشته در بیانیه‌ای خواستار افزایش حمایت‌های جهانی از عراق در مبارزه با گروه داعش شد. اعضای شورای امنیت ترورهای انتحاری اخیر در بغداد و شهرک‌های اطراف آن را نیز محکوم کردند.
اوضاع و احوال به نفع داعش نیست. نه در کوبانی و نه در عراق. در هر دو این جبهه ها این گروهک تروریستی دست بالا را ندارد، اگر چه هنوز داعش به طور کامل به عقب رانده نشده است و بخش‌های قابل‌توجهی از شمال عراق و نیز مناطق مرکزی سوریه را در تصرف دارد.

به گزارش فرارو، گروهک تروریستی داعش در ادامه پیش روی های خود در عراق و سوریه دو هدف عمده را برای خود تعریف کرده است.

در عراق هدف اصلی این گروهک نزدیک شدن به پایتخت با فرو ریختن دیوارهای دفاعی اطراف این شهر از طریق تصریف شهرهای نزدیک به پایتخت است.

بر همین اساس در روزهای اخیر تصرف و تسلط کامل تکریت مرکز استان صلاح الدین در شمال بغداد و الرمادی مرکز استان الانبار در غرب بغداد به اولویت داعش در عراق تبدیل شده است و عمده نیروهای این گروه در این دو شهر مشغول نبرد با ارتش عراق بوده اند.

در همین راستا همزمان بازوهای رسانه ای این گروهک برای تحقق اهدافشان با طرح شایعاتی مبنی بر اینکه فرودگاه بغداد در آستانه سقوط است سعی در عملی کردن نقشه خود برای تصرف بغداد را داشتند.

به گزارش منابع عراقی پس از اینکه به یگان‌های نظامی برای سه روز استراحت داده شده بود گروه داعش برای ایجاد رعب و وحشت در میان مردم از این مساله سوء‌استفاده کرد و شایعه‌هایی را همچون نزدیک شدن به فرودگاه بغداد یا کنترل بر منطقه عامریه فلوجه و دیگر ادعاها مطرح کرد.

با وجود این شایعات مقامات استان صلاح‌الدین در عراق می‌گویند، سربازان عراقی در پیشروی‌های خود در روز جمعه، اعضای گروهک تروریستی داعش را از زادگاه صدام حسین یعنی تکریت به عقب‌ رانده‌اند.

راعد الجبوری، استاندار صلاح الدین از آغاز آزاد سازی روستای المحزم میان تکریت و بیجی خبر داده و گفت: این اقدام در چارچوب عملیات نظامی گسترده برای آزادسازی مناطق شمال تکریت و شهرستان بیجی است که این اقدام با پوشش هوایی نیروهای عراقی و آمریکایی صورت می‌گیرد.

نیروهای ارتش عراق توانستند شهرک‌های اطراف شهر تکریت را از داعش پس بگیرند و به پیشروی خود به سمت بیجی ادامه دهند. همزمان تیم مهندسی در حال خنثی سازی مین‌ها و بمب‌های کار گذاشته شده در اطراف بیجی و راه‌های منتهی به پالایشگاه بیجی است که مانع پیشروی ارتش عراق شده است.

در انبار نیز نیروهای عراق و عشایر پیشرفت‌هایی را در اطراف استان الانبار به دست آوردند و دو حمله داعش به شمال و غرب رمادی در منطقه "تامیم" را خنثی کردند.

همزمان یک منبع در فرماندهی عملیات الانبار خاطرنشان کرد: نیروهای نظامی وارد شهر عامریه فلوجه در جنوب شهر فلوجه (62 کیلومتری غرب بغداد) شده‌اند تا به محاصره مناطق مسکونی و راه‌های اصلی در این شهر توسط داعش پایان دهند.

این در حالی است که روزهای پنجشنبه و جمعه گذشته، مناطق شیعه‌نشین بغداد در زنجیره‌ای از حملات، هدف چند بمب‌گذاری بودند. دستکم 75 نفر در این حملات کشته و ده‌ها نفر زخمی شدند. موضوعی که واکنش شورای امنیت سازمان ملل متحد را به دنبال داشت.

شورای امنیت سازمان ملل متحد شب گذشته در بیانیه‌ای خواستار افزایش حمایت‌های جهانی از عراق در مبارزه با گروه داعش شد. اعضای شورای امنیت ترورهای انتحاری اخیر در بغداد و شهرک‌های اطراف آن را نیز محکوم کردند.

با وجود سلسله بمب گذاری های ارتش آمریکا می‌گوید پایتخت عراق هنوز مورد تهدید داعش نیست. جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع امریکا (پنتاگون)، گفته است که دولت اسلامی با وجود دو حمله انتحاری شدید به بغداد، هنوز قادر به تصرف آن نیست و بغداد به این زودی سقوط نخواهد کرد.

در کوبانی نیز بمباران هوایی جنگنده‌های ارتش آمریکا، تهاجم داعش برای تصرف این شهر را متوقف کرده و به برتری مدافعان کرد این شهر انجامیده است. مدافعان کوبانی می‌گویند هم‌اکنون بخش‌های بزرگی از این شهر را در کنترل خود دارند.

"ایدریس نسان" یکی از سخنگویان مدافعان کرد شهر می‌گوید تنها بین ۱۵ تا ۲۰ درصد کوبانی در کنترل نیروهای داعش است. در حالی که تا یک هفته پیش کنترل حدود ۴۰ درصد شهر در دست این گروهک تروریستی بود.

"عصمت حسن" یکی از اعضای شورای دفاع شهر کوبانی دیروز به خبرگزاری‌های بین‌المللی گفت، دولت اسلامی واحدهایی را از مناطق مرکزی سوریه از جمله از شهرهای رقه، دیرالزور، جرابلس و منبج برای کمک به کوبانی فراخوانده است.

در همین حال سیا عبدالله، رئیس حزب اتحادیه دموکرات کردها در سخنانی اعلام کرد: مساله دیگر سقوط و یا عدم سقوط کوبانی نیست بلکه درباره داعش و حمایت نظامی است که به دست می‌آورد.

این مقام کرد عنوان داشت: کوبانی سقوط نخواهد کرد و بهترین شاهد بر این مساله مقاومت یگان‌های حمایت از مردم کرد در ظرف بیش از یک ماه است و نظام حمایت مدنی که متشکل از هزاران غیرنظامی مستقر در داخل و اطراف شهر کوبانی است از کردها در جنگ علیه داعش حمایت می‌کند.

بر این اساس شواهد و قرائن حکایت از آن دارد که اوضاع و احوال به نفع داعش نیست. نه در کوبانی و نه در عراق.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٧-٠٧-١٣٩٣, ١٠:۵۵

   

پر مبحث ترین ها