سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

روزنامه اسرائیلی:

تحریم‌های اتحادیه اروپا علیه ایران برباد می‌روند

گروه 1+5 (آمریکا، فرانسه، روسیه، انگلیس، چین و آلمان) هیچ پیشنهادی مطرح نکرده اند که دال بر ارتباط میان حل مناقشه هسته ای ایران با به رسمیت شناختن اسرائیل باشد.
نخستین مجمع ایران- اروپا که روزهای چهارشنبه و پنج شنبه در لندن برگزار شد، هدف خود را «آماده سازی سرمایه گذاری و تجارت در دوره پس از تحریم ها» عنوان کرد.

به گزارش سرویس بین الملل فرارو به نقل از جورازلم پست، دو رویداد اقتصادی به نفع ایران، هفته گذشته در اروپا به هم آمیختند تا حمله ای سخت به معماری تحریم های اروپایی-آمریکایی علیه ایران شود.

نخست مجمع ایران-اروپا که روزهای چهارشنبه و پنج شنبه در لندن برگزار شد، هدف خود را «آماده سازی سرمایه گذاری و تجارت در دوره پس از تحریم ها» عنوان کرد.

تجارت انرژی اروپا با ایران هنوز ممنوع است. قدرت های جهانی توافق کرده اند که در ازای تعدیل برنامه هسته ای ایران، بخشی از تحریم ها تعلیق شود. با این حال هنوز این توافق نهایی نشده است.

دومین رویداد که دوشنبه گذشته اعلام شد، دیدار هیات نمایندگی اقتصادی 10 نفره ایران به شهرهای هانور، برلین و هامبورگ آلمان از دوم تا ششم نوامبر است. شخصیت های تجاری ایران از میان صنایع کلیدی تحت تحریم-بخش گاز، نفت و مالی- انتخاب شده بودند. وب سایت اتاق بازرگانی ایران- آلمان می گوید «برای شرکت های علاقمند، مذاکرات مستقلی را با شرکت های ایرانی ترتیب خواهد داد.»

جورازلم پست در ادامه می نویسد: اتاق بازرگانی ایران-آلمان که یک سازمان شریک در مجمع ایران-اتحادیه اروپا بود، روز هفتم اکتبر در وب سایت خود طی سخنانی اغراق آمیز نوشت که صادرات آلمان به ایران 33 درصد افزایش یافته است.

با این حال مقاومت هایی نیز در مجمع ایران- اتحادیه اروپا وجود داشت.

بر اساس گزارش فایننشان تایمز، مارتین سورل، مدیر اجرایی شرکت تبلیغاتی وی‌پی‌پی گفت که ایران باید بحران هسته ای خود با غرب را حل کند و دولت اسرائیل را به رسمیت بشناسد. با این حال این روزنامه اقتصادی متذکر شده که در میان 300 شرکت کننده «پیام صریح سورل باعث عقب نشینی بسیاری از مخاطبان شد.»

امانوئل ناون، رئیس بخش علوم سیاسی و ارتباطات دانشکده ارتدوکس اورشلیم روز یکشنبه به جورازلم پست گفت که اظهارات سورل «از ساده لوحانه هم بدتر بود. جمهوری اسلامی ایران هرگز اسرائیل را به رسمیت نخواهد شناخت.»

گروه 1+5 (آمریکا، فرانسه، روسیه، انگلیس، چین و آلمان) هیچ پیشنهادی مطرح نکرده اند که دال بر ارتباط میان حل مناقشه هسته ای ایران با به رسمیت شناختن اسرائیل باشد.

در شرایطی که دولت اوباما در رجزخوانی های گذشته خود اعلام کرده بود مانند «یک تن آجر» روی سر شرکت هایی که تحریم های ایران را نقض کنند، خراب خواهد شد، آرامش آشکارشان باعث تقویت روانی و اقتصادی ایران شده است.

مثال دو نمایشگاه تجاری که از 17 تا 20 اکتبر در تهران برگزار شد را در نظر بگیرید. شرکت های غربی از ایتالیا، استرالیا، اسپانیا، فرانسه، انگلیس، دانمارک، آلمان و ایرلند در لیست شرکت کنندگان حضور داشتند. این رویدادهای تجاری، حوزه ماشین آلات ساخت و ساز، معدن، مصالح ساختمانی، گرمایش، بادکش و سرویس های تهویه هوا را پوشش می دهند.

آلمان- یکی از متحدان اصلی اسرائیل در اتحادیه اروپا- همچنان به تامین تجهیزات دو منظوره ای که می توان از آنها برای اهداف نظامی و غیرنظامی استفده کرد، برای ایران ادامه می دهد.

بر اساس گزارش ماه اکتبر روزنامه Tagesspiegel که به ایران ارسال می شود، طی پنج سال گذشته «ثابت» بوده است. صادرات کالاهای دومنظوره آلمان به ایران در سال 2012 افزایشی 13 درصدی داشت.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-٠٧-١٣٩٣, ٠٠:٠٢

   

پر مبحث ترین ها