سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

روس ها هم با لغو یکباره تحریم های ایران مخالفند

بازار ایران به طور کامل به تصرف شرکت های غربی در خواهد آمد و شرکت های روسی نه در طرح های فنی و نه در طرح های سرمایه گذاری نمی توانند با شرکت های غربی رقابت کنند.
نشریه وستی کافکازا نوشت: ایران و پنج بعلاوه یک تصمیم گرفته اند که تا پیش از 24 نوامبر بایکدیگر به توافق هسته ای برسند.

به گزارش سرویس بین الملل «تیک» Tik.ir، در مذاکرات هسته ای تاکنون پیشرفت هایی بدست آمده است، اما اختلافات همچنان در مورد ظرفیت غنی سازی ایران و مسائل مربوط به لغو تحریم ها پابرجاست.

الکساندر کوزنتسوف، کارشناس مسائل بین المللی معتقد است که انعقاد توافق هسته ای برای اوباما و روحانی ضرورت دارد.

وی گفت: «حسن روحانی آخرین برگ برنده ی خود را رو کرده است. او با شعار بستن پرونده هسته ای ایران، در انتخابات ریاست جمهوری پیروز شد. اگر، مذاکرات شکست بخورد، مرگ سیاسی می تواند در انتظار دولت او باشد. جامعه ایران از تحریم ها به تنگ آمده است، بنابراین، پیروزی روحانی در انتخابات ریاست جمهور کشور اتفاقی نبوده است.

به گفته ی کوزنتسوف، برای اوباما نیز، توافق هسته ای تنها دستاور واقعی وی طی هشت سال دوره ریاست جمهوری اش خواهد بود که اشتباهات دهشتناک و شکست های امریکا را باطل خواهد کرد: «مساله هسته ای ایران، هدف اصلی امریکا نیست. حتی اگر، ایران به سلاح هسته ای دست یابد نیز تهدید ناشی از آن هم برای امنیت و ثبات منطقه ای و هم منافع امریکایی ها بسیار اندک خواهد بود. ایران نمی تواند سلاح هسته ای را علیه عربستان سعودی به کار برد، زیرا، در تهران از پیامدهای احتمالی این گام به خوبی آگاه هستند. استفاده از سلاح هسته ای علیه دولت های حاشیه خلیج فارس به بروز فاجعه زیست محیطی منجر خواهد شد که در خود ایران نیز تاثیر خواهد گذاشت».

کوزنتسوف باور دارد که هدف امریکا – محروم کردن ایران از موقعیت قدرت برتر در منطقه است: «در حال حاضر، ایران – تنها کشور در منطقه خاور نزدیک است که تحت حاکمیت دولت های خارجی قرار ندارد. یعنی، این کشور سیاست داخلی کاملا مستقلی را در پیش گرفته است. حتی، دولت هایی با قوه سیاسی و مالی زیاد نظیر، ترکیه و عربستان سعودی که تلاش می کنند در سیاست خارجی، ابتکار عمل های خود را اعمال کنند، به هر صورت به نوعی با در نظر گرفتن نظریات امریکا عمل می کنند و در اقدامات خود به طور کامل آزاد نیستند. برای امریکا، کاهش نفوذ ایران در خاور نزدیک، در شرق عربی، حل و فصل کامل مساله اسد در سوریه و پایان دادن به حمایت ایران از جنبش «حزب الله» در لبنان اهمیت دارد. یعنی، محروم کردن ایران از موقعیت بازیگر مستقل».

رجب صفراف، مدیر مرکز مطالعات ایران معاصر، معتقد است که احتمال دارد، لغو تحریم های اعمالی علیه تهران به ضرر روسیه باشد: «بازار ایران به طور کامل به تصرف شرکت های غربی در خواهد آمد و شرکت های روسی نه در طرح های فنی و نه در طرح های سرمایه گذاری نمی توانند با شرکت های غربی رقابت کنند. شش ماه دیگر، ایران به موقعیتی دست خواهد یافت که سرمایه گذاری ها، تکنولوژی و قراردادهای بلند مدت بر مشی سیاسی ایران و فضای سیاسی در خود ایران تاثیر خواهد گذاشت. و این امر، برای منافع روسیه در آسیای مرکزی و در مجموع، در این منطقه، پیامدهای فاجعه آمیزی به همراه خواهد داشت. زیرا، احتمال دارد که ایران به پایگاه نخست برای امریکا و دولت های غربی و به کشوری بدل شود که ثبات و موقعیت اقتصادی روسیه را برهم زند».

صفراف معتقد است که اگر توافقنامه امضا شود و ایران به سیستم غربی ارزش ها بپیوندد، در آن صورت، در آینده نزدیک، احتمال دارد که جمهوری اسلامی ایران به رقیب جدی روسیه در طرح منابع انرژی زا بدل شود: «از طریق ایران، در اقتصاد کشورهای مشترک المنافع و فضای بعد از فروپاشی شوروی سرمایه گذاری های بزرگی انجام خواهد شد. و این امر، سطح حضور و نفوذ سیاسی ایران در آسیای مرکزی را افزایش خواهد داد».

ولادیمیر ساژین، کارمند علمی ارشد انستیتوی خاور شناسی آکادمی علوم روسیه و کارشناس مسائل ایران، معتقد است که در سندی که برای روز 24 ماه نوامبر آماده می شود، باید دو نکته اصلی ذکر شود: «نخست – درخواست از ایران برای اجرا و رعایت اصول ذکر شده در پروتکل الحاقی توافقنامه آژانس بین المللی انرژی اتمی که برنامه هسته ای ایران را به طور کامل برای آژانس بین المللی انرژی اتمی شفاف خواهد کرد. در چنین حالتی، تغییر رویکرد و انجام عمل غیر قابل قبول برای آژانس بین المللی انرژی اتمی غیر ممکن خواهد بود. نکته دوم – ترسیم الگوریتم اقداماتی نظیر لغو تحریم ها. این مساله بسیار پیچیده است. اعمال تحریم ها سهل تر از لغو آنها است. تحریم ها بسیار زیاد هستند. چگونه می توان آنها را لغو کرد؟ آیا لغو تحریم ها همانطوری که ایرانی ها بر آن پافشاری دارند، باید یکباره انجام شود ؟ هر چند من فکر نمی کنم که کشورهای اروپای غربی و روسیه با این امر موافق باشند، زیرا، وزیر امور خارجه ما اصل step-by-step را پیشنهاد کرده بود، یعنی، لغو تدریجی تحریم ها. باید مکانیسم لغو تحریم ها تدوین شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-٠٨-١٣٩٣, ١٢:۵١

   

پر مبحث ترین ها