سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مطهری در مخالفت با فرهادی:

دلیل مخالفتم رد کردن افرادی قوی تر از فرهادی به بهانه «همراهی با فتنه» است

بروز شده : ۵-٠٩-١٣٩٣, ٠۶:۴۵    نسخه چاپی    
احساس می‌کنم گفتمان اصولگرایی به خطر افتاده و لازم است از آن دفاع کنم.
نمایندگان مجلس شورای اسلامی در نشست علنی امروز 5 آذرماه خانه ملت، برای پنجمین بار از آغاز بکار دولت یازدهم، صلاحیت و برنامه‌های وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری را مورد بحث و بررسی قرار می‌دهند.

به گزارش«تابناک»، حسن روحانی رئیس‌جمهور چهارشنبه هفته گذشته 28 آبان‌ماه طی نامه‌ای به علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی «محمد فرهادی» را به عنوان پنجمین وزیر پیشنهادی دولت برای تصدی سکّان وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، به منظور کسب رأی اعتماد به خانه ملت معرفی کرد.

9:30 لاریجانی: مجلس اتهام فتنه گر به وزرای علوم پیشنهادی پیشین نزد

رئیس مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه نمایندگان افراد پیشنهادی قبلی برای تصدی وزارت علوم را فتنه گر نمی دانسته است تأکید کرد: تنها دریافت از عدم رأی اعتماد مجلس به وزرای پیشنهادی، عدم احراز صلاحیت ایشان است.

دکتر علی لاریجانی در نشست علنی امروز (چهارشنبه 5 آذرماه) مجلس شورای اسلامی، پس از نطق مخالفت علی مطهری با وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری گفت:‌آقای مطهری در سخنان خود به دو نکته اشاره کردند که لازم می دانم توضیحی در این خصوص بدهم؛ ایشان گفتند اگر مجلس به فرهادی رأی بدهد معامله ای صورت گرفته که این امر حتما نادرست است زیرا نمایندگان مجلس خودشان بررسی می کنند و ممکن است رأی بدهند یا ندهند و این کار بر حسب موضوع بررسی می شود.

نماینده مرم قم در مجلس شورای اسلامی افزود: اگر مجلس رأی ندهد، یک جور متهم شود و رأی بدهد، جور دیگری متهم شود، این کار مردانه نیست.

رئیس مجلس شورای اسلامی در خصوص نکته دوم سخنان علی مطهری تصریح کرد: آقای مطهری در صحبت خود گفتند که مجلس آن چند فرد پیشنهادی را که به مجلس آمدند و رأی نیاوردند، ‌آنها را فتنه گر می دانسته است در صورتی که من از مجموع رأی نمایندگان چنین برداشتی ندارم.

وی توضیح داد: اگر بخواهیم دریافتی از آن داشته باشیم، این است که نمایندگان آنها را احراز صلاحیت نکردند یعنی نتوانستند اطمینان کافی به این افراد داشته باشند که وزیر شوند لذا چنین اتهامی به دوستانی که معرفی شدند نزدند که فتنه گر هستند.

رئیس مجلس شورای اسلامی تأکید کرد: اینگونه بحث ها در مورد مجلس دقیق نیست.

9:24 مطهری: رای اعتماد به فرهادی، مجلس را متهم به منطق دوگانه می‌کند

نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی با اشاره به رای عدم اعتماد مجلس به دو گزینه پیشین دولت برای وزارت علوم، گفت که رای اعتماد مجلس به فرهادی مجلس را متهم به منطق دوگانه و یک بام و دو هوا می‌کند و این شائبه پیش می‌آید که خدای نکرده معامله‌ای در کار است.

علی مطهری که به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی علوم در جلسه علنی امروز (چهارشنبه) مجلس سخن می‌گفت، اظهار کرد: علت اینکه من به عنوان مخالف وزیر پیشنهادی صحبت می‌کنم این است که احساس کردم فضای مجلس در مجموع موافق وزیر پیشنهادی است در حالیکه افرادی قوی‌تر از آقای دکتر فرهادی با این معیار درست مجلس که «همراهی با فتنه خط قرمز ماست» رد شدند لذا احساس می‌کنم گفتمان اصولگرایی به خطر افتاده و لازم است از آن دفاع کنم.

وی که در میان همهمه‌های مخالفت نمایندگان به سخنان خود ادامه می‌داد، افزود: می‌خواهم با منطق اکثریت مجلس در مساله وزارت علوم صحبت کنم. می‌خواهم از حیثیت و اعتبار مجلس دفاع کنم چرا که اگر مجلس آسیب ببیند کل نظام آسیب می‌بیند.

مطهری اضافه کرد: مجلس در جریان استیضاح وزیر سابق علوم آقای فرجی‌دانا و در جریان رای اعتماد به دو وزیر پیشنهادی قبلی مهم‌ترین ملاک و معیار خود را عدم همراهی با فتنه سال 88 اعلام کرد و گفت فتنه خط قرمز ماست، نامه‌نگاری و یا تحصن مبنی بر تظلم و دادخواهی را به معنی فتنه‌گری اعلام کرد و گفت: ما به چنین کسی رای اعتماد نمی‌دهیم.


9:10 رئیس جمهور صحن مجلس را ترک کرد

رئیس جمهور دقایقی قبل پس از آنکه در دفاع از وزیر پیشنهادی علوم سخنرانی کرد، در زمان سخنرانی اولین مخالف که علی مطهری نماینده تهران بود، جلسه علنی مجلس را ترک کرد.

9:05 اسامی مخالفان و موافقان وزیر پیشنهادی علوم اعلام شد

اسامی نمایندگان موافق و مخالف وزیر پیشنهادی علوم از سوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی اعلام شد.

در جلسه علنی امروز (چهارشنبه، 5 آذر)که جلسه رای اعتماد به "محمد فرهادی" وزیر پیشنهادی علوم است، اسامی نمایندگان موافق و مخالف وزیر پیشنهادی علوم از سوی هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی اعلام شد.

محمد دهقان عضو هیات رئیسه مجلس شورای اسلامی اسامی مخالفان و موافقان را به شرح زیر اعلام کرد:

علی مطهری، علی محمد احمدی، حمیدرضا مشهدی عباسی و به عنوان نمایندگان مخالف و و محمدمهدی رهبری املشی، محمد حسین قربانی، سید مهدی هاشمی و نادران در موافقت با "محمد فرهادی" سخنرانی خواهند کرد.


8:35 رئیس‌جمهور وارد صحن علنی مجلس شد

خبرگزاری تسنیم: حجت الاسلام روحانی دقایقی پیش برای دفاع از برنامه‌های وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری وارد صحن علنی مجلس شورای اسلامی شد.

حجت‌الاسلام حسن روحانی رئیس ‌جمهور کشورمان دقایقی پیش، برای دفاع از برنامه‌های "محمد فرهادی" وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری وارد صحن علنی مجلس شورای اسلامی شد.

محمدرضا باهنر و تنی چند از نمایندگان مجلس به استقبال رئیس‌جمهور رفتند.

علاوه بر وزیر پیشنهادی دولت، محمود علوی وزیر اطلاعات، مجید انصاری معاون پارلمانی رئیس جمهور، محمدعلی نجفی سرپرست وزارت علوم، علی‌اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش، قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت، محمدرضا صادق، سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور، شهیدی محلاتی رئیس بنیاد شهید و امور ایثارگران و علی‌اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی، رئیس جمهور کشورمان را برای حضور در این جلسه همراهی می‌کنند.

8:45 رئیس جمهور: رای اعتماد به وزرا پیوند مبارکی بین مجلس و دولت است

رئیس جمهور با بیان اینکه رای اعتماد به وزرا پیوند مبارکی بین مجلس و دولت به وجود آورده است گفت: وزیر زمانی که به وزارتخانه وارد می‌شود تنها از حمایت دولت برخوردار نبوده و تایید نمایندگان را نیز به همراه دارد.

بدکتر حسن روحانی امروز چهارشنبه 5 آذرماه با حضور در نشست علنی مجلس در دفاع از محمد فرهادی پنجمین وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری گفت: مایلم در آغاز ایامی که به مجلس شورای اسلامی و به دهم آذر نزدیک می‌شویم را به نمایندگان ملت تبریک و تهنیت عرض کنم و به روح همه شهیدان مجلس به ویژه شهید بزرگوار مدرس درود و سلام بفرستیم.

رئیس جمهور ادامه داد: مجلس شورای اسلامی از آغاز پیروزی انقلاب اسلامی تاکنون و در دوار مختلف بار سنگین قانونگذاری،‌ نظارت، دموکراسی و پیگیری برای اجرای قانون، تصویب لوایح بسیار مهم و طرح‌های مهم و سرنوشت ساز، قوانین برای برنامه 5 ساله، بودجه سالانه و همچنین رای اعتماد به وزرا در ادوار مختلف که این رای اعتماد پیوند مبارکی بین مجلس و دولت به وجود آورده و وزرای ما تنها از حمایت دولت برخوردار نیستند.

وی تصریح کرد: وزیر زمانی که وارد وزارتخانه می‌شود تایید نمایندگان را به همراه دارد و همه امور بر دوش مجلس است از جمله حراست از مرزها که شما می‌دانید هر گونه تغییر درمرزها با رای بسیار بالای مجلس امکان پذیر است و قراردادها، و همه مسائل مهمی که به عنوان قرارداد بین ایران و کشورهای مختلف منعقد می‌شود حتی دادن وام و بسیاری از امور بر دوش مجلس است.

مجلس رسالت و وظیفه مهم خود در قبال ملت ایران را ادامه خواهد داد

روحانی ادامه داد: فرصت این جلسه ما نیست وگرنه اشاره می کردم که از مجلس اول تا امروز در همه موارد حساس مجلس شورای اسلامی رسالت و وظیفه بسیار مهم خود را در قبال ملت ایران به عنوان نمایندگان ملت به خوبی ایفا کرده و این مجلس هم همان مسیر را تا پایان ادامه خواهد داد.

رئیس جمهور تصریح کرد: ثمره همه این مجالس کشوری در مسیر قانون، مقررات، مردم سالاری دینی و استحکام قوای سه گانه تحت حمایت های مقام معظم رهبری و در نهایت ساختن قدرت بزرگ ملی در برابر رقبا و دشمنان است لذا امیدوارم روز به روز عظمت مجلس و نمایندگان مجلس و توفیقات شما برای خدمت به مردم شریف ایران بیشتر و بیشتر باشد.

وی در ادامه با بیان اینکه امروز برای پنجمین بار خدمت نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی رسیدم تا وزیر پیشنهادی برای وزارتخانه بسیار مهم علوم، تحقیقات و فناوری خدمت شما معرفی کنم، عنوان کرد: لازم است از همه کاندیداهای سابق و وزاری پیشنهادی سابق که قبول زحمت کردند به مجلس شورای اسلامی آمدند و توانستند رأی 70 نماینده یا 79 نماینده را در کنار خودشان داشته باشند اما در عین حال نتوانستند رأی اکثریت نمایندگان را کسب کنند،تشکر می کنم.

روحانی افزود: آنها خود را برای رضای خدا آماده کردند چون به مجلس آمدن و پشت تریبون رفتن و شنیدن آرای مخالف و موافق هم برای طرف و خانواده وی کمی سخت است و مشکلاتی را ایجاد می کند اما در عین حال آنها برای انجام وظیفه آمدند لذا من از آنها سپاسگذاری می کنم و امیدوارم در مسئولیت های دیگر بتوانند برای خدمت به مردم عزیز کشورمان ادای وظیفه کنند.

رئیس دولت یازدهم در ادامه گفت: امروز همه شما به اندازه من و چه بسا بیشتر جناب دکتر فرهادی را که برای این وزارتخانه مهم معرفی شده است، می شناسید و با سوابقی که ایشان هم در زمینه وزارت علوم و هم در زمینه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی داشته است، آشنا هستید.

رسانه ها رأی نیاوردن وزرا را به مسائلی که موجب اهانت به مجلس می شود، منتسب نکنند

وی افزود: من یک بار دیگر قبل از اینکه ویژگی های جناب آقای فرهادی را بیشتر بیان کنم می خواهم به ملت شریف ایران عرض کنم رأی نیاوردن وزرا را سایت ها و رسانه ها به مسائلی منتسب نکنند که نتیجه آن اهانت به مجلس شورای اسلامی یا نمایندگان محترم مجلس باشد.

روحانی در ادامه با بیان اینکه ما در ایران یک دموکراسی ویژه ای و غیر حزبی داریم، گفت: این دموکراسی در دنیا کمتر تجربه شده است و اگر دموکراسی ما حزبی بود و دو یا سه حزب بزرگ داشتیم و با اقلیت و اکثریت کار می کردیم و دولت و مجلس نیز از یک حزب بود معلوم بود مقداری کار آسان تر می شود اما به هر حال قانون اساسی ما این شیوه را برگزیده و ما نیز در طول این مدت این راه ادامه دادیم که البته مشکلات و ویژگی های خود را دارد و این به آن معنا نیست که ما برای آینده فکر نخواهیم کرد اما اکنون شیوه دموکراسی ما این چنین است.

رئیس جمهورهمچنین با اشاره به این مطلب که دموکراسی در آنجا که نظرات نهادهای قانونی با افکار عمومی مردم منطبق است باعث سهولت کار می شود، تأکید کرد: اما گاهی اوقات در فراز و نشیب سال های مختلف در انتخابات های گوناگون افکار عمومی مردم ایستا نبوده و در یک نقطه در چند سال پیش نمی ایستد چرا که افکار عمومی مثل نهر زلال و روان است و هر ساعت حرکت می کند که مصداق آن جمله ای است که ملاصدرا بیان می کند و آن این است که حرکت در افکار عمومی سریع تر وجود دارد.

رئیس‌جمهور پیش از این «جعفر میلی‌منفرد»، «رضا فرجی‌دانا»، «محمود نیلی‌احمدآبادی» و «فخرالدین احمدی‌دانش‌آشتیانی» را به عنوان وزیر پیشنهادی علوم به مجلس معرفی کرده بود که میلی‌منفرد نتواست از پارلمان رأی اعتماد بگیرد، اما فرجی‌دانا توانست از فیلتر بهارستان بگذرد.

پس از استیضاح فرجی‌دانا، رئیس‌جمهور «نیلی‌احمدآبادی» را به عنوان سومین وزیر پیشنهادی علوم به پارلمان معرفی کرد در حالی که عدم رأی‌آوری وی به گفته برخی نمایندگان مشخص بود.

جلسه رأی اعتماد به وی 7 آبان در صحن علنی برگزار شد و «نیلی‌احمدآبادی» تنها موفق به کسب 79 رأی موافق در مقابل 160 رأی مخالف و 7 رأی ممتنع از مجموع 246 رأی مأخوذه شد و نتوانست از فیلتر بهارستان بگذرد.

جلسه رأی اعتماد به «دانش‌آشتیانی» سه‌شنبه هفته قبل 27 آبان‌ماه در صحن علنی در حالی برگزار می‌شود که شاید در تاریخ مجالس اول تا نهم، این اتفاق کمتر افتاده باشد که طی یک ماه 3 بار جلسه رأی اعتماد برای وزیر یک وزارتخانه برگزار شده باشد.

طبق آیین‌نامه داخلی مجلس، حسن روحانی رئیس‌‌جمهور یک ساعت فرصت دارد از فرهادی دفاع کند.

سپس 2 مخالف و 2 موافق وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری به ترتیب یک نفر مخالف و یک نفر موافق، هر کدام حداکثر 15 دقیقه فرصت سخنرانی دارند، البته هر نماینده مخالف یا موافق می‌تواند تمام یا بخشی از وقت خود را به نماینده دیگری بدهد.

پس از اتمام سخنرانی مخالفان و موافقان برنامه‌های وزیر پیشنهادی، خود وزیر پیشنهادی علوم پشت تریبون قرار می‌گیرد و حداکثر 30 دقیقه فرصت دارد ضمن تشریح بیوگرافی و سوابق خود، برنامه‌هایش را ارائه دهد.

در پایان هم رئیس مجلس صلاحیت وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری را به رأی وکلای ملت می‌گذارد.

کل زمان بررسی صلاحیت محمد فرهادی 150 دقیقه معادل 2 ساعت و 30 دقیقه است، البته ممکن است برخی مخالفان از ایراد سخنرانی انصراف دهند که در این صورت موافق هم صحبت نمی‌کند و در نتیجه از این زمان کاسته می‌شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-٠٩-١٣٩٣, ٠۶:۴۵

   

پر مبحث ترین ها