سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رای مجلس رای مردم است

بروز شده : ۵-٠٩-١٣٩٣, ٠٧:٠۵    نسخه چاپی    
ما یک دموکراسی ویژه ای در ایران داریم که این دموکراسی، دموکراسی غیر حزبی است و در دنیا کمتر دیده شده است.
رئیس جمهور در جلسه رای اعتماد به وزیر پیشنهادی علوم با بیان اینکه موضع دولت در قبال مجلس همواره اخلاق، ادب و قانون خواهد بود، گفت: ما به مجلس و به آرای نمایندگان در هر شرایطی احترام می گذاریم و رای مجلس به عنوان رای مردم است.

به گزارش خبرنگار مهر، حسن روحانی در پنجمین حضور خود در مجلس شورای اسلامی برای معرفی گزینه پیشنهادی دولت جهت تصدی وزارت علوم ضمن تبریک ایامی که به مجلس شورای اسلامی تعلق دارد به نمایندگان خانه ملت گفت: به روح همه شهیدان مجلس به ویژه شهید بزرگوار مدرس درود و سلام می فرستیم.

وی افزود: مجلس از آغاز پیروزی انقلاب تا امروز در ادوار مختلف بار سنگین قانونگذاری، نظارت، دموکراسی و پیگیری برای اجرای قانون، تصویب لوایح بسیار مهم و سرنوشت ساز و طرح های بسیار مهم، قوانین مربوط به برنامه پنج ساله، بودجه سالیانه و همچنین رای اعتماد به وزرا را در ادوار مختلف به عهده داشته و این رای اعتماد پیوند بسیار مبارکی را بین دولت و مجلس به وجود می آورد.

رئیس جمهور همچنین در بخش دیگری از سخنان خود ضمن تشکر از کاندیداهای سابق وزارت علوم، گفت: از همه آنهایی که قبول کردند، به مجلس آمدند و توانستند رای 70 یا 79 نماینده را در کنار خود داشته باشند، اما نتوانستند رای اکثریت را کسب کنند، تشکر می کنم چرا که آنان برای رضای خدا آماده شدند و من از آنان سپاسگزاری می کنم و امیدوارم در مناصب دیگر بتوانند برای خدمت به مردم ادای وظیفه کنند.

وی با اشاره به ویژگی های وزیر پیشنهادی جدید دولت گفت: شما جناب آقای فرهادی را به اندازه من و یا حتی از من بیشتر می شناسید و امروز به عنوان وزیر جدید معرفی شده و سوابق ایشان در زمینه وزارت علوم، وزارت بهداشت و آموزش پزشکی است و در این زمینه دارای سابقه است.

روحانی همچنین ادامه داد: قبل از اینکه از ویژگی های فرهادی بگویم از سایت ها می خواهم که رای نیاوردن وزرا را به مسائلی منتسب نکنند که نتیجه آن اهانت به مجلس و نمایندگان باشد.

وی با اشاره به ویژگی های دموکراسی در ایران ادامه داد: ما یک دموکراسی ویژه ای در ایران داریم که این دموکراسی، دموکراسی غیر حزبی است و در دنیا کمتر دیده شده است.

روحانی گفت: البته اگر این دموکراسی حزبی بود کار از لحاظ سیاسی آسان تر بود اما قانون اساسی این شیوه را برگزیده است، مشکلات خودش را دارد و این به این معنا نیست که ما در آینده برای آن چاره ای نیندیشیم و فکری نکنیم.

رئیس جمهور با تاکید بر اینکه زمانی که نهادهای قانونی با افکار مردم پیش می روند، کار سهل تر است، گفت: افکار عمومی ایستا نیست، افکار عمومی مانند نهر زلال و روان است و افکار عمومی تغییر می کند و ما همواره باید در کنار افکار مردم باشیم. البته افکار مردم نیز از چارچوب فرهنگ دینی و مصالح ملی گرفته شده است و معمولا اکثریت مردم خطا نمی کنند.

وی با تاکید بر اینکه آخرین رفتار مردم و معیار ما باید 24 خرداد باشد، گفت: گفتمانی که در 24 خرداد مردم به آن رای دادند باید معیار ما باشد. اگر اختلاف فرد برگزیده شده با نفر بعدی یک میلیون رای بود خب می گفتیم این گفتمان ها به هم نزدیک است اما اگر گفتمانی رای آورد که رایش سه برابر نفر بعدی است، یعنی 13 میلیون اختلاف دارد این نشان از این دارد که گفتمان نفر اول مورد تایید مردم است.

رئیس جمهور با بیان اینکه امروز گفتمان اعتدال مورد قبول جامعه است، گفت: مخصوصا رهبری بر گفتمان اعتدال تاکید کردند. گفتمان اعتدال، گفتمان دین و فرهنگ بزرگ ایران است چرا که ما امت وسط هستیم.

روحانی خاطر نشان کرد: دموکراسی چهارچوب هایی دارد و همه باید در این چهارچوب ها حرکت کنیم.

وی با بیان اینکه موضع دولت در قبال مجلس همواره اخلاق، ادب و قانون خواهد بود، گفت: ما به مجلس و به آرای نمایندگان در هر شرایطی احترام می گذاریم و رای مجلس به عنوان رای مردم است.

حجت‌الاسلام روحانی در بخش دیگری از صحبت‌های خود گفت: بین مجلس و دولت آنچه قضاوت می‌کنند، خداوند بزرگ، قانون اساسی و افکار عمومی است. حکم ما بعد از خداوند، اصول قانون اساسی و افکار عمومی مردم است.

رئیس‌جمهور با تقدیر از زحمات نمایندگان مجلس شورای اسلامی، از آغاز دولت یازدهم تا به امروز، گفت: در این مدت ما در کنار هم بودیم و در مسائل مهم کشور هم امروز در کنار هم خواهیم بود.

حجت‌‌الاسلام روحانی تصریح کرد: وزیری که امروز به ما معرفی شده، دارای سوابق گسترده و زیاد از آغاز پیروزی انقلاب است.

وی جزو چهره‌های انقلابی دوران انقلاب در شهر مشهد مقدس بوده است و بعد از پیروزی انقلاب هم همواره به عنوان خادم این انقلاب خدمت کرده است.

رئیس‌جمهور با بیان اینکه مهم‌ترین معیار برای ما، خدمت به انقلاب و مردم است، گفت: فرهادی در جهاد دانشگاهی و در کمیته‌های ستاد انقلاب فرهنگی به عنوان مسئول دانشگاه فعالیت داشته و خدماتی که ایشان داشته، خیلی از گوش‌ها را شنوا کرده است. البته آقای دکتر هاشمی هم خیلی از چشم‌ها را بینا کرده است؛ انشاءالله قلب سلیم هم با شما. امیدواریم با چشم بینا، گوش شنوا و دل پاک و سلیم بتوانیم مسیر مسئولیت و راه مسئولیت را ادامه دهیم و به مقصد برسانیم.

حجت‌الاسلام روحانی خاطر نشان کرد: اینکه دکتر فرهادی در هر دو وزارتخانه (وزارت علوم و وزارت بهداشت) مسئولیت داشته‌اند، نقطه امتیازی است. درست است دو وزارتخانه داریم و وظایف آنها در قانون تفکیک شده است، اما در عین حال هر دو وزارتخانه آموزشی هستند. بنابراین باید هم هماهنگ باشند، همکاری کنند. حتی در آینده در برنامه ششم، دانشگاه جامع نیز مورد بحث و بررسی بین نمایندگان قرار گیرد.

وی افزود: فرهادی فردی انقلابی، مومن و فردی معتدل و معتقد به تحول در دانشگاه است، چرا که دانشگاه ما باید از کمیت به کیفیت برسد و دانشگاه ما باید، دانشگاه علم، آگاهی، سیاست و نه سکو برای جناح‌های مختلف سیاسی باشد و فرهادی نیز به این امر معتقد است که دانشگاه باید آرام باشد، مرکز علم باشد و دانشگاه باید با مشکلات جامعه ما توام باشد.

رئیس‌جمهور ادامه داد: اگر مشکلاتی در کشور ما در بخش‌های مختلف وجود دارد، این دانشگاه است که باید به کمک ما بیاید، چرا که ما تنها اقتصاد دانش بنیان نمی‌خواهیم، بلکه سیاست ما هم باید دانش بنیان باشد. فرهنگ ما هم باید دانش بنیان باشد. تعامل مجلس و دولت هم باید دانش بنیان باشد و حرکت قوای سه گانه هم باید دانش بنیان باشد. آنچه ما در اختیار داریم، در کنار وحی که بالاترین مسیر و هدایت است، عقل است و علم و این سه در کنار هم می‌تواند ما را به مقصد نهایی برساند و ما می‌توانیم به نقطه‌ای برسیم که کشور ایران در آینده به عنوان مرجع علمی برای منطقه و جهان اسلام باشد.

حجت‌الاسلام روحانی خاطر نشان کرد امیدوارم با شناختی که نمایندگان از فرهادی دارند و ایشان در مقاطعی، مسئولیت وزارت علوم یا بهداشت را بر عهده داشتند، با رای قاطع شما نمایندگان مجلس، از این وزارتخانه هم گره باز شود و وزیر بتواند انجام مسئولیت کند تا دانشگاه‌ها بتوانند نشاط خود را بازیابند.

وی با اشاره به روز بسیج و نیروی دریایی، گفت: من به هر دوی این نهادها تبریک می‌گویم. امام (ره) در پنجم آذر 1358 در یک سخنرانی فرمودند ما نیاز به یک ارتش 20 میلیونی داریم و حتی ایشان تاکید کردند که جوان‌های ما باید طرز استفاده از تفنگ را آموزش ببینند و گفتند ما 20 میلیون تفنگدار نیاز داریم و این موضوع بسیار مهمی است که بسیج و ارتش 20 میلیونی کلید خورد و دیدیم که در جنگ تحمیلی، بسیج نقش بزرگی ایفا کرد و امروز هم نقش بسیار بزرگی را بر دوش دارد.

رئیس‌جمهور همچنین با اشاره به خدمات نیروی دریایی ایران، گفت: در همان ماه‌های اولیه جنگ، نیروی دریایی توانست موفقیت‌های بسیار بزرگی به دست بیاورد و بعد از آذر سال 59، نیروی دریایی عراق برای همیشه درخور عبدالله حبس شد و کار ناوچه پیکان و رشادت‌های نیروی دریایی از یاد ملت ایران نخواهد رفت.

حجت‌الاسلام روحانی در پایان با فرستادن درود بر شهدای بسیج، نیروی دریایی و همچنین مجلس شورای اسلامی، از نمایندگان و هیات رئیسه مجلس برای تحمل این سخنرانی تشکر کرد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-٠٩-١٣٩٣, ٠٧:٠۵

   

پر مبحث ترین ها