سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ایران و 1+5 به توافق هسته‌ای رسیده‌اند

بزخی اظهارات مقامات کشورهای مذاکره کننده، توافق نهایی با 1+5 حاصل شده است و مسئله مذاکرات در بعد حقوقی به اتمام رسیده است و مابقی مذاکرات برای حل پاره‌ای از مباحث که سیاسی خوانده می‌شود


سایت اعتدال به نقل از منابع آگاه مدعی شد:آنچه که از هم اکنون به طور قطعی می توان گفت توافق نهایی صورت گرفته است و دولت آمریکا نیز متعهد شده است با رفع موانع سیاسی داخلی خود، تا قبل از پایان دور دوم تمدید مذاکرات هسته‌ای، رسمی شدن موافقت‌نامه را اعلام نماید.


بیش از یکسال از مذاکرات فشرده تیم هسته ای جمهوری اسلامی با قدرت‎های جهانی می‌گذرد و در بین فشار لابی صهیونیستی و سعودی بر 1+5 که سبب اصلی عدم تفاهم سیاسی آمریکا شد و فشار کاسبان تحریم بر دولت یازدهم بر هیچ کس پوشیده نیست.

یک مقام آگاه در گفت‌وگو با خبرنگار اعتدال، با توجه به محتوای توافق ایران و 5+1 و بزخی اظهارات مقامات کشورهای مذاکره کننده، توافق نهایی با 1+5 حاصل شده است و مسئله مذاکرات در بعد حقوقی به اتمام رسیده است و مابقی مذاکرات برای حل پاره‌ای از مباحث که سیاسی خوانده می‌شود، است.

این مقام آگاه با بیان اینکه زمان امضای توافقنامه‌ نهایی، دقیقا معلوم نیست، افزود: مشکل از طرف ایرانی و بقیه کشورهای 1+5 به جز آمریکا برطرف شده است که آنها نیز با توافق نهایی کنونی مشکلی ندارند و در این بین تنها مقامات آمریکایی ها هستند که به لحاظ ملاحظات داخلی خود، به دنبال فرصت مناسب هستند.

وی همچنین افزود: آنچه که از هم اکنون به طور قطعی می توان گفت توافق نهایی صورت گرفته است و دولت آمریکا نیز متعهد شده است با رفع موانع سیاسی داخلی خود، تا قبل از پایان دور دوم تمدید مذاکرات هسته‌ای، رسمی شدن موافقت‌نامه را اعلام نماید.

این مقام با اشاره به ناراحتی روسها از نهایی شدن توافقنامه هسته ای ایران، اظهار داشت: متاسفانه تیم مذاکره روسیه و وزیر امورخارجه این کشور در مذاکرات اخیر وین رفتار مناسبی نداشتند و با تشکیک بر سر کیفیت سوخت تولید شده داخل ایران برای استفاده در نیروگاه هسته‌ای بوشهر، عملا برای مساله غنی سازی در خاک کشورمان، سنگ اندازی کردند که البته در پی تماس تلفنی رئیس جمهور با پوتین، روسیه از مواضع خود تقریبا عقب نشینی کرد.

وی درپایان خاطر نشان کرد تیم‌های مذاکره کننده کار حقوقی خود را تمام کرده و در مدت باقی مانده درصدد رفع مانع‌تراشی‌های دلواپسان داخلی و بین المللی توافق هسته ای در کشورهای خود هستند که از معروفترین این مخالفان می‌توان به گروه آیپک، لابی های سعودی و عربی که تلاش بسیار داند تا جلوی انزوای بیشتر خود در منطقه را بگیرند و همچنین برخی کاسبان تحریم در داخل اشاره کرد. البته هم ایران و هم آمریکا ابتکار خاصی برای پایان کار تدبیر کرده‌اند.

 

--------------------

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠٩-١٣٩٣, ١٩:۵٢

   

پر مبحث ترین ها