سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

هاشمی رفسنجانی:

اگر عقل و تدبیر بر جهان حاکم بود، تروریسم افزایش نمی یافت

آماده ایم تا بنایی را که حضرت عالی و مسوولان سابق شوروی گذاشتید، ادامه دهیم چرا که همه مفاد قراردادهای آن زمان در جهت منافع دو کشور بوده است.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام گفت: اگر عقل و تدبیر بر تصمیم گیری ها حاکم بود و سیاسی کاری بر روند اتخاذ این تصمیمات سایه نمی انداخت، امروز گروه های تروریستی که آینده جهان را تهدید می کنند، افزایش نمی یافتند.
 
به گزارش خبرنگار سیاسی ایرنا از «روابط عمومی مجمع تشخیص مصلحت نظام»، آیت الله اکبر هاشمی رفسنجانی امروز در دیدار سفیر روسیه در جمهوری اسلامی ایران، با اشاره به اهمیت تعامل، تفاهم و گفت وگو بین کشورهای جهان برای حل مسایل سیاسی منطقه ای و بین المللی، افزود: هر مقدار که مشکلات سیاسی دامن جامعه جهانی را می گیرد، باید دیدارها، مذاکرات و گفت وگوها برای حل این مسایل به ویژه بین کشورهای دوست بیشتر شود.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به سوابق همکاری های تهران و مسکو برای حل معضلات منطقه ای و بین المللی، ادامه داد: زمینه برای گسترش همکاری ها بین دو کشور در همه حوزه های سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و اجتماعی وجود دارد.

هاشمی رفسنجانی با اظهار تاسف از شرایطی که در اوکراین، سوریه، افغانستان و عراق به وجود آمده، گفت: اگر عقل و تدبیر بر تصمیم گیری ها حاکم بود و سیاسی کاری بر روند اتخاذ این تصمیمات سایه نمی انداخت، امروز شاهد افزایش چشمگیر گروه های تروریستی که آینده جهان را تهدید می کنند، نبودیم.

وی با تشریح تاریخ همکاری های ایران و روسیه از زمان پیروزی انقلاب اسلامی و تداوم آن در فراز و نشیب اتفاقات 36 سال گذشته اظهار داشت: ایران و روسیه باید با تکیه بر مواضع مشترک و توجه به جایگاه خود در جامعه جهانی در موضوعات موضع گیری کنند.

رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام به ظرفیت همکاری های تهران ـ مسکو اشاره کرد و ادامه داد: همسایگی، مرز مشترک در دریای خزر و همچنین منابع غنی دو کشور بهترین زمینه برای تقویت روابط و مقابله با تحریم های غرب است.

 

** تحریم برای کشورهای دارای منابع خدادادی تاثیر ندارد

سفیر فدراسیون روسیه نیز در این دیدار با ابراز خرسندی از حضورش در ایران و با تقدیر از نقش تاریخی هاشمی رفسنجانی در از سرگیری و گسترش روابط ایران و روسیه، گفت: آماده ایم تا بنایی را که حضرت عالی و مسوولان سابق شوروی گذاشتید، ادامه دهیم چرا که همه مفاد قراردادهای آن زمان در جهت منافع دو کشور بوده است.

«لوان جاگاریان» با تشریح مواضع کشور متبوع خویش درباره مسایل هسته ای، افزود: ما از یک طرف عضو گروه 1+5 هستیم و از طرف دیگر شرکای غربی خود را تشویق می کنیم که مواضع واقع بینانه ای در قبال برنامه هسته ای ایران بگیرند.

وی با توجه به شکست سیاست تحریم غرب علیه ایران و روسیه تصریح کرد: تحریم برای کشورهایی که سرشار از منابع خدادادی هستند، تاثیر ندارد و عاقلانه این بود که غربی ها بجای تحریم، به گفت وگو روی می آوردند.

«جاگاریان» درخصوص آینده روابط ایران و روسیه نیز گفت: منافع دو ملت اقتضا می کند که روابط تهران-مسکو گسترش یابد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-١٠-١٣٩٣, ٢١:۴٩

   

پر مبحث ترین ها