سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

لاریجانی:

تمرین می کنیم تا اقتصادمان مبتنی به نفت نباشد

کشورهای اسلامی منابع انرژی بسیار ارزشمند دارند و کمتر کشورهای دیگری چنین سرمایه ای را دارا می باشند.

رییس مجلس شورای اسلامی با انتقاد از برخی کشورها که تصور می کنند پایین آمدن قیمت نفت کشورهای اسلامی را دچار ضرر می کند، تصریح کرد: این کشورهای خیال پرداز سخت اشتباه می کنند چرا که ما در حال تمرین هستیم تا اقتصادمان مبتنی به نفت نباشد.

به گزارش خبرنگار ایرنا؛ 'علی لاریجانی' شامگاه یکشنبه در آیین اختتامیه پنجمین دوره مسابقات قران کریم دانشجویان مسلمان، به ظرفیت ها و مشکلات در جهان اسلام اشاره کرده و به تبیین آنها پرداخت .

وی ادامه داد: جهان اسلام ظرفیت های بسیار خوبی دارد که شاید در گذشته این قدر مهیا نبوده است و البته مشکلاتی نیز در پیش رو وجود دارد.

رییس مجلس شورای اسلامی، افزایش افراد صاحب نظر و دانشمند و گسترش علم و دانش و عقلانیت را از جمله ظرفیت های جهان اسلام دانست و گفت: توجه به عقلانیت و دانش در کشورهای اسلامی بسیار بیشتر شده است و شاهد هستیم حتی در کشورمان نیز رشد علمی به طور فزاینده ای گسترش پیدا کرده است.

لاریجانی افزود: در مصر، سوریه، الجزایر، مالزی و بسیاری از کشورهای اسلامی علم گسترش پیدا کرده و این سرمایه ارزشمند محسوب می شود.

وی ادامه داد: کشورهای اسلامی منابع انرژی بسیار ارزشمند دارند و کمتر کشورهای دیگری چنین سرمایه ای را دارا می باشند.

رییس مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: تفکر اسلامی که در توده ملت ها وجود دارد و قلوب مسلمانان را پیوند می دهد ظرفیت بزرگی است.

لاریجانی با بیان اینکه منابع غنی و ارزشمند انرژی دنیا نیز در اختیار کشورهای مسلمان است، افزود: توجه به معنویت و توحید و آخرت در میان جوامع اسلامی امروز یک فضیلت بزرگ است اما جای تاسف دارد که این کشورها خود شأن و جایگاه خود را نمی دانند و متاسفانه از آن بهره نمی برند و این به شدت تاسف بار است.

لاریجانی ادامه داد: برای استفاده از این ظرفیت ها مشکلاتی وجود دارد؛ یکی این که دل در گرو کشورهایی دارند که از خارج از جهان اسلام هستند و به جای استفاده از ظرفیت های خود به ظرفیت های آن ها توجه می کنند و تاسف بارتر این که با گفته آن ها در میان خود و بین مسلمانان تفرقه ایجاد می کنند و این کجای مبانی توحیدی ماست.

وی افزود: حال این سوال مطرح است که چرا مسلمانان نباید قدرتمند باشند و چرا نباید در سطح اول زندگی کنند. کجای عزت اسلامی گفته است که مسلمانان به این شکل زندگی کنند و هرقدرتی برای آن ها تعیین تکلیف کند و این نکته مهم است که مسلمانان باید براساس دموکراسی دینی و بر مبنای اصول قرآنی متعالی در سطح بالایی از زندگی باشند.

رییس مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه مشکل دیگر مسلمانان ایجاد اختلاف و تفرقه افکنی میان آنان است، گفت: جای تاسف دارد که برخی کشورها به این تفرقه ها دامن می زنند.

وی ادامه داد: مگر همه مسلمانان در یک کتاب و یک آیین و یک روش و یک قبله نیستند، پس چرا این قدر بر تفرقه تاکید می کنند و چرا به جای استفاده از ظرفیت های درونی جهان اسلام به دنبال ایجاد نفاق و فاصله هستند و این همه عوامل وحدت را کنار می گذارند و به سمت جزییات تفرقه انگیز می روند.

لاریجانی خاطرنشان کرد: باید مشخص شود که چرا جهان اسلام به جای استفاده از ظرفیت های اقتصادی خود به سراغ ظرفیت کشورهای خارج از جهان اسلام می روند، تاسف بارتر این که از منابع خود علیه منافع مسلمانان استفاده می کنند.

لاریجانی گفت: اگر بخواهیم از همه این فتنه ها عبور کنیم تنها و تنها یک راه داریم و آن هم رجوع به قرآن و مفاهیم قرآنی است و راه عبور از فتنه ها تنها نگاه توحیدی و قرآنی است و مسلمانان باید بدانند هیچ نفعی برای آن ها بزرگ تر از وحدت، مودت و برادری و برابری نیست.

رییس مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: امید است خداوند در این ایام مبارک نگاه با لطفی بر امت اسلامی داشته باشند تا به این ترتیب از ستم دور شده و راه اخوت و همبستگی را در پیش بگیریم.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۵-١٠-١٣٩٣, ١٠:١٧

   

پر مبحث ترین ها