سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

موج افراط گرایی دامن چین را هم گرفت

بروز شده : ۵-١١-١٣٩٣, ١٧:۵۴    نسخه چاپی    
انتشار اخبار مربوط به پیوستن گروهی از چینی های دارای عقاید افراطی به گروه تروریستی داعش، زنگ خطر را برای دولت چین به صدا در آورد و باعث به چالش کشیده شدن امنیت و ثبات این قدرت نوظهور اقتصادی در عرصه جهانی شد.

به گزارش ایرنا  بازتاب خبرهای مربوط به پیوستن صدها چینی به گروه های تروریستی در عراق و سوریه برای این کشور که همواره نگران افکار و اندیشه های افراط گرایان و سیاست های دوگانه غرب در قبال تروریسم بوده، به بروز نگرانی ‎هایی برای دولتمردان و اقشار مختلف مردم منجر شد.

 

نگرانی دولتمردان چینی زمانی بیشتر می شود که شواهدی دال بر بازگشت پیکارجویان چینی ملحق شده به گروه داعش، به خانه دیده می شود.

 

چین در چند سال اخیر با اجرای سیاست های اقتصادی گسترده و برقراری ارتباط با جهان، به قطب دوم اقتصاد دنیا پس از آمریکا تبدیل شده، یکی از کشورهایی است که از گزند حملات افراط گرایان در امان نبوده است.

 

فعالیت گروه های افراطی در چین در دو سال اخیر بیش از 400 کشته و صدها زخمی داشت و دولت مرکزی چین تلاش های گسترده ای را برای مهار فعالیت این گروه ها که آنان را «تروریست» می نامد، بکار بسته است.

 

پکن معتقد است «جنبش ترکستان شرقی» نه تنها در داخل چین دست به اقدامات تروریستی زده و تاثیرات منفی بر امنیت ملی و ثبات اجتماعی گذاشته، بلکه با تروریست های بین المللی نیز همکاری کرده و امنیت و ثبات منطقه و جهان را هم در معرض تهدید قرار داده است.

 

خبر پیوستن بیش از 300 تبعه چینی به گروه تروریستی داعش در ماه های اخیر باعث شد دولت مرکزی به خوبی خطر گسترش موج افراط گرایی را حسن کند و به فکر برنامه ریزی مناسب تر جهت مقابله با آن باشد.

 

 

اما آنچه کارشناسان از آن به عنوان نگرانی آینده چین یاد می کنند، گسترش «موج جدیدی از تروریسم» در این کشور با خاتمه نبردها در سوریه و عراق است.

 

 

19 ژانویه، نیروهای دولتی چین در یک عملیات دو روزه موفق شدند از خروج شبه نظامیان سین کیانگی از کشور، جلوگیری کنند.

 

گروهی از پیکارجویان ایغور در نظر داشتند 27 آبان ماه از شهرک «پینگ ژیانگ» واقع در استان «گوانگشی»، با عبور از مرز، خود را به ویتنام برسانند. دو تن از آنها در هنگام حمله به مرزبانان، کشته و دو تن دیگر دستگیر شدند. یکی از آنها متواری شد. اما روز بعد، او نیز توسط پلیس و با حضور موثر مردم، دستگیر شد.

 

هفته گذشته نیز در شانگهای یک باند تبهکار کشف شد که قصد داشت افراد مرتبط با فعالیت های تروریستی را با گذرنامه جعلی ترکیه ای از کشور خارج کند. آنها در نظر داشتند به شبه نظامیان داعش، در مناطق سوریه، عراق و پاکستان، ملحق شوند.

 

علاوه بر این، کارشناسان وجود یک شبکه زیرزمینی جذب مزدور برای داعش در چین را چون دیگر کشورهای واقع در آسیای مرکزی، آسیای جنوبی و اروپایی غربی تایید می کنند.

 

 

«یاکوف برگر» یکی از کارشناسان موسسه خاور دور معتقد است که چین به زودی با چنین معضلی روبرو خواهد شد و برای در امان ماندن از خطرات این افراد، دولت پکن چاره ای جز ایجاد مانع برای بازگشت این افراد به داخل کشور ندارد.

 

وی تروریست را یک واقعیت بین المللی می داند که به مکان خاصی تعلق نداشته، بلکه همه کشورها را با خود درگیر کرده است.

 

 

نگرانی چین در این زمینه را می توان در سخنان سخنگوی وزارت امور خارجه این کشور که اعلام کرد، پکن آماده همکاری با همه کشورهای در مقابله با تروریسم است، به خوبی مشاهده کرد.

 

«هوا چون اینگ» در سخنانی که امروز - شنبه - در رسانه های چین بازتاب داشت، بار دیگر بر موضع پکن برای مبارزه با تروریسم تاکید کرد و گفت: چین مایل است همکاری های عملی خود را با جامعه بین المللی جهت مقابله با تروریسم تقویت بخشد.

 

وی با اعلام اینکه مواضع چین در مخالفت با گروه های افراطی کاملا روشن و شفاف است، یادآور شد: تروریسم به هر شکل ممکن، دشمن جامعه جهانی است و نابودی چنین پدیده ای، نیازمند عزم بین المللی است.

 

او در عین حال از جامعه جهانی و همه کشورها خواست به طور کامل قطعنامه 2178 شورای امنیت سازمان ملل متحد را رعایت و به طور مشترک با فعالیت های فرامرزی تروریست ها مقابله و از صلح و امنیت منطقه و جهان دفاع کنند.

 

بنابراین با فضای ایجاد شده مبنی بر گرایش تندروهای چینی جهت پیوستن به صفوف گروه های تروریستی به ویژه داعش، می توان گفت که زنگ خطر برای چین به صدا در آمده و این کشور باید به فکر تدابیر امنیتی جدی تری باشد.

 

کنترل بیشتر مرزها و گسترش همکاری های امنیتی با دیگر کشورها، به ویژه کشورهای همسایه از جمله راهکارهایی است که بسیاری از کارشناسان مسائل امنیتی نسبت به آن اتفاق نظر دارند.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۵-١١-١٣٩٣, ١٧:۵۴

   

پر مبحث ترین ها