سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

توافق هسته‌ای دیگر به خواست سیاسی بستگی دارد

واقعیت این است که اگر توافقنامه ای به دست آمد، آن وقت همه در سرتاسر جهان می توانند این توافق را ارزیابی کنند.

باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا در تازه ترین اظهارات خود پیرامون مذاکرات هسته ای با ایران ضمن بیان این مطلب که مذاکرات به مرحله تصمیم گیری نزدیک شده است، اظهار داشت: من فکر نمی‌کنم که تمدید بیشتر مذاکرات مفید باشد چون موضوعات باقیمانده فنی نبوده بلکه این موضوع به خواست سیاسی بستگی دارد.

به گزارش فرارو، باراک اوباما رئیس جمهور امریکا امروز و در کنفرانس خبری مشترک با "آنگلا مرکل" صدر اعظم آلمان اعلام کرد که مذاکرات هسته‌ای به مرحله تصمیم‌گیری نزدیک شده است. وی درادامه خاطرنشان کرد: من فکر نمی‌کنم که تمدید بیشتر مذاکرات مفید باشد چون موضوعات باقیمانده فنی نبوده بلکه این موضوع به خواست سیاسی بستگی دارد.

رئیس جمهور امریکا در بخش دیگری از سخنان خود نیز به اختلاف نظر خود با نتانیاهو پیرامون موضوع هسته ایران اشاره کرد و با کنایه به نخست وزیر اسرائیل گفت: مرکل هرگز دو هفته قبل از برگزاری انتخابات در آلمان درخواست سفر به واشنگتن نخواهد کرد.

رئیس جمهور امریکا همچنین در مصاحبه ای مفصل با پایگاه خبری «ووکس» که امروز منتشر شد اعلام کرد قدرتهای غربی در جریان گفتگو ها به دنبال توافقی هستند که اجازه فعالیت صلح آمیز هسته‌ای را به ایران می‌دهد ولی تضمین می‌کند که ایران به سلاح هسته‌ای دست نمی یابد.

اوباما در این گفتگو ضمن تاکید بر پایبندی ایران به مفاد توافقنامه موقت افزود: «ایران برای اولین بار دارد جدی مذاکره می کند و تا الان در مذاکرات امتیازات واقعی داده اند. ما برای اولین بار توانسته ایم برنامه آن ها را متوقف کنیم و در واقع برخی از عناصر این برنامه را، از جمله ذخایر اورانیوم با غنای بالا، به عقب بازگردانیم. بنابراین، در حالی که هیچ کس، از جمله آژانس های اطلاعاتی ما، موساد و دیگران، انکار نمی کنند که ایران در حال حاضر به توافق پایبند است، دادن دو تا سه ماه وقت برای سنجیدن تمام راهکارهای دیپلماتیک، ضرری به ما نمی زند. وقتی در حال مذاکره هستیم، آن ها پنهانی در حال ساخت سلاح نیستند. برای ما، 2، 3 ماه زمان دادن، معقول به نظر می رسد.»

رئیس جمهور آمریکا همچنین در دفاع از راهبردش در قبال ایران، گفت: «آنچه که من گفته ام، این است که توافقی که به آن دست یافتیم، توافق موقتی که به واسطه رژیم تحریم های شدیدی که شکل دادیم، بهترین فرصت را برای حل مسئله هسته ای ایران بدون توسل به زور، فراهم کرده است.»

وی در ادامه شکل گیری انقلاب های عربی و همچنین بحران سوریه را از دلایل حضور آمریکا در منطقه برشمرد و بار دیگر در رابطه با پرونده هسته ای ایران و اهداف تعیین شده از سوی کاخ سفید در خاورمیانه، گفت یکی از این اهداف «ادامه جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای بود. ما از ابزار تحریم ها استفاده کردیم تا ببینیم که آیا می شود در این مسئله به یک گشایش دیپلماتیک دست یافت یا نه.»

رئیس جمهور آمریکا سپس در رابطه با اینکه چطور می توان بحران های خاورمیانه و آنچه او اختلافات فرقه ای خواند را حل کرد، گفت: «اگر بتوانیم در بازیابی دولتی چندفرقه ای و کارا در عراق پیشرفت کنیم و اگر بتوانیم گشایشی دیپلماتیک با ایران داشته باشیم، فکر می کنم که آنوقت مبنای لازم برای حرکت به سمت ثبات بیشتر را خواهیم داشت.»

اوباما در بخش دیگری از این مصاحبه بار دیگر اتهامات خود علیه ایران را تکرار کرد، اما به دفاع از سیاست خارجی اش در قبال تهران پرداخت. وی در این رابطه گفت: «به درستی نسبت به ایران سوءظن وجود دارد. ایران از تروریسم دولتی حمایت کرده است. این کشور به طور مداوم، در عالی ترین سطوح، اظهارات ضداسرائیلی رقت آوری مطرح کرده است.»

وی افزود: «این کشور مردم خود را سرکوب کرده و مدارک روشن و غیرقابل انکاری هست که نشان می دهد آن ها در گذشته برای ایجاد یک برنامه تسلیحاتی و مخفی کردن آن، تلاش کرده اند. خوب این جزو معلومات است. می شود درک کرد که چرا افراد هم اینجا و هم در دیگر نقاط جهان، نگران هستند.»

برخی به کمتر از نظام ایران راضی نیستند

رئیس جمهور آمریکا در ادامه در رابطه با طرح افزایش تحریم های ایران که از سوی "رابرت منندز" سناتور دموکرات و "مارک کرک" سناتور جمهوری خواه به کمیته بانکداری سنا رفته، گفت: «برخی افراد را می بینید که بدبین هستند و می‌گویند که خوب بگذارید تحریم ها را کمی بیشتر کنیم و آن ها را کمی بیشتر در تنگنا قرار دهیم، چراکه آن ها در هر توافقی حقه می زنند و نمی توانیم به آن ها اعتماد کنیم و قرار است یک توافق بد به دست آید. من همه این ها را درک می کنم.»

وی افزود: «پیام من این است که ما باید گزاره های خود را بسنجیم. واقعیت این است که اگر توافقنامه ای به دست آمد، آن وقت همه در سرتاسر جهان می توانند این توافق را ارزیابی کنند. همه می توانند مشخص کنند که آیا این توافق می تواند ایران را از رسیدن به یک سلاح هسته ای بازدارد یا نه؟ اگر پاسخ آری بود، خوب این یک توافق خوب است. اگر هم پاسخ نه بود، آنوقت این توافقی نیست که من بخواهم امضا کنم. برخی جدل های فنی وجود دارد، که بخشی از آن به این واسطه است که برخی فقط با تغییر رژیم ایران، راضی می شوند. آن ها حتی به این ایده که ایران فناوری هسته ای یا دانش هسته ای داشته باشند، راضی نیستند.»

اوباما در رابطه با شعار انتخاباتی اش که گفته بود با کشورهایی نظیر ایران مستقیما وارد مذاکره می شود، گفت: «خوب، ما مذاکرات مستقیم داریم. این دقیقا کاری است که الان داریم انجام می دهیم. ما داریم گزاره هایمان را می سنجیم. مت (مجری)، سوال اینجاست که آیا ایران به جامعه بین الملل که نشان داده این راهبردی منصفانه است که این امکان را به ایران می دهد تا بار دیگر به جامعه بین الملل بازگشته و ثابت کند که به دنبال سلاح هسته ای نیست، آری می گوید یا نه.»

رئیس جمهور آمریکا در پایان اظهاراتش در مورد ایران گفت: «نهایتا می توان اینطور جمع بندی کرد که نمی توانیم تضمین کنیم که تمام نیروهای داخل ایران، آنچه را که باید برای ایران توافقی خوب به نظر آید، بپذیرند. نمی توانیم تضمین کنیم که آن ها تصمیمی منطقی اتخاذ کنند، همانطور که نمی توان تضمین کرد که آقای (ولادیمیر) پوتین تصمیماتی منطقی در رابطه با موضوعی چون اوکراین بگیرد.»

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-١١-١٣٩٣, ٠٩:۵٨

   

پر مبحث ترین ها