سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

رئیس مجلس:

رهبری از ایجاد توافق هسته ای میان ایران و 1+5 حمایت کرده است

توافق هسته ای ایران باید عزتمندانه، توام با حفظ دستاورهای هسته ای و زمینه ساز رشد و شکوفایی این صنعت در کشور شود

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: توافق هسته‌ا‌ی ایران باید عزتمندانه، توام با حفظ دستاورهای هسته‌ای و زمینه ساز رشد وشکوفایی این صنعت درکشورباشد و همچنین برخی مشکلات اقتصادی ایجاد شده توسط تحریم‌های ظالمانه غرب را خنثی کرده و از سد راه بردارد.

علی لاریجانی صبح چهارشنبه در مراسم گرامی‌داشت 22 بهمن که در میدان نقش جهان اصفهان برگزار شد گفت: مردم اصفهان را انقلابی و همیشه در صحنه خواند و اظهار کرد: حضور چشمگیر مردم ایران در راهپیمایی 22 بهمن نشانه حساس بودن آحاد ملت نسبت به سرنوشت سیاسی و اجتماعی آنها به ویژه در شرایط امروز ایران و منطقه است.

لاریجانی در بخش دیگری از سخنان خود با مورد توجه قرار دادن مساله هسته‌ای ایران تصریح کرد: حضور جدی ملت در سرنوشت سیاسی خود در انتخابات مختلف کشور نشان‌دهنده تثبیت مردم سالاری در بطن نظام جمهوری اسلامی ایران است با این وجود مردم غیور و همیشه در صحنه ایران باید به این مساله نیز توجه کنند که امروز عرصه هسته‌ای کشور به حضور یکپارچه آنها همچون همیشه نیازمند است.

وی خاطر نشان کرد: امروز مساله هسته ای ایران که غرب سالها است به بهانه آن به طور جدی با ملت ایران به ستیزه برخواسته نیاز به توجه گسترده مردم دارد، حضور گسترده ملت در راهپیمایی 22 بهمن اراده ملت را در حفظ دستاوردهای هسته ای ملی به رخ جهانیان خواهد کشید.

رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به رویکرد سیاستمداران نظام در مورد مساله هسته ای ایران گفت: از ابتدای شکل گیری مباحث هسته ای جمهوری اسلامی ایران همواره اعلام کرد که راه حل سیاسی تنها راهکار ممکن برای برطرف سازی مناقشات اتمی ایران است چرا که بر اساس فتوای مقام معظم رهبری ملت و دولت ایران هیچ گاه به دنبال دستیابی به سلاح هسته ای نبوده و نخواهند بود.

لاریجانی افزود: این غرب است که گاه گاهی میز مذاکره را ترک می کند و با توسل به زبان زور برای رسیدن به خواسته ها و امیال زیاده خواهانه خود و نفی تکنولوژی صلح آمیز هسته ای ایران تلاش می کنند و در این میان همواره حمایت ها و پشتیبانی های ملت از تیم دیپلماسی و متخصصان هسته ای کشور عامل پیشبرد مقاصد هسته ای ایران بوده است.

وی با تاکید بر اینکه امروز هیچ مسئول ایرانی مخالف انجام توافق هسته‌ای نیست، تصریح کرد: امروز برخی ممکن است با برقراری توافق هسته‌ای موافق نباشند و این یک مساله طبیعی در جامعه‌ای است که به دموکراسی و تضارب آرا معتقد است با این وجود رهبری، کارگزاران نظام و همه قوا از ایجاد توافق هسته ای میان ایران و 1+5 حمایت کرده و استقبال می کنند.

رییس مجلس شورای اسلامی در عین حال درباره شروط رسیدن به توافق اظهار کرد: توافق هسته ای ایران باید عزتمندانه، توام با حفظ دستاورهای هسته ای و زمینه ساز رشد و شکوفایی این صنعت در کشور شود و همچنین برخی مشکلات اقتصادی ایجاد شده توسط تحریم های ظالمانه غرب را خنثی کرده و از سد راه بردارد تنها در چنین شرایطی است که توافق هسته ای ایران با نمایندگان کشورهای 1+5 را می توان خوب دانست.

وی خطاب به آمریکا و دیگر کشورهای گروه 1+5، گفت: اگر از دو چیز پرهیز کنید موفق به برقراری توافق خوب و قابل قبولی با ایران خواهید شد، باید مبنای گفت‌وگوهای خود را بر مقررات بین‌المللی استوار کنید و دست از فریب‌کاری و کارشکنی با ایران بردارید، همچنین لازم از وضع ضوابط ظالمانه علیه ایران دست بکشید و بدانید که ملت همیشه در صحنه ایران به این شگردها پاسخ‌های کوبنده‌ای خواهد داد.

وی ادامه داد: غرب نباید در جریان مذاکرات هسته‌ای نیازهای خود را به عنوان امتیاز به ایران بفروشد چرا که در ایران برای این مسئله خریداری وجود ندارد.

وی تصریح کرد: ایران بیش از غرب و کشورهای مستکبر جهانی از شرایط منطقه و نیازهای این کشورها آگاه است. بنابراین ضرورتی ندارد کشورهای خودخواه جهانی وقت و انرژی خود را صرف وضع تحریم‌ها علیه ایران کرده و به صورت تصنعی این مسأله را بزرگ جلوه دهد، چرا که ملت بزرگ ایران و مذاکره کنندگان مذاکرات هسته‌ای کشور به خوبی نسبت به این‌گونه سیاست‌ها آگاه هستند.

وی با اشاره به اظهارنظر اخیر یکی از مقامات آمریکایی در خصوص ترک میز مذاکره در صورت عدم رسیدن به توافق تا مدت تعیین شده، تصریح کرد: ایران در مقابل سیاست‌های شما هیچ گاه میز مذاکره را ترک نمی‌کند چون منطق دارد و به همین دلیل نیازی به استفاده از زبان تهدید نمی‌بیند، برای ایران وقت گذرانی نیست و همان گونه که مقام معظم رهبری فرموده‌اند کلیات و جزئیات مذاکرات هسته‌ای ایران می‌تواند در یک جلسه نهایی شده و به نتیجه برسد، ملت ایران همواره ثابت کرده است که زبان تهدید دشمن را با صلابت پاسخ می‌گوید.

وی مسأله امنیت و آرامش کشور را مورد توجه قرار داد و تأکید کرد: از بدو پیروزی انقلاب تاکنون دشمنان و بیگانگان همه دسیسه‌ها و دشمنی‌های خود را در برابر ملت ایران بکار گرفته اند اما مردم همیشه در صحنه ایران پایداری خود را در مقاطع مختلف ثابت کرده‌اند و امروز در این آشفتگی امنیتی که در منطقه مشاهده می‌شود ایران امن‌ترین کشور خاورمیانه است.

رئیس مجلس شورای اسلامی یکی از دلایل استقبال غرب از حل مسأله‌ای ایران را نیاز آنها به قدرت منطقه‌ای ایران تلقی کرد و افزود: ایران اسلامی تنها کشور خاور میانه است که توان ایجاد امنیت در منطقه را به عنوان ام‌القرای جهلان اسلام دارد و به همین دلیل نیز تثبیت امنیت در کشور جز اولویت‌های نظام شمرده می‌شود، با این وجود ایجاد امنیت در کشورهای پیرامونی و منطقه‌ای نیز به عنوان اولویت دوم مورد توجه است.

وی به حمایت ایران از کشورهای عراق،‌ فلسطین،‌ سوریه و... برای یاری رساندن به آنها در زمینه حل مشکلات پیش رو در سال‌های گذشته اشاره و خاطرنشان کرد: بر اساس منویات امام خمینی (ره) حمایت از مظلومان، مستضعفان و مسلمانان عالم از ابتدا توصیه شده است، امروز در مقابل تروریست‌های جاهل و ظالم وظیفه انقلابی ملت ایران مبارزه با کشورهای مستکبر جهانی است، البته باید به این مسأله نیز توجه کرد که مبارزه با تروریسم‌های ساکن کشورهای منطقه به طور مستقیم بر میزان امنیت کشور نیز تأثیر خواهد داشت.

 

منبع: انتخاب

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-١١-١٣٩٣, ٢٢:٣٠

   

پر مبحث ترین ها