سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مرکز صهيونيستي:

عربستان با کاهش بهاي نفت درصدد تحميل «توافق بد» به ايران است

ايران، عربستان را به دست داشتن در جنگ نفت متهم کرده و تهديد کرده که پاسخ متقابلي به اين اقدام خواهد داد.


مرکز تحقيقات امنيت داخلي رژيم صهيونيستي مدعي شد جنگ نفتي ميان ايران و عربستان، در آينده شديدتر خواهد شد اما يادآوري کرد که عربستان با اين حربه به دنبال تحميل «توافق بد» هسته‌اي به ايران است.

به گزارش فارس، «شيموئيل ايوين» کارشناس مرکز تحقيقات امنيت داخلي رژيم صهيونيستي در دانشگاه «تل‌آويو»، دليل کاهش شديد قيمت نفت در طول چند ماه گذشته را افزايش عرضه در برابر تقاضا از سوي عربستان و با هدف اعمال فشار بر ايران و روسيه دانست که هر دو تحت تحريم‌هاي اقتصادي غرب هستند.

کارشناس اسرائيلي در گزارش خود نقل مي‌کند که ايران، عربستان را به دست داشتن در جنگ نفت متهم کرده و تهديد کرده که پاسخ متقابلي به اين اقدام خواهد داد.

اين گزارش تلاش کرد اين موضع ايران را دليلي براي خطرناک بودن ايران ذکر کند و تأکيد کرد که اين تهديد‌هاي ايران عليه کشورهاي عربي حاشيه خليج فارس، نشان‌دهنده ميزان خطري است که کشورهاي عربي از تبديل شدن ايران به يک قدرت هسته‌اي احساس مي‌کنند.

تحليلگر اسرائيلي با اشاره به سخنان «حسن روحاني» رئيس جمهور ايران در دسامبر سال گذشته مبني بر اينکه «ايران اين خيانت را از ياد نخواهد برد و پاسخ آن را خواهد داد»، مدعي شد که عربستان تلاش مي‌کند با تغيير در قيمت جهاني نفت و اعمال فشار بر ايران، اين کشور را به پذيرفتن «توافقي بد» با 1+5 وادار کند و از سوي ديگر نيز روسيه را به دست کشيدن از حمايت از بشار اسد رئيس جمهور سوريه و دولت اين کشور مجبور کند و به اين ترتيب عربستان کنترل بازار نفت جهاني را به دست خواهد گرفت.

اين پژوهشگر اسرائيلي مدعي شده که تنش ايجاد شده ميان ايران و عربستان به جنگ خونيني تبديل خواهد شد و تنها ابزاري که در اين ميان براي ايران باقي مي‌ماند کوتاه کردن دست رياض از يمن که حياط خلوت اين کشور به شمار مي‌رود است و به اين ترتيب ممکن است عربستان نفوذ خود را در کشورهاي عربي ديگري از جمله کشورهاي حاشيه خليج فارس از دست بدهد.

وي در ادامه اين تحليل خود از مسائل، سياست ايران‌هراسي را ادامه داد و افزود که «خطر ايران هسته‌اي» براي عربستان و کشورهاي عربي همپيمان رياض به قدري است که ممکن است تهران به تعيين کننده قيمت جهاني نفت که تنها منبع قدرت عربستان به شمار مي‌رود، تبديل شود.

اين تحليل در پايان مدعي است در صورت تبديل شدن ايران به يک قدرت هسته‌اي، عربستان نيز به دنبال دستيابي به انرژي اتمي خواهد بود و منطقه تحت سلطه دو قدرت برتر هسته‌اي قرار مي‌گيرد، در اين ميان ايالات متحده که تلاش مي‌‌کند در زمينه نفت به استقلال برسد از چنين وضعيتي متضرر خواهد شد و تأثير خود بر کشورهاي توليدکننده نفت را از دست خواهد داد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٣-١١-١٣٩٣, ١٠:٠٧

   

پر مبحث ترین ها