سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نماز جمعه پرديسان تريبون دائمي عليه دولت

بروز شده : ٢-١٢-١٣٩٣, ١١:٣۵    نسخه چاپی    
البته از کسي که معاون آيت‌ا... مصباح يزدي واز سينه چاکان احمدي نژاد بود انتظاري بيش از اين نيست که تيغ تيز انتقاد تا حد افراط را به روي دولت دکتر روحاني آنهم در آستانه سفر به قم بکشد.

 

«ببينيم واقعا اين دولت، دولت اميد هست که بگوييم امنيت، راه‌ها، برق و بسياري از امور پرديسان مشکل دارد؟». «ملت ايران، به ويژه مردم قم هميشه پشتيبان دولتمردان بوده و باز هم از آنان حمايت خواهند کرد.» اين دو جمله سخنان متفاوت دو امام جمعه از سفر پيش روي حجت‌الاسلام روحاني رئيس کابينه يازدهم به قم است. جمله نخست از حجت‌الاسلام صمصام‌الدين قوامي امام جمعه پرديسان است. جمله دوم از حجت‌الاسلام والمسلمين سيد محمد سعيدي امام جمعه قم است که در خطبه‌هاي اين هفته بيان شد.

تفاوت اين دو بيان در لحن و محتواي گفتار صاحب سخن است. همه کساني که در نماز جمعه قم شرکت کرده يا سخنان امام جمعه محترم را از رسانه‌ها پيگيري کرده‌اند توجه دارند که حجت‌الاسلام سعيدي با لحني مشفقانه، به سفر پيش روي رئيس جمهور اشاره داشته و جمله بالا را بيان کردند.

اما چند کيلومتر آن طرف قم، جايي که به مدد مديريت رويايي و بي‌منطق مسئولان دولت گذشته به گردابي از مشکلات بهم تنيده تبديل شده، جناب قوامي امام جمعه پرديسان، جمله نخست را با لحني طنزگونه بيان مي‌کند که خنده نمازگزاران را به همراه داشت.

امام جمعه پرديسان در همين خطبه‌ها از مردم خواست توماري نوشته و به مسئولان داده شود تا آنها را امتحان کنند. انگار مصيبت‌هاي اهالي پرديسان يک شبه و در دولت يازدهم سر باز کرده که خطيب جمعه اين منطقه را برآشفته کرده و از مردم مي‌خواهد دولت را براي رفع مشکلات اين منطقه امتحان کنند.

مشکلاتي که امروز گريبان اهالي پرديسان را گرفته، محصول بي‌تدبيري مسئولان پيشين است که براي اول شدن در جدول ساخت مسکن مهر استان‌ها، چشم خود را به روي کيفيت ساخت و ساز، امور رفاهي، معماري ايراني ـ اسلامي، ضعف در جابجايي مردم، تامين مسائل زيربنايي ديگر و به خصوص زيرساخت‌هاي فرهنگي و ديني بسته بودند.

در همان زمان برخي رسانه‌هاي جمعي از جمله روزنامه 19 دي و خبرگزاري مهر گزارش‌ها و مصاحبه‌هاي زيادي از اشتباهات دولت احمدي‌نژاد در جانمايي مسکن مهر و مصيبت‌هايي که بر سر اهالي اين منطقه خواهد آمد تهيه و منتشر کرده‌اند اما آنچه که هرگز در دولت قبلي به جايي نرسيده فرياد کارشناسان بود. مسئولان گذشته هم جز اتهام سياه‌نمايي به رسانه‌ها، چيزي براي گفتن نداشتند.

حتما آقاي قوامي به آمار ارتکاب جرايم و مسائل فرهنگي در پرديسانِ نوظهور دسترسي دارند که بر اثر سياست غلط افراط در ساخت و سازهاي آپارتماني دولت احمدي‌نژاد، از مناطق ديگر پيشي گرفته است.

بنياني که دولت احمدي‌نژاد آن را بنا نهاده، امروز به غده‌اي تبديل شده که هر روز تيرگي آن بيشتر مي‌شود. آيا در اين شرايط با حل مشکل برق، امنيت و خيابان‌هاي پرديسان مي‌توان به مشکل اساسي‌تر اين شهرک که همان گسترش مسائل ضدفرهنگي است پاسخ داد؟

علاوه بر اين گفته‌ها که هر چه از مصيبت‌هاي اهالي پرديسان و قصور مسئولان پيشين بگوييم باز هم کم گفته‌ايم، حجت‌الاسلام قوامي که همه را به ولايتمداري توصيه مي‌کنند خوب است بدانند که رهبر معظم انقلاب در ديدار مسئولان نظام به صراحت فرمودند: «همه بدانند بنده دولت را حمايت و تأييد مي‌کنم و از همه توانم براي کمک به دولت استفاده مي‌کنم و به مسئولان بلندپايه آن اعتماد دارم.» پس چه امتحاني؟ اگر امتحان از کارآمدي دولت در عرصه اجرايي است، چرا حتي يک بار هم شده در جمع مردم پرديسان از ناکارآمدي سياست‌هاي غلط دولت پيشين در پرديسان سخني گفته نمي‌شود؟ گرچه برخي‌ها عادت کرده‌اند که آنچه از فرمايشات مقام معظم رهبري به نفع خودشان هست را مصادره کنند.

البته اين بار اول نيست که آقاي قوامي، دولت جمهوري اسلامي را به سخره مي‌گيرد. مسخره کردن با تعابير و لحن‌هاي متفاوت و انتقادهاي تند ايشان از دولت يازدهم در زمينه‌‌هاي مختلف، اين فهم را به نمازگزاران مي‌رساند که ايشان کينه و کدورت شخصي با دولت دکتر روحاني دارند.

تريبون ايشان هميشه در خط انتقادهاي شديد از رفتار و عملکرد مسئولان دولت يازدهم هدف‌گيري شده و حتي در موعظه‌‌هاي اخلاقي ايشان هم رگه‌هايي از مباحث سياسي نهفته است که به صورت غيرمستقيم، دولت را هدف مي‌گيرد.

آقاي قوامي در يکي از خطبه‌هاي خود چنان تيم مذاکره کننده هسته‌اي را به ضعف و انفعال تصور کرد که انگار نه انگار مقام معظم رهبري تعبير «فرزندان انقلاب» را براي آنها به کار برده‌اند.

امام جمعه پرديسان در همان خطبه چنان «هيهات من الذله» مي‌گفتند که کسي اگر نداند تصور مي‌کند خداي ناکرده دولت جمهوري اسلامي، مصالح نظام و انقلاب را به تاراج گذاشته است.

ممکن است برخي طلاب و اهالي پرديسان سخنان تمسخرآميز و انتقادي آقاي قوامي را در قالب حرکت انقلابي و ولايتمداري تصور کنند اما اين فرمايش رهبر معظم انقلاب را نبايد فراموش کرد که فرمودند: «مبادا حرکت انقلابي جوري باشد که بتوانند تهمت افراطي‌گري به او بزنند.»

البته از کسي که معاون آيت‌ا... مصباح يزدي واز سينه چاکان احمدي نژاد بود انتظاري بيش از اين نيست که تيغ تيز انتقاد تا حد افراط را به روي دولت دکتر روحاني آنهم در آستانه سفر به قم بکشد.

 

telegram 19dey.com
شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.
H.G    2 اسفند 1393 15:02
بنده هم به عنوان ساکن پردیسان قم که چندین بار در این مراسم شرکت نمودم، لکن به دلیل افراطی‌گری و فضای بسیار نامناسبی که به نظر بنده هیچ بوی معنوی ندارد و فقط و فقط سیاسی و سودجویانه و مغرضانه بیان کردن مسائل سیاسی، هر شخص عاقل و فهمیده‌ای را در خصوص ادامه و حضور مداوم در این جمع بی‌رغبت می‌کند.

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 1
همه مطالب تاریخ: ٢-١٢-١٣٩٣, ١١:٣۵

   

پر مبحث ترین ها