سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

عراقچی:

مذاکرات خوب پیش رفت، اما پیشرفتی نداشتیم

بروز شده : ۴-١٢-١٣٩٣, ١٠:٢۵    نسخه چاپی    
رایزنی‌های هسته‌ای از آن زمان بار دیگر برای حصول توافق جامع از سر گرفته شد. شهر ژنو اواخر آذر ماه و همچنین دی ماه میزبان یازدهمین و دوازدهمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای بود.

مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران هنگام ترک ساختمان محل مذاکرات گفت رایزنی‌های خوبی انجام شده‌اند اما هنوز پیشرفتی حاصل نشده است.

عباس عراقچی، مذاکره‌کننده ارشد هسته‌ای ایران روز یکشنبه گفت روز اول گفت‌وگوها بین ایران و گروه 1+5 بدون هیچ پیشرفتی به پایان رسیده است.

طبق گزارش ایتارتاس، آقای عراقچی پس از پایان این گفت‌وگوها و هنگام ترک محل مذاکرات گفت: «رایزنی‌ها خیلی خوب بودند، اما هنوز به پیشرفتی دست پیدا نکرده‌ایم.»

این رسانه روسی گزارش داده هیئت‌های کشورهای شرکت‌کننده در این گفت‌وگوها در حال ترک مقر اتحادیه اروپا در شهر ژنو هستند.

نمایندگان آمریکا و همچنین سایر کشورهای ۱+۵ از اظهارنظر درباره نتایج گفت‌وگوهای روز یکشنبه اجتناب کرده‌اند.

ایران و گروه 1+5 در سوم آذرماه سال جاری بعد از عدم موفقیت در رسیدن به توافق جامع هسته‌ای، توافقنامه ژنو را برای مدت 7 ماه دیگر (9 تیرماه) تمدید کردند.

رایزنی‌های هسته‌ای از آن زمان بار دیگر برای حصول توافق جامع از سر گرفته شد. شهر ژنو اواخر آذر ماه و همچنین دی ماه میزبان یازدهمین و دوازدهمین دور مذاکرات جامع هسته‌ای بود.

دور سیزدهم این گفت‌وگوها از روز جمعه در شهر ژنو آغاز شده است و در روز یکشنبه ظریف و کری هم با یکدیگر دیدار کردند.

این رایزنی‌‌ها برای حل و فصل آنچه کشورهای غربی به آن «نگرانی‌ها از برنامه هسته‌ای ایران» می‌گویند انجام می‌شوند.

کشورهای غربی ایران را به پیگیری اهداف نظامی در لفافه برنامه هسته‌ای متهم می‌کنند. ایران همواره با رد این اتهامات بر اهداف صلح‌آمیز هسته‌ای خود تأکید کرده است.

جمهوری اسلامی ایران از کشورهای امضاکننده پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی است که به کشورها حق استفاده از انرژی هسته‌ای برای مصارف صلح‌آمیز را می‌دهد.


*فارس

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-١٢-١٣٩٣, ١٠:٢۵

   

پر مبحث ترین ها