سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

موگرینی:

توافق هسته‌ای در دستمان است

بروز شده : ۶-١٢-١٣٩٣, ٠٩:٣١    نسخه چاپی    
یک توافق جامع، به صورت دوجانبه برای همه طرف‌ها منفعت به همراه دارد... توافق با ایران چشم‌اندازی برای همکاری در زمینه‌های متعدد، روابط دوجانبه و در منطقه، می‌گشاید


مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه با بیان اینکه توافق هسته‌ای، در صورت ادامه همکاری‌ها و وجود اراده سیاسی قابل دسترسی است، گفت نباید اجازه داد موقعیت کنونی از دست برود.

فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز سه‌شنبه گفت یک توافق هسته‌ای خوب با ایران «در دست» است و طرفین نباید این فرصت را از دست بدهند.

به نوشته خبرگزاری فرانسه، خانم موگرینی که در اندیشکده لندنی «چتم هوس» صحبت می‌کرد، در این رابطه گفت: «نمی‌توانیم این فرصت را از دست بدهیم.»

وی ادامه داد: «اگر طرفین به همکاری‌هایی که تا الان داشته‌اند، ادامه دهند و همه طرف‌ها اراده هسته‌ای کافی برای توافق بر سر یک توافق خوب را داشته و آن را به پذیرش داخل هم برسانند، توافق در دست خواهد بود.»

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که کاترین اشتون، سلفش نقش پررنگی در مذاکرات هسته‌ای داشت و هنوز هم دستکم به صورتی اسمی ریاست مذاکرات را بر عهده دارد، با اشاره به وجود برخی «تنش‌ها» میان کنگره و دولت آمریکا و همچنین فشارهای اسرائیل، گفت: «ما برخی مولفه‌های سیاست داخلی را داریم که باید با دقت با آن‌ها برخورد شود.»

خانم موگرینی افزود: «یک توافق جامع، به صورت دوجانبه برای همه طرف‌ها منفعت به همراه دارد... توافق با ایران چشم‌اندازی برای همکاری در زمینه‌های متعدد، روابط دوجانبه و در منطقه، می‌گشاید.»

دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه موسم به 1+5 هفته جاری در حالی در شهر ژنو سوئیس و با حضور سران بخش انرژی دو کشور برگزار شد که طرفین پس از گفت‌وگوها ارزیابی نسبتا مثبتی ارائه و عنوان کردند که پیشرفت‌هایی صورت گرفته، اما همچنان راه زیادی تا توافق وجود دارد. دور بعدی گفت‌وگوها روز دوشنبه آینده، بار دیگر در سوئیس برگزار می‌شود.

روز سه‌شنبه جان کری وزیر خارجه آمریکا هم گفت انتظار دارد که «به زودی» مشخص شود که آیا ایران یک توافق قابل قبول و قابل راستی‌آزمایی را می‌پذیرد یا نه.

وزیر خارجه آمریکا که در کمیته تخصیص بودجه سنا صحبت می‌کرد، همچنین گفت: «روشن است که ما بر ایران متمرکز هستیم. رئیس‌جمهور (باراک) اوباما به صراحت اعلام کرده است که ایران یک سلاح هسته‌ای نخواهد داشت و من هم قاطعانه‌تر از او نمی‌توانم بر این امر تأکید کنم.»

وی با بیان اینکه هنوز توافقی صورت نگرفته و منتقدان مذاکرات عجله می‌کنند، افزود: «سیاست ما این است که ایران سلاح هسته‌ای نداشته باشد، کسانی هم که این طرف و آن طرف می‌روند و می‌گویند که توافق چنین و چنان است، نمی‌دانند که توافق چگونه است، چراکه هنوز توافقی وجود ندارد.»

آقای کری افزود: «به آن‌ها توصیه می‌کنم که منتظر بمانند و ببینند که این مذاکرات به کجا می‌رسد. از سال 2013 داریم می‌آزمائیم که ببنیم آیا می‌شود از طریق دیپلماتیک به نتیجه رسید یا نه، هنوز هم نمی‌دانیم. اما طی چند هفته و چند ماه آینده ثابت می‌کنیم که این موثرترین راه است.»

وی ادامه داد: «از زمان برنامه اقدام مشترک (توافق موقت)، مذاکرات 1+5 پیشرفت‌هایی داشته است. پیشروی برنامه هسته‌ای ایران تعلیق شده و ما به شناخت بی‌سابقه‌ای از این (برنامه) دست یافته‌ایم. فکر می‌کنم به زودی هم متوجه می‌شویم که آیا ایران حاضر است طرحی قابل قبول و قابل راستی‌آزمایی را بپذیرد یا نه.»


منبع: خبرگزاری فارس

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۶-١٢-١٣٩٣, ٠٩:٣١

   

پر مبحث ترین ها